Kako je objasnio, sve te aplikacije koriste podatke iz sistema razmene preko sistema koji kontroliše Svetska meteorološka organizacija.
"Svi ti sistemi koriste iste skupove podataka. To su takozvane sinoptičke stanice koje sve zemlje imaju i one šalju u razmenu podatke o temperaturi, vlažnosti, kao i o meteorološkim pojavama, kao što su oblačnost, vetar i druge", kazao je Lekić.
Prema njegovim rečima, na osnovu tih podataka različite institutucije na nacionalnom ili evropskom nivou prave prognozu vremena. Ti modeli se matematički spajaju sa onim što se osmatra na meteorološkim radarima i tako se najavljuju nepogode i ostali vremenski uslovi, precizirao je Lekić.
Govoreći o pouzdanosti aplikacija, on je istakao da se izvor podataka može videti u odeljku "O aplikaciji".
Moguće su, ipak, greške, u predviđanjima aplikacija, jer daju podatke za određenu površinu i podrazumevaju da će se određena meteorološka pojava dogoditi na nekom delu te površine.
"Zato nekada najavljena kiša u Beogradu padne samo u jednom delu grada, dok drugi ostane potpuno suv", zaključio je Lekić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Alen NS
Mudri
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar