Rafuna je prištinskim medijima kazao da je uspostavljanje "mera bezbednosti" za uvoz robe iz Srbije uticalo na kosovske trgovce da promene partnere.
Prema podacima Kosovske agencije za statistiku, tokom juna uvezeno je robe u vrednosti od 467 miliona evra, što je za 5,2 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.
Prošlog meseca je takođe bilo manje kosovske robe na međunarodnim tržištima, a smanjenje je iznosilo 8,1 odsto.
"Većina proizvoda koji se uvoze iz Srbije su proizvodi evropskih kompanija i sada zbog mere koja je na snazi, a o kojoj nije odlučeno zbog uvoznika ili izvoznika, ali prema informacijama koje su došle do nas, neke kompanije, na primer nemačke, preorijentisale su kosovske kompanije da iz drugih zemalja uzmu istu firmu koju imaju kao majku-firmu, ili koju imaju u kompaniji, na primer u Sofiji", rekao je Rafuna.
Najviše robe na Kosovo se uvozi iz zemalja Evropske unije (EU), što je tokom juna iznosilo oko 200 miliona evra ili 43 odsto ukupnog uvoza. Glavni trgovinski partneri su i dalje Nemačka, Italija i Grčka.
Kosovo je potrošilo oko 200 miliona evra u azijskim zemljama, kupujući proizvode uglavnom iz Turske, Kine i Indije.
Iz Indije je povećan uvoz za 23 miliona evra, a prošle godine je uvezeno svega tri miliona evra.
Komentari 6
Zika zivac
Branko
Nikola
Umesto pomirenja, saradnje i trgovine, izabrao politiku svađe, sukoba koju će najviše platiti srpska privreda i građani.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar