Đaci na maloj maturi najbolje uradili zadatke iz hemije, najlošije test iz srpskog

Vršilac dužnosti ministra prosvete Đorđe Milićević izjavio je da je završni ispit za osmake u osnovnim školama protekao u najboljem redu.
Đaci na maloj maturi najbolje uradili zadatke iz hemije, najlošije test iz srpskog
Foto: Pixabay
Rekao je i da su učenici najbolji prosečan rezultat ostvarili iz hemije - 16,06 od 20 bodova, a najslabiji iz srpskog jezika - 10,73 od 20 bodova.
Milićević je naveo da su učenici na testu iz matematike, koji je uz srpski/maternji jezik bio obavezan, prosečno imali 11,89 bodova, dok su, kada su izborni predmeti u pitanju, iz fizike prosečno ostvarili 15,57 bodova, geografije 14,63, biologije 13,93 i istorije 13,59 bodova, saopštilo je Ministarstvo.
Naveo je da je u junskom roku završni ispit polagalo 64.100 učenika osmog razreda, odnosno 99,7 odsto generacije, kao i 1.137 polaznika funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih, odnosno 72 odsto prijavljenih.
 
"Učenici i polaznici koji nisu bili u mogućnosti iz opravdanih razloga da pristupe završnom ispitu u junskom roku moći će to da urade u avgustu, tačnije od 16. do 18. avgusta, uz sprovođenje iste procedure kao u junskom roku", rekao je Milićević.
 
V.d. ministra je rekao da će listu želja učenici moći da podnesu preko portala Moja srednja škola uz mogućnost neograničenih izmena i dopuna do petka, 30. juna u 15 časova, a da će roditelji 3. jula od 8 časova na tom portalu imati uvid u listu raspoređenih učenika po obrazovnim profilima i smerovima u srednjim školama.
 
Prema njegovim rečima, za upis učenika u prvi razred srednje škole za školsku 2023/2024. godinu planirana su 75.853 mesta.
Najviše mesta, kako je dodao, planirano je u gimnazijama (24 odsto), u elektrotehnici (11 odsto), ekonomiji, pravu i administraciji, kao i mašinstvu i obradi metala po 10,4 odsto, dok su na dualnim profilima obezbeđena 3.782 mesta.
 
"Najveći indeks popularnosti u prošloj godini imali su smerovi gimnazija (društveno - jezički, prirodno - matematički i opšti tip) u gimnazijama u Novom Sadu i Beogradu. Veliki indeks popularnosti imali su obrazovni profili u medicinskim školama u Vranju, Novom Sadu, Novom Pazaru, Zemunu", rekao je Milićević.
  • Sonja

    28.06.2023 17:51
    Srpski
    Kod mog unuka u 7. Razredu dolazi nastavnica, to je Užas... Kako ih je učila... Od 25 pisaca koje su obrađivali.. Njihov razred obradio 5.. U 8.razredu došla druga nastavnica... Oni veze nemaju... Šta reći.. Nigde inspekcije... A matematiku im drže studenti cele godine, dobro su i završili školu!!
  • Roditelj

    28.06.2023 17:21
    @marjan
    Zaista ne znam koliko ste upućeni u date testove i rezultate, kao i kvalitet kadra i planirane ishode.
    Nastavnici su nemoćni tamo gde ne postoji motivacija, ne postoji kultura čitanja, a gde su osetni drugi kompleksni faktori. Nije baš sve do srbista za katedrama.
    Postignutih 11,89 bodova je prosek na nivou države. Treba da znamo da postoji značajna, negde već tradicionalna, razlika između škola po prosečnom broju bodova na završnom ispitu. U južnobačkom okrugu imamo škole sa 30 bodova od mogućih 40, ali i one sa manje od 17.
    Problem je donekle i višestruko društveno uslovljen. Ima dece koja nisu stekla potrebne veštine jer su ponekad gladna dolazila u školu, koja žive u nesređenim porodičnim odnosima, koji su povratnici iz inostranstva. Ima tu nešto i do pritiska da se poklanjaju ocene. Ima i škola kojima, povremeno ili češće, nedostaju nastavnici.
    A ima i jednostavne tržišne utakmice i „ekonomiziranja”. Tamo gde desetina boda može da odluči da li će dete da se upiše na željeni smer, veća je verovatnoća da će dete redovno učiti, imati bolje ocene i da će bolje spremiti za završni ispit. Tamo gde ovakav brojčani uspeh nije toliko bitan, dete nema toliku motivaciju da ulaže svoje vreme, ni za učenje tokom školske godine ni na samom završnom ispitu. Jedan ili 40 bodova, njemu je isto. Nažalost.
  • @marjan

    28.06.2023 16:32
    Pravila postoje da bi ljudi mogli bez problema da komuniciraju, zato ih treba znati, nije to nešto nalupetano. Kao npr. u saobraćaju, moraš znati da voziš, moraš poznavati saobračajne propise i znake koji važe za sve da bi bila što manja verovatnoća nesreća.
    Teško nama sa ljidima koji ne razumeju za čega služe pravila.
    Sva deca su najlošije uradila srpski jezik - jednostavno su im dali teži test od onog uvežbanog. Opet, da se to shvati treba inteligencija i koliko-toliko obrazovanja.
    Bes ne iskaljujte na ovakvim stvarima nego pokušajte da ih razumete. Nauđite uzrok tog besa kod sebe i rešavajte problem koji imate sa time zašto besom reagujete na to.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.