Zbog klikbejt vesti novinari moraju da se odriču osnovnih principa novinarstva

Novinari zbog pritiska da isporuče što više "kliktabilnog sadržaja" često ne mogu da se usredsrede na jednu od suštinskih odlika novinarstva, temeljnu proveru objavljenog sadržaja, piše Demostat.
Zbog klikbejt vesti novinari moraju da se odriču osnovnih principa novinarstva
Foto: Pixabay
To je nalaz fokus grupe u kojoj je učestvovalo šest novinara beogradskih portala i devet novinara sa lokalnih medijskih portala iz centralne Srbije i Vojvodine.
Demostat je naveo da su novinari, kako bi išli u korak sa brzinom informisanja, primorani da se odriču pojedinih principa na kojima počiva kvalitetno novinarstvo, a to su, podestio je, provera izvora, izlazak na teren, intervjuisanje stručnjaka, predstavljanje činjenica i druge strane, kontekst i dublja analiza.
Predsednica Evropske federacije novinara (EFJ) Maja Sever, kazala je za Demostat da su novinari primorani da produkuju sve više sadržaja, što na kraju rade površno, bez vremena i prostora da se kvalitetno posvete nekoj temi.
 
Sever je navela i da je kvalitetan sadržaj sve manje u fokusu, a da su važniji oprema i vizuelna atraktivnost.
 
Glavni i odgovorni urednik nedeljnika Vreme Filip Švarm ocenio je da novinari sve više rade iz kancelarije, odakle telefoniraju, prate druge medije, bez odlaska na teren, ličnog kontakta, "kao u korporaciji, između četiri zida", tako da je postalo isto da li pišu vesti, saopštenja ili ekonomsku propagandu.
 
"Ako morate da napravite 20 vesti u jednoj smeni, to znači da za tri vesti praktično imate sat vremena i naravno da ne možete uraditi te vesti da budu kvalitetne i profesionalne. Tu nedostaje sve, vreme da nešto proverite, nema prostora da se vidi kontekst, šira slika, nema dovoljnog ulaska u temu, nema ničega od onoga što zapravo zahteva novinarstvo", naveo je Švarm za Demostat.
 
Dodao je i da bez korenitih promena u društvu i sistemu vrednosti ne može da se promeni ni situacija u novinarstvu.
 
Fokus grupa Demostata u kojoj su učestvovali novinari je pokazala i da je i dalje prisutan strah od gubitka radnog mesta.
 
Sa druge strane, postoji i strah za bezbednost, pogotovo kod onih koji se bave temama iz oblasti kriminala i korupcije, ukazao je Demostat.
  • Patuljak

    08.07.2023 16:53
    Pravi primer za ovo je b92, portal koji je jos par pre godina(10 otp.) bio jedan dobar portal. Sada samo klickbait
  • Laloš

    08.07.2023 14:57
    Klik bejt novinarstvo je 99% svog novinarstva koje postoji. Onih 1% pravih novinara su poslednji Mohikanci koji će izumreti do kraja decenije.
  • Mr. No

    08.07.2023 14:35
    Kuda plovi ovaj brod
    ... u prevodu, hiperprodukcija kakofonih vesti koje to i nisu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija