Vojni analitičar: Naš odnos sa NATO se krije, a zapravo nas deli jedan korak do ulaska u Alijansu

Vojni analitičar Petar Bošković ukazuje da je naš odnos sa NATO licemeran, jer se krije, a da nas zapravo deli jedan korak do ulaska u Alijansu.
On je podsetio da je Srbija u Partnerstvu za mir, da sa NATO organizuje vežbe i obuke, da NATO finansira izgradnju škola i poligona, a i da od 2006. ne postoji srpski oficir koji nije završio obuku po NATO standardu.
 
"To se ne prikazuje u javnosti, ali se zato jedna vežba s Rusima udara u talambase", ukazao je Bošković i napomenuo da u Ministarstvu odbrane postoji kancelarija NATO koja organizuje posete i studijska putovanja.
Kako je objasnio, Ministarstvo odbrane i Generalštab su po naoružanju, opremi i načinu ustrojstva, kompatibilni sa NATO.
 
"Mi ne moramo da uđemo u NATO, jer je pozicija na kojoj jesmo sasvim dovoljna, samo treba biti otvoren i iskoristiti je maksimalno", smatra Bošković.
On je uveren da se na marginama nedavnog susreta Aleksandra Vučića sa Jensom Stoltenbergom razgovaralo o izvozu naše municije i naoružanja u Ukrajinu, a potom preko SDPR indirektno i Rusima, zbog čega je bilo "udaranja po prstima".
 
Kada bi Srbija bila u NATO, njeni nacionalni interesi bili bi višestruko zaštićeni u odnosu na današnju situaciju, smatra Srđan Cvijić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).
 
Cvijić kaže da Srbija nije bila među glavnim temama NATO samita u Viljnusu, iako se u zaključcima pominje potreba za boljom saradnjom.
 
"Od devet naših suseda, osam je u NATO i oni su svi sedeli tamo, a mi nismo", ukazao je, uz napomenu da je bolje sedeti za stolom, nego biti na jelovniku, kao što je trenutno Srbija.
 
Prema Cvijićevom mišljenju, tokom poslednjih 10 godina svakodnevno je prisutna "trovačka antizapadna retorika" koja utiče na stavove građana.
 
To ilustruje podatkom iz istraživanja BCBP da je godinu ili dve posle bombardovanja, 20 do 30 odsto građana podržavalo članstvo Srbije u NATO, a da je sada taj procenat jednocifren.
 
Po njemu, Vučić u inostranstvu ugovara vojne vežbe sa zapadnim državama i NATO i dogovara se o raznim pitanjima, pa i onima koja su u nacionalnom interesu, a ovde priča potpuno suprotnu priču i promoviše antizapadnu retoriku.
Cvijić podseća na metaforu Milovana Milovanovića, državnika i diplomate s kraja 19. i početka 20. veka, koji je Srbiju uporedio s malim brodom na uzburkanom okeanu i poručio da ona mora da se zakači za veliki i snažan brod kako bi stigla do mirne luke.
 
"Da li je taj brod umiruća Putinova imperija koja se zaglibila u konflikt u Ukrajini koji je počela ili je to Evropska unija i SAD? Ja mislim da je odgovor na to pitanje jasan", zaključio je Cvijić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

nato
  • versus

    28.07.2023 18:19
    Nema ovo nikakve veze sa Vučićem. Vučić je samo trenutni VD ugovora "partnerstvo za mir" od pre više od 20 godina.
  • Vlad

    28.07.2023 13:11
    Pa valjda ćemo biti pitani da li želimo u NATO nismo mi poput Crne Gore, Finske, Švedske i ostalih demokratskih država gde su političke elite donele odluku o pristupanju savezu, kod nas će se održati referendum..
  • Petar PP

    27.07.2023 18:31
    @Лиманац
    Jasno je, ali nažalost nije tačno.
    Tamo ćemo gde nam gazde kažu, kao i svaki porobljen narod i nepostojeća zemlja.
    Do osvešćenja prvo pa i oslobođenja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija