"Kapital" iz više izvora saznaje da su pregovori sa kompanijom "Emirates Telecommunications Group Compani", poznatijom kao "Etisalat" započeti pre nekoliko nedelja, prenosi
nova.rs.
Moguća prodaja obuhvatiće, ne samo telekom poslove u Bugarskoj, već i one u Srbiji i Mađarskoj, tj. reč je o svim operaterima pod brendom "Yettel", kao i udeo u slovačkom telekomunikacionom poslovanju. Uključeno je i poslovanje CETIN infrastrukture u četiri navedene zemlje, navodi se u tekstu
bugarskog portala.
"PPF Group i Emirates Telecommunications Group (e&) u ranoj su fazi pregovora o formiranju potencijalnog partnerstva za istraživanje različitih mogućnosti za stratešku saradnju u Centralnoj i Istočnoj Evropi (bez Češke) koje su od obostrane koristi za obe poslovne grupe", potvrdio je "Kapitalu" direktor komunikacija PPF-a Leoš Ružek.
Još nije jasno o kojoj vrsti ulaganja dve strane pregovaraju. Prema izvorima "Kapitala", reč je o kupovini kontrolne akcije, odnosno najmanje 25 odsto u "Yettelu" i u CETIN-u (takođe deo PPF grupe). PPF će verovatno ostati akcionar, što bi značilo da bi se moglo zadržati i upravljanje operaterom.
Ako se obe strane slože, dogovor će morati da prođe putem lokalnih regulatora (kao što je CPC) ili evropskih regulatora na odobrenje.
U Srbiji PPF ima 100 odsto udela u kompaniji "Yetel", nekadašnjem "Telenoru". Kako se navodi na zvaničnom portalu PPF grupe, 2018. godine PPF je pristao da kupi Yetelove operacije u centralnoj i istočnoj Evropi. Nakon što je dobavio potrebne regulatorne dozvole, transakcija se dogodila u julu 2018. Time je PPF postao jedini vlasnik operacija u Mađarskoj, Bugarskoj, Crnoj Gori i Srbiji.
Nakon uspešnog završetka pregovora, "Etisalat" će izvršiti svoju prvu investiciju u Evropi.
Osnovana 1976. godine kao grupa telefonskih operatera, trenutno ima posao sa više od 162 miliona pretplatnika u 16 zemalja Bliskog istoka, Azije i Afrike i drugi je najveći telekom u regionu posle Saudijskog Telekoma.
Većinski akcionar u kompaniji je vlada UAE sa 60 odsto, a preostalih 40 odsto se javno trguje. Sredstva za investicije, takođe, očigledno nisu problem: promet operatera za 2022. dostiže 14,3 milijarde dolara uz dobit od 2,7 milijardi dolara, a tržišna kapitalizacija je blizu 53 milijarde dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
G pen
zztop
Mobtel
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar