Nagrada za mlade pijaniste nosiće ime po dečaku Andriji Čikiću, ubijenom u "Ribnikaru"

Nagrada za mlade pijaniste odnosno mlade kompozitore poneće ime po dečaku Andriji Čikiću, stradalom u tragediji u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
To su danas odlučili ministarka kulture Maja Gojković, upravnik Zadužbine Ilije M. Kolarca Aleksandar Peković i predsednik Upravnog odbora ove ustanove Rade Vojnović. 
Na sastanku je dogovoreno da Zadužbina u saradnji s Ministarstvom kulture realizuje ovu plemenitu ideju, što je podržao i Upravni odbor ove ustanove.
O daljim koracima sprovođenja konkursa koji će uslediti, javnost će obavestiti upravnik Zadužbine Ilije M. Kolarca.
 
Andrija Čikić, rođen je 5. marta 2009. godine u Beogradu. Interesovanje za muziku pokazivao je od najranijeg detinjstva, a klavir svirao od šeste godine.
 
Dobitnik je više prvih nagrada na nacionalnim i međunarodnim muzičkim takmičenjima kao i dobitnik specijalne nagrade za izvođenje kompozicije "Burgmuller Etude D-dur" 2019. godine. Bio je član nacionalnog žirija koji je ocenjivao izvođače na Dečkoj pesmi Evrovizije održanoj u novembru 2020. godine. 
 
Uspesi dečaka virtuoza, za većinu ljudi bili su nepoznanica, ali su nakon masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", na internetu postali viralni Andrijini snimci klavirskih izvođenja nastali u vreme njegovog učešća u mađarskom televizijskom šou programu "Virtuozi" gde je na audiciji izabran među trideset najboljih predstavnika naše zemlje. 
Video je došao i do Smederevca Alekse Ilića, koji je bio toliko dirnut, da je na platformi "Kreni-promeni" pokrenuo peticiju da nagrada na republičkom takmičenju mladih pijanista dobije ime po Andriji Čikiću, a njegova inicijativa dobila je veliki odjek i prikupila više od 49.500 potpisa.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija