Koja je razlika između obične i superćelijske oluje?

Superćelijske oluje su poseban i ozbiljan meteorološki fenomen koji donosi izuzetno opasne vremenske uslove.
Koja je razlika između obične i superćelijske oluje?
Foto: 021.rs
Ove oluje se razlikuju od običnih oluja po svom organizovanom i dugotrajnom karakteru, a često prate ekstremno snažni vetrovi, velike količine padavina i tornada.
Prema Nacionalnoj meteorološkoj službi Sjedinjenih Američkih Država, superćelijske oluje su najopasniji oblici oluja i mogu proizvesti intenzivne vrtloge, uključujući dugotrajne i snažne tornade, kao i veliku gradonosnu kišu.
One imaju posebne karakteristike koje ih razlikuju od drugih oluja i zahtevaju pažljivo praćenje i upozorenja.
 
Superćelijske oluje mogu biti vrlo opasne i zahtevaju posebne mere opreza. One se razlikuju od običnih oluja po svojoj organizovanosti i sposobnosti da produženo opstanu, često prateći putanju poznatu kao "superćelijska staza", objašnjeno je na sajtu Nacionalnog centra za oluje SAD.
 
Upravo zato je zvanična Instagram stranica MUP Srbije objavila je uputstvo o tome kako se ponašati u slučaju oluje. Građanima se savetuje da obezbede sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše, zatvore prozore i spoljna vrata, kao i da izbegavaju kontakt sa metalnim predmetima, jer su dobri provodnici.
 
U slučaju da se nađete napolju, treba izbegavati visoke strukture, vrhove brda i planina, kao i otvorena polja, telefonske kablove i električne vodove. Preporučuje se pronalaženje zaklona u zgradi ili automobilu, a ako to nije moguće, sesti na zemlju. U grupi ljudi, važno je održavati razdaljinu od pet metara između osoba. Detaljne savete MUP-a čitajte OVDE.
Naučnici i istraživači ističu da je praćenje ovog meteorološkog fenomena od ključnog značaja za pravovremeno upozorenje građana o potencijalnoj opasnosti. Superćelijske oluje mogu imati implikacije ne samo na lokalnom nivou, već i za klimu, jer transportuju vodu i led u stratosferu, što ima uticaj na klimatske promene.
 
Klimatolozi i meteorolozi izrazili su zabrinutost zbog čestih pojava superćelijskih oluja i naglašavaju potrebu za daljim istraživanjem i praćenjem ovog fenomena kako bi se unapredile metode prognoze i pružile ranije upozoravajuće informacije ne samo u Srbiji, već i širom sveta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nina

    20.07.2023 23:43
    Supercelijska je bila u Hrvarskoj, kod nas neka druga. No, mnogo je vaznije pravovremeno upozorenje, 'na sva zvona' da dolazi, i stalno bombardovanje uputstvima o tome kako se pripremiti itd. Zato obratite paznju da nas sutra i za tri dana ocekuje slicno.
  • Mile

    20.07.2023 09:00
    Velika
    Isto kao razlika izmedju obicnog i turbo kruznog toka. Obican kruzni tok nije potopljen a turbo pliva u vodi.
  • Greta

    20.07.2023 08:48
    Vozite dizel i hladite se erkondisnom - dogodine će vam biti još lepše!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija