Proširenje nadležnosti izvršitelja: "Nikakvo pojednostavljenje, samo još jedno koruptivno mesto"

Republički geodetski zavod i Komora javnih izvršitelja su pokrenuli inicijativu da se izmeni Zakon o izvršenju i obezbeđenju i proširi nadležnost javnih izvršitelja.
Proširenje nadležnosti izvršitelja: "Nikakvo pojednostavljenje, samo još jedno koruptivno mesto"
Foto: 021.rs
Njime bi se, prema najavama, javnim izvršiteljima dalo da utvrđuju verodostojnost dokumentacije. Međutim, ta incijativa je naišla na kritike u delu javnosti koja navodi da bi se tako javnim izvršiteljima dala prevelika moć. 
 
Iz Komore javnih izvršitelja kažu za Euronews Srbija da trenutno nisu u mogućnosti da obezbede sagovornika na ovu temu jer su, kako navode, konsultacije o izmenama Zakona trenutno u toku te je, dodaju, prerano govoriti o konkretnim izmenama jer one još nisu ni predložene resornom Ministarstvu. 
I dok iz Advokatske komore Srbije ističu da u potpunosti osuđuju najavljenu izmenu Zakona navodeći da je cilj da RGZ sa sebe skine odgovornost zbog, kako kažu, stotine hiljada nerešenih predmeta, ali i da se izbegne radna grupa za izradu nacrta izmena Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti, u RGZ kažu da se "mnogo buke podiglo povodom rešavanje problema koje imaju građani i da postoji nerazumevanje cele te incijative".
"Netačno je da bi, u slučaju ovake izmene Zakona o izvršenju i obezbeđenju, javni izvršitelji postupali u okviru već datih javnih ovlašćenja postojećim Zakonom, te da je od presudnog značaja njihovo stečeno iskustvo radom na terenu. Ističe se i da će njihov rad biti neka vrsta konvalidacije, odnosno dopune dokumentacije, te da je to kraći put od podnošenja tužbe sudu. Radi se, dakle, o pružanju pravne pomoći, zastupanju stranke u postupku upisa, i istovremeno o odlučivanju da li je zahtev stranke za upis prava svojine osnovan ili nije, što nikako ne može biti u nadležnosti javnih izvršitelja", kažu u Advokatskoj komori Srbije.
 
I Ivan Zlatić iz organizacije "Krov nad glavom" skeptičan je prema ovakvom rešenju.
 
"Ništa nije postalo jednostavnije nego što je do sada bilo - da građanin i njegov advokat mogu da završe knjiženje u RGZ-u. Jedino što se menja jeste da se uvodi javni izvršitelj kome se plaća i sada odjednom može sve ono što nije moglo. Nikakvo pojednostavljenje se ovim ne predviđaju, bukvalno se samo predviđa to jedno koruptivno mesto, potpuna legalizacija korupcije", rekao je Zlatić za Euronews Srbija.
 
Pomoćnik direktora RGZ-a Sektora za razvoj i inovacije Darko Vučetić kaže da su navodi Advokatske komore Srbije zamena teza jer se inicijativom ne zamenjuje nijedan učesnik u sistemu nego se izvršiteljima daje uloga da "popune tu prazninu koja stvara veliki haos". 
 
"Veliki haos je taj da građani upadaju pri kupoprodaji nepokretnosti u neregulisan sistem tržišta, gde prividno vi imate i advokate i javne beležnike, ali ta nepokretnost nije u katastru i tu su velike mahinacije i velike prevare. Tako da je ovo zaštita građana", rekao je Vučetić za Euronews Srbija.
 
On objašnjava da je pet miliona objekata upisano u katastar, a pet miliona nije. 
 
"Ovih pet miliona koji su upisani u katastar su regulisano tržište i njih se ova incijativa ne tiče. Imamo objekte koji su nezakonito izgrađeni, oko dva miliona je takvih, i na njih se ne odnosi inicijativa. Ali onda imamo tri miliona objekata, odnosno između četiri i po do pet miliona nepokretnosti, za koje postoji šansa da uđu u regulisan sistem tržišta nepokretnosti gde država garantuje za imovinu. Te nepokretnosti treba da se upišu na osnovu stare i nepotpune dokumentacije. Problem sa tom dokumentacijom je što ona ne sadrži sve informacije, nije potpuna ili je pre od pre 40 godina kada se u sudu opisno upisivalo, nema uslova da uđe u katastar. Na kraju, građanin je zbunjen, jer on kaže da plaća porez 50 godina, plaćam struju i da su mu rekli da ima sve papire, a opet se ne upisuje u katastar", rekao je Vučetić.
Vučetić pojašnjava da iz tih razloga za te nepokretnosti ne postoje elementi za upis u katastar i da građani sada traže odgovore od RGZ. 
 
"Na primer, imate onu situaciju 'fali vam jedan papir'. Građani podnese zahtev katastru, koji kaže - ne možete da se upišete jer vam fali ta jedna informacija koja je krucijalna. Onda oni odlaze kod advokata, a u stvari jedina instanca koja to može da reši kad vam nedostaje neka dokumentacija je sud. Građani iz razloga što to traje godinama ne odlaze u sud da to reše već se nadaju da to mogu reše iako im fali jedan papir. Onda tu postoji onaj "kafanski inženjering". Sada bi tu trebalo da dođu izvršitelji koji već deset godina rade sa katastrom, koji su digitalno pismeni i gde nijedno rešenje koje su oni dali nije odbijeno, da rešavaju te probleme", navodi Vučetić.
 
Na pitanje koliko bi dodatno koštalo građane izlazak na teren izvršitelja, Vučetić je naveo da nema detalja za sada u smislu tačne cene jer je reč o inicijativi.
  • Mrak

    10.08.2023 22:04
    Dijagnoza
    Komore izvršitelja kaže da nemaju predstavnika koji bi komentarisao predlog i izmenu zakona. Od izvršitelja se i ne očekuje komentar. Probisveta i lupeži!
  • \\\

    24.07.2023 15:58
    @ Vule
    U pravu ste. Velika je greška što u sudovima više ne postoji zemljišna knjiga i što su svi predmeti iz zemljišne knjige preneti i spojeno sa katastrom.
    Greška je i što su državni poslovi koje treba da obavljaju sudovi preneti na privatne notare i izvršitelje.
  • Profesor

    24.07.2023 14:57
    Baltazar
    Najbolje da im damo katastar i da nam svima bude bolje!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija