Oni objašnjavaju da taj problem postoji pre svega sa strancima.
"Srbi su jedna lenja nacija kojoj je trebalo skoro 100 godina sa sagradi jednu crkvu"; "jedino i isključivo Srbi krivi za raspad bivše Jugoslavije, a svi ostali su žrtve"; "Hram Svetog Save je džamija...", prema njihovim rečima, ovo pojedini strani turistički vodiči pričaju o Srbiji svojim gostima, dok ujedno krše turističke zakone.
"Iako u Srbiji postoje licencirani turistički vodiči koji su položili ispit za obavljanje te delatnosti i od države dobili licencu, svakodnevno na turističkim atrakcijama u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i u drugim mestima po Srbiji srećemo strane grupe bez srpskog licenciranog vodiča kojima strano lice daje objašnjenja vezano za naše kulturno-istorijske spomenike, istoriju, kulturu...", navode oni.
"Član 128 stav 2 istog Zakona predviđa sledeće: Novčanom kaznom od 150.000 do 350.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako pruža uslugu turističkog vodiča, turističkog pratioca i lokalnog turističkog vodiča, a nema položen stručni ispit (član 89. stav 1. i član 96. stav 1). Što znači da kada se pojavi takvo lice bilo da je strani ili naš državljanin, i vodi grupu a pritom nema važeću licencu za obavljanje posla turističkog vodiča, turistička inspekcija bi trebalo da ga legitimiše i kazni", kažu turistički vodiči.
Oni ukazuju na to da su njihova prava u ovim situacijama zanemarena.
"Mi, licencirani vodiči, radimo ili na ugovor o delu preko kojeg plaćamo državi poreze i doprinose ili smo registrovani kao preduzetnici i svakog meseca plaćamo poreze državi i doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje i to tokom cele godine, a radimo šest meseci, koliko u našoj zemlji traje turistička sezona, tako da moramo da zaradimo i za zimski period i za doprinose i za život. Međutim, kao i u mnogim drugim segmentima, mi imamo samo obaveze, a kada dođe do toga da bi trebalo da imamo i prava, tu ne postoji nikakva volja ni želja da nas država zaštiti", naglašavaju u pismu.
Oni ukazuju da posledica ovoga ima i ekonomsku stranu.
"Kada dođe sezona, mi ostajemo bez posla pošto stranci koji nemaju licencu vode grupe umesto nas, ne plaćaju nikakav porez našoj državi, a zarađuju od vođenja tura", kažu oni.
Turističkih inspektora u Srbiji trenutno je 85. Pored redovnih, rade i vanredne kontrole – kada im se obrate građani ili turistički vodiči. Od maja do septembra kontrole su pojačane, tvrde iz Ministarstva turizma i omladine.
"U protekloj nedelji imali smo dvadeset kontrola turističih vodiča, i zaista su svi turistički vodiči zatečeni na lokacijama imali važeće legitimacije", kaže za RTS pomoćnica ministra turizma i omladine Dunja Đenić.
Jedan od glavnih problema jeste to što turistička inspekcija nema pravo da na licu mesta napiše kaznu.
"Kada kontrolišu stranu grupu sa vodičem i ustanove da taj vodič nema važeću licencu Republike Srbije i nije naš državljanin, oni moraju da ga upute sudiji za prekršaje, što je jedan vrlo dug period koji zahteva i asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova, i najčešće ne može da se sprovede", objašnjava turistički vodič Srđan Ristić.
Od inspektora saznaju da čak i kad hoće da ih legitimišu, oni samo odu, jer naša inspekcija nema ovlašćenja da im traži pasoš, to može samo policija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 34
@Комша
Bojan
26.06.2023 • 11:21
Pa u cemu je problem? Taj objekat najvise i lici na dzamiju."
Pa problem je što to nije džamija. Baš kao što ni Crkva imena Marijinog nije džamija, niti je sinagoga džamija, a bogami ni zgrada Banovine nije džamija. Jednako tako, Bajrakli džamija nije crkva, a nije ni bioskop.
To na šta tebi nešto liči je nebitno sem u delu u kojem pokazuješ očigledni nedostatak obrazovanja, baš kao i Milan NS pre tebe sa još neviđenom analizom crkvene arhitekture u Srbiji.
NN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar