Protest "Srbija protiv nasilja" na "Gazeli" je završen.
Foto: FoNet (Ana Putniković)
Jedanaesti protest u Beogradu bio je posvećen pravosuđu.
Učesnici protesta blokirali su most "Gazela", a blokada je trajala do 21.50h.
Kada je kolona građana stigla, na auto-putu nije bilo vozila, što znači da je saobraćajna policija vozače verovatno preusmeravala na druge gradske saobraćajnice.
Foto: FoNet (Marko Dragoslavić)
Sudija Vrhovnog suda u penziji Zoran Ivošević rekao je u svom obraćanju okupljenima ispred Palate pravde da je zadatak sudije da ne sluša političare, kumove, klanove, već da treba da služi i sudi po svojoj savesti i zakonima.
"Sudijom ne mogu upravljati ni predsednici država, ni šefovi partija, ni poslanici, ni ministri, ni klanovi, ni kumovi, ni prijatelji - niko oko njihove savesti. Od sudije se očekuje da služi vladavini prava, a ne vladavini ljudi na vlasti i da brani istinu od moćnika, a ne moćnike od istine", istakao je Ivošević.
Foto: FoNet (Ana Putniković)
Prethodno su, nakon skupa ispred Skupštine Srbije, građani, ulicama Kneza Miloša i Nemanjinom, pored zgrade Vlade Srbije, zatim Savskom ulicom, stigli do Palate pravde.
Foto: FoNet (Ana Putniković)
Novinar i moderator okupljanja Smiljan Banjac i ovog puta se obratio okupljenima ispred Skupštine.
"Građani Srbije već više od dva meseca traže smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i šefa BIA Aleksandra Vulina", rekao je, a čuli su se uzvici "uaaaa".
Foto: FoNet (Marko Dragoslavić)
"Sve što tražimo je da se osećamo bezbedno u ovoj zemlji koju volimo, da se poštuju zakoni ove zemlje, da oni koji imaju odgovornost da snose posledice, da sva deca imaju fer šanse da ostvare svoje snove i da nas niko ne proganja samo zato što časno radimo svoj posao. Pa zar mnogo tražimo, zar ih to toliko plaši? Samo tako se možemo nadati Srbiji bez nasilja i zato nećemo odustati", rekao je Banjac i zatim pročitao zahteve protesta.
Manji je bio odziv građana u odnosu na prethodne proteste.
Među okupljenima na protestu bio je i ruski mirovni aktivista Peter Nikitin koji je bio zadržan na Aerodromu "Nikola Tesla" dve noći zato što mu nije bio dozovljen ulazak u Srbiju.
Studenti su na protestu postavili i "botovsku mrežu".
Foto: FoNet (Marko Dragoslavić)
Protesti su počeli posle dva masovna ubistva 3. i 4. maja u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima u okolini Mladenovca i Smedereva, u kojima su ubijena uglavnom deca i mladih ljudi.
Među zahtevima protesta, koji tehnički organizuje deo proevropske opozicije, su i ukidanje nacionalne frekvencije televizijama Pink i Hepi, kao i gašenje tabloida koji promovišu govor mržnje i nasilje, smenjivanje ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezdbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, kao i uprave Radio-televizije Srbije.
Na protest pozivaju opozicione parlamentarne grupe Ujedinjeni, Narodna stranka, Demokratska stranka, Zajedno-Moramo, Zeleno-levi klub, Ne davimo Beograd, ali naglašavaju da protest nije stranački.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Добро је што је град блокирао Мост Слободе као контра одговор на демонстранте : Овде нећете блокирати ми смо задужени за блокаду има ГСП бус да мили 25 минута од сремске стране
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Beogradska policija isključila je iz saobraćaja 46-godišnjeg N. K. koji je audijem, sa 4,13 promila alkohola u organizmu, izazvao sudar sa materijalnom štetom u Bulevaru kralja Aleksandra.
Studenti u blokadi Mašinskog fakulteta su na hitnom, vanrednom plenumu izglasali nepoverenje studentu prve godine tog fakulteta Vuku Nektarijeviću, koji je učestvovao u Turi do Strazbura.
Panel diskusija o trenutnim društveno-političkim dešavanjima u Srbiji pod nazivom "Srbija na raskršću", biće održana u petak, 25. aprila na prestižnom Harvard Univerzitetu u Masačusetsu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je on bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima.
Zaposleni u RTS-u, okupljeni oko neformalne organizacije "Naš protest" zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za vređanje studenata u programu i ostavke odgovornih urednika koji su to omogućili.
Posle četvrtog pokušaja, kosovski parlament i dalje nije konstituisan jer kandidatkinja za predsednicu iz Samoopredeljenja Aljbuljena Hadžiu nije dobila dovoljan broj glasova.
Predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dmitrijević kaže da te škole od utorka, 22. aprila, ipak neće funkcionisati u punom kapacitetu, iako je u pojedinim kolektivima doneta da se nastava održi.
Lider pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović tvrdi da je predsednica skupštine Ana Brnabić izvršila odbijanjem da u skupštinsku proceduru stavi narodnu inicijativu od 36.000 potpisa "povredila Ustav".
Članovi Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti pozvali su kolege iz akademske zajednice da svojim potpisom podrže otvoreno pismo novom premijeru, profesoru Medicinskog fakulteta Đuru Macutu.
Bivši generalni direktor RTS-a Aleksandar Crkvenjakov izjavio je da je blokada te medijske kuće "njeno građansko hapšenje jer RTS ne daje realnu sliku stvarnosti".
Nikola Francetić, državljanin Hrvatske koji u Beogradu živi i radi od 2018. godine, proteran je iz Srbije jer policija tvrdi da predstavlja "rizik po bezbednost države".
Kineska kompanija China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC) započela je 30. marta rekonstrukciju pruge Rasputnica G – Rakovica – Resnik u dužini od 7,5 kilometara.
Komentari 8
Купачица Сека
xqt
AntiZaNe
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar