Ukupno je oštećeno 19 zdrastvenih ustanova među kojima i KC Kragujevac. Velika oštećenja pretrpele su i zdrastvene ustanove u Loznici i Aleksandrovcu. Ukupna šteta se procenjuje na oko 51 milion.
"
Naš cilj je da pacijenti dobiju što pre zdrastvenu uslugu i da ustanove rade u punom kapacitetu", rekao je Đerlek za
RTS.
Prošle nedelje je potpisan ugovor kojim će biti omogućena izgradnja i rekonstrukcija Univerzitetskog Kliničkog centra Kragujevac. Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja kaže da će sledeće godine biti raspisan tender.
"Najviše pacijenata zbrinjava Klinički centar Srbije, i tamo je u toku faza dva, to su radovi na polikliničkom delu gde će biti devet operacionih i pet angio sala, biohemijska laboratorija, mrtvačnica...Očekuje se i 2B faza rekonstrukcije jer je reč o najvećoj zdrastvenoj ustanovi u zemlji. Država ulaže i u rekonstrukciju opštih bolnica, u toku je rekonstrukcija u Vranju, Zaječaru, Leskovcu, Novom Pazaru, Prokuplju...ali to podrazumeva i planiranje kadrova jer nisu dovoljne samo zgrade i oprema. Kadar nam uvek treba ali treba biti zadovoljan jer smo za sedam meseci rada ove Vlade zaposlili preko 2.000 radnika u zdravstvu i dali 503 specijalizacije", rekao je Đerlek.
Kada je reč o motivaciji mladih lekara da se odluče za rad u manjim sredinama, državni sekretar u Ministartvu zdravlja kaže da primera ima pa se tako jedna doktorka odlučila da se iz KC Srbije preseli u Svrljig. Takođe, kako kaže, jedan doktor iz Kraljeva je dobio specijalizaciju za Mali Zvornik pa se preselio u to mesto. Kako ocenjuje Đerlek, život u manjem mestu je jeftiniji i lakše je da se živi sa platom koja se prima.
"Država će, ako to dozvoli ekonomska situacija, nastaviti sa povećanjem plata a dobijanje posla i specijalizacije bitno utiče na takve odluke", kaže Đerlek.
Intezivno se razmatraju i mogućnosti kako da se iskoriste kovid bolnice.
"Ministarka zdravlja razmišlja da se deo koristi za palijativno zbrinjavanje pacijenata, ali se pregovara i sa drugim institucijama kako da se taj prostor na najpogodniji način iskoristi. Sigurno je da će kovid bolnice naći svoju ulogu u zdrastvenom sistemu", rekao je Đerlek.
Podsetimo da je odlučeno da Kovid bolnica na Mišeluku postane Dijalizni centar Kliničkog centra Vojvodine.
Kako se navodi u najavi događaja Pokrajinske vlade, novi Dijalizni centar Kliničkog centra Vojvodine počinje sa radom u bivšoj Kovid bolnici, koja je primala pacijente iz Vojvodine.
Prethodno nije bilo najava da će Kovid bolnica postati Dijalizni centar, odnosno u kom pravcu će se menjati njena namena, mada je ministarka zdravlja Danica Grujičić najavila da će deo kapaciteta biti upotrebljen za centre za palijativno zbrinjavanje.
Komentari 12
Ovaj laže
Dosljak
Belist
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar