Sve sankcije Srbiji: Od Miloševićevih devedesetih i praznih rafova do Vulina
U vreme Slobodana Miloševića, srpski političari, kao i čitavo društvo, prvi put su se susreli sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.
Foto: Pixabay
Stavljanje direktora Bezbednosno informativne agencija Aleksandra Vulina na crnu listu SAD otvara pitanje koliko se ove današnje sankcije mogu porediti sa onim iz devedesetih godina, piše Danas.
Ranije su na meti sankcija bili i Vojislav Šešelj, Slobodan Milošević, Aleksandar Vučić, koji je braneći Vulina sam podsetio na taj deo svoje biografije, kao i Milan Radoičić, Zvonko Veselinović, Milorad Dodik, Slobodan Tešić.
"Sankcije koje su uvedene Vulinu pre svega imaju simbolički značaj, slanja političke poruke da SAD njega smatraju 'otpadnikom'", ukazuje docent beogradskog Fakulteta političkih nauka Milan Krstić.
Objašnjava da se taj mehanizam koristi od 2001. godine, kada ga je ukazom uveo tadašnji američki predsednik Džordž Buš i da se sankcije vezane za Srbiju, odnosno ranije SCG i SRJ, mogu podeliti u tri etape.
Prva, koja je podrazumevala kolektivne sankcije, trajala je do 1995. godine, druga, sa nešto individualizovanijim tipom sankcionisanja do 2001. godine, a treća je započeta predsedničkim ukazom Džordža Buša kada su na crnu listu stavljani isključivo pojedinci i poneka sa njima povezana preduzeća – oni za koje se smatra da su doprinosili nestabilnosti Zapadnog Balkana.
Taj Bušov ukaz je i dalje na snazi, s tim što je dopunjen 2021. godine kada je predsednik Džo Bajden proširio kriterijum za ulaženje na crnu listu – uz doprinos nestabilnosti u regionu tu je od tada i povezanost sa korupcijom.
Krstić kaže da ovdašnja javnost kad se kaže sankcije pre svega pomisli na one iz prve etape.
"To su sankcije Ujedinjenih nacija koje su podrazumevale čitav niz ekonomskih mera, embargo na uvoz i izvoz, a do 1994. i učestovanje na sportskim i kulturnim manifestacijama. To su one sankcije koje izazivaju najviše sećanja kod onih koji su ih preživeli, jer su bile najsistematičnije i najviše su pogađale građane", podseća.
Godine 1995. dolazi do suspenzije sankcija UN-a, godinu dana kasnije i do ukidanja, ali i do uvođenja američkih specijalnih listi, odnosno sankcija koje ne gađaju čitavo društvo, već pojedince i kompanije. Ipak, praćene su bile opštijim kategorijama poput "spoljnog zida sankcija" koji se odnosio na neprimanje Savezne Republike Jugoslavije u međunarodne organizacije i zabrane investicija koja je uvedena 1998. godine. Došle su u kontekstu događanja na Kosovu, ukazuje Krstić.
"U drugoj polovini devedesetih američke sankcije su ostale na snazi i tada su postojale specijalne liste – kome je zabranjen ulazak u SAD, dakle zabrana izdavanja vize, čija se imovina zamrzava kao i liste određenih kompanija s kojima je zabranjeno trgovati. U to vreme se to odnosilo na društvene kompanije i privatne kompanije povezane s vlastima u Beogradu. Pored toga postojale su i zabrana investicija, zabrana uvoza i izvoza oružja, kao i 'spoljni zid sankcija', koji se odnosio na to da se SRJ ne prima u članstvo međunarodnih organizacija i da joj se ne dodeljuje ekonomska pomoć dok se ne reše određena pitanja", podseća.
"Spoljni zid" nije "pao" sve do 2001. godine. Tada dolazi do postepenog ukidanja ekonomskih sankcija prvo SRJ, kasnije SCG, navodi Krstić koji kaže da je taj proces trajao nekoliko godina. Odnosno dok nije omogućen uvoz i izvoz oružja sa Sjedinjenim Državama i dok nije usledilo vraćanje na opštu šemu preferencijala i puštanje u članstvo međunarodnih organizacija. To predstavlja okončanje sankcija nasleđenih iz devedesetih.
Sa tim dolazi do uvođenja novog mehanizma za sankcionisanje – ovoga puta isključivo pojedinaca i eventualno nekih poslovnih, medijskih i političkih zajednica koje su sa tim pojedincima povezane.
"Ideja je bila da se time što se pojedincima uvedu sankcije, u smislu zamrzavanja imovine, zabrane ulaska u SAD, ti pojedinci etiketiraju kao 'otpadnici' i da se na njih izvrši pritisak da promene svoje ponašanje. Smatralo se u tom trenutku da sama reč Amerike da je neko otpadnik i sankcionisanje pojedinca na tom nivou može da ima efekta. To je ipak 2001. godina i vreme dodatnog zamaha demokratizacije nakon Hrvatske i Srbije i opšte orijentisanosti čitavog regiona ka Zapadu. Sankcije jesu imale taj materijalni karakter, ali pre svega je značaj bio na simboličkom. Veliki deo takvog sankcionisanje se svodio na singaliziranje, pre na materijalno gađanje", objašnjava sagovornik Danasa.
Nakon što je Bajden 2021. godine dopunio Bušov akt na listi su se našli i potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić, koji je povezivan s ubistvom Olivera Ivanovića, trgovac oružjem Slobodan Tešić, dugogodišnji funkcioner Republike Srpke Milorad Dodik, bivši makedonski premijer Nikola Gruevski, pa i Alternativna Televizija (ATV) iz Banja Luke.
Ovaj potez predsednika Bajdena u sklopu je njegove strategije nacionalne bezbednosti, po kojoj je korupcija jedna od ključnih pretnji po nacionalnu bezbednost SAD.
"Akt je modifikovan i svi koji su na Zapadnom Balkanu označeni kao ključni korupcionaški lideri postoji mogućnost da budu etiketirani, jer se smatra da korupcionaške šeme siromaše narod, smanjuju nivo demokratije i otvaraju mogućnost za involviranje trećih aktera na ovim prostorima, pre svega Rusije", objašnjava Krstić.
Navodi da ova lista, na kojoj se sada nalazi i Vulin, nema veze sa onom iz devedesetih godina. Pogađa one koji sarađuju sa SAD, pa im se ime na njoj nađe, ali ne preterano one koji saradnju s Amerikom nemaju. Ovaj akt je krajem juna ove godine Bajden produžio, s obzirom da je on na nivou predsedničke direktive i da se mora produžavati na određeno vreme.
Predlog jednog zakona prošle godine išao je u pravcu kodifikovanja ovih sankcija, čime bi one sa nivoa predsedničke direktive bile izdignute na nivo zakona. Time bi predsednik izgubio mogućnost da ih ukine kad on odluči.
"Predsednik bi i dalje imao šansu da nekog stavlja ili povlači sa liste, ali bi procedura bila malo složenija. Kodifikovanje je učinjeno 2017. sa sankcijama prema Rusiji, kada su izglasane kao zakon dvopartijskom većinom u Kongresu", objašnjava Krstić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Popov: Region imao pozitivan trend suočavanja sa prošlošću, stvari krenule po zlu sa SNS, SPS i HDZ
04.01.2025.•
1
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov kaže je da je region u prvoj deceniji 21. veka imao trend početka suočavanja sa prošlošću, ali da su stvari "krenule po zlu" pre 10 godina.
Profesor pravnog fakulteta u Zagrebu: Studenti nisu pod teretom ratne prošlosti, oni su budućnost
04.01.2025.•
1
Profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu Aleksandar Maršavelski izjavio da "studenti nisu pod teretom ratne prošlosti" i da su gestovi solidarnosti veliki korak napred.
Ministarstvo: Voda iz Drine higijenski ispravna, najbliži bunari preventivno isključeni
04.01.2025.•
0
Ministarstvo vodoprivrede saopštilo je da prvi rezultati vanrednog uzorkovanja vode za piće u blizini akcidenta koji je obojio sliv reke Drine u crveno ukazuju da je higijenski ispravna.
Vučević najavio rekonstrukciju Vlade za april ili maj: "Svi smo pod lupom javnosti"
04.01.2025.•
1
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da bi rekonstrukcija Vlade mogla da se očekuje u aprilu ili maju, a da bi do tada mogao ozbiljnije da se analizira njen rad.
Uzmu petardu da provere zašto nije eksplodirala, aktivira se u ruci, dete ostane bez prsta
04.01.2025.•
1
Tokom praznika lekari u Beogradu zbrinuli su šestoro teško povređene dece zbog korišćenja pirotehnike dok je troje zbrinuto zbog opekotina i lakših povreda mekih tkiva.
Vučević poručio studentima da "revolucija jede svoju decu" a deci "sankcije" što ne idu u školu
04.01.2025.•
40
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević tvrdi da će u bliskoj budućnosti zahtevi studenata biti "čisto politički", odnosno da će se tražiti "političke glave" državnih funkcionera i prelazna vlada.
Putevi Srbije: Na kolovozima do pet centimetara snega, opasnost od magle, poledice i odrona
04.01.2025.•
1
Na putevima u Srbiji ima do pet centimetara snega, a probleme vozačima u pojedinim delovima zemlje prave i magla, poledica i odroni, saopštilo je večeras javno preduzeće "Putevi Srbije".
Preminula Ana Gligić, čuvena srpska virusološkinja koja je zaustavila variolu veru
04.01.2025.•
2
Čuvena virusološkinja dr Ana Gligić, šefica laboratorije Instituta "Torlak" u vreme epidemije velikih boginja 1972, preminula je jutros u Beogradu, u 91. godini.
ANEM uputio prekršajnu i krivičnu prijavu zbog grafita koji targetiraju Zorana Kesića
04.01.2025.•
4
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija saopštila je da je MUP-u uputila prekršajnu i krivičnu prijavu za ispisivanje uznemirujućih grafita u kojima se targetira Zoran Kesić i ruži Beograd.
Uputstvo za "čitanje" Kristofera Hila: Ista poruka kao opomena i podrška
04.01.2025.•
2
Ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil nedavno je ocenio da Srbija ide u dobrom pravcu, a da se odnosi dve zemlje kreću napred, što je kod dela opozicije naišlo na oštre reakcije.
Protesti i blokade ne prestaju: Da li će SNS zbog toga ponovo posegnuti za izborima?
04.01.2025.•
0
Izvršni direktor CeSid-a Bojan Klačar kaže da za naprednjake izbori nisu najidealnije rešenje, jer im ni izborna pobeda ne garantuje izlazak iz krize.
Devet meseci nakon torture i ubistva pritvorenika u Boru, tužilaštvo nije pokrenulo istragu
04.01.2025.•
4
Ni devet meseci nakon torture i ubistva Dalibora D. u policiji u Boru, VJT u Nišu nije ni pokrenuo istragu, već predmet drži u predistražnoj fazi.
Batut: Više od 6.000 oboljenja sličnih gripu, potvrđena četiri tipa virusa
04.01.2025.•
0
Početak 2025. godine obeležava znak daljeg širenja virusa gripa u Srbiji, a prema najnovijem izveštaju, grip je potvrđen u još tri okruga u našoj zemlj.
Savet roditelja Vazduhoplovne akademije: Smena direktora politička, postavljeno lice bez iskustva
04.01.2025.•
2
Savet roditelja Vazduhoplovne akademije u Beogradu saopštio je danas da je smena direktora te škole Gorana Cvijovića politički motivisana, te ocenio da je ta odluka zakonski neutemeljena.
Nestašica leka za onkološke pacijente, RFZO reagovao
04.01.2025.•
0
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je pošto je od proizvođača i dobavljača obavešten o odlaganju proizvodnje leka Etoposid, hitno reagovao.
Vučić i Vučević se igraju "dobrog i lošeg policajca" prema prosvetarima
04.01.2025.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije se danas složio sa jučerašnjim stavom premijera Miloša Vučevića o prosvetarima.
Predsednik opet svuda vidi zavere: O vojvođanskoj platformi, medijskoj hobotnici...
04.01.2025.•
20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da "protesti padaju zahvaljujući njihovim greškama, ali će zato njihova nervoza, agresija i histerija rasti".
U Srbiji u nedelju Dan žalosti zbog tragedije na Cetinju
04.01.2025.•
4
Na današnjoj sednici Vlade Srbije odlučeno je da će nedelja, 5. januar biti Dan žalosti na teritoriji čitave Srbije zbog masovnog ubistva na Cetinju.
Čipčić: Ne mogu da verujem na šta smo sve spremni da ćutimo
04.01.2025.•
4
Gostujući u emisiji "Da sam ja neko" na N1 Vesna Čipčić se prisetila da je po prvi put u svom životu počela da primećuje loše stvari oko sebe u vreme Slobodana Miloševića.
Poginuo muškarac u Kragujevcu, upao u šaht u dvorištu
04.01.2025.•
0
Jedna osoba je nastradala kada je upala u šaht u svom dvorištu, prenela je Radio-televizija Kragujevac (RTK).
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - koji je najbolji razultat?
04.01.2025.•
5
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Komentari 4
Dogodine u Botošu
N
AltF4
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar