"Možda se u Srbiji ne zna ko će biti predsednik, ali mislim da se dobro zna ko će biti premijer", poručio je u izbornoj noći 6. maja 2012. godine lider SPS Ivica Dačić.
Foto: 021.rs
To se i obistinilo na današnji dan pre 11 godina, kada je formirana prva vlada u kojoj je učestvovala Srpska napredna stranka, piše N1.
Dolaskom SNS na vlast započela je nova era u političkom životu Srbije, a najveće zasluge za to pripadaju upravo vođi socijalista, koji je nakon četiri godine na vlasti sa Demokratskom strankom odabrao nove koalicione partnere i priklonio se naprednjacima.
Izboru nove vlade prethodili su deveti parlamentarni izbori u Srbiji od uvođenja višestranačja, a istog dana glasalo se za poslanike u pokrajinskom parlamentu i odbornike na lokalnom nivou vlasti. Tri nedelje nakon početka kampanje, tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić saopštio je da je odlučio da "skrati svoj mandat" i omogući da se 6. maja održe i predsednički izbori.
Upravo ta Tadićeva odluka trasirala je put ka dolasku na vlast Srpske napredne stranke, koja je četiri godine ranije nastala rascepom Srpske radikalne stranke. Lider SNS Tomislav Nikolić bio je kandidat te partije za predsednika Srbije, a u prvom krugu zaostajao je za aktuelnim šefom države Borisom Tadićem. Kako podseća N1, nijedan kandidat nije osvojio natpolovičnu većinu glasova, pa je održan drugi krug izbora u kojem je pobedu odneo Tomislav Nikolić.
Naprednjaci su na svom prvom nastupu na parlamentarnim izborima osvojili 73 poslanička mandata, koalicija okupljena oko Demokratske stranke 67, a blok koji su predvodila Socijalistička partija Srbija obezbedio je 44 mesta u poslaničkim klupama.
U parlament su ušli još Demokratska stranka Srbije sa 21 mandatom, koalicija Liberalno-demokratske partije i Srpskog pokreta obnove sa 19 i novoformirani Ujedinjeni regioni Srbije, koji su nasledili G17 plus, sa 16 poslaničkih mesta.
Matematički, novu vladu su mogli da formiraju stranke koje su činile i prethodnu izvršnu vlast, ali su socijalisti izabrali drugog koalicionog partnera. Uslov lidera SPS Ivice Dačića da dobije premijersku poziciju prihvatili su naprednjaci, a novu skupštinsku većinu osigurali su URS, Socijaldemokratska partija Srbije Rasima Ljajića i SDA Sulejmana Ugljanina.
Dvanaesta vlada od 1990. godine izglasana je 27. jula 2012. godine, za predsednika je izabran Ivica Dačić, dok je Aleksandru Vučiću, koji je u međuvremenu postao predsednik SNS nakon Nikolićevog povlačenja sa mesta šefa stranke, pripala funkcija prvog od ukupno četiri potpredsednika.
Dačićeva vlada imala je 19 članova, od kojih je jedanaestoro ranije već imalo ministarski staž. Među njima i Aleksandar Vučić, koji se u Nemanjinu 11 vratio nakon skoro 12 godina, stara lica su i Slavica Đukić Dejanović i Velimir Ilić, dok je iz vlade Mirka Cvetkovića „nasleđeno“ čak osmoro ministara: Ivica Dačić, Mlađan Dinkić, Jovan Krkobabić, Rasim Ljajić, Milutin Mrkonjić, Žarko Obradović, Verica Kalanović i Sulejman Ugljanin.
U drugoj godini Dačićevog premijerskog mandata izvršena je obimna rekonstrukcija vlade, na kojoj je najviše insistirao Aleksandar Vučić. Ujedinjeni regioni Srbije više nisu bili deo izvršne vlasti, a u vladu je 2. septembra ušlo 11 novih članova, među kojima je bilo i šest nestranačkih ličnosti.
Dragom Bogu , najbrži i najveći razvoj Srbije ikad , kad samo pomislim da tadić nije sebi skratio mandat , uf ... već bili sps i ds dogovorili vladu ali srećom ,srećom, tadić bio pametan , beskrajno mu hvala !
Upravo tako, i ti si deo naroda i kao i naprednjaci tako ste i vi potekli iz tog istog naroda koji nazivaš stokom. A od njih nažalost ima gorih i to ste upravo vi, vi koji ne umete na okupu da održite ni stambenu zajednicu a da se ne pobijete međusobno, vi koji ste nesposobni da uvažite bilo čije mišljenje, vi koji svoje namećete silom i kojima svako ko drugačije misli je bot, sendvičar, krezub ili fašista. Čak ni ovi ne teže takvom jednoumlju, čak ni ovi ne prete građanima koji drugačije misle da se vrate odakle su došli niti da će ih vijati po ulicama - itekako ima gorih i od ovih, dovoljno je da se pogledate u ogledalo. I zato i nikada nećete dobiti moj glas, veće zlo od ovoga mi ne treba.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Direktor Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu Dragan Milić saopštio je danas da je na toj Klinici pao plafon u tek renoviranoj koronarnoj jedinici.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je večeras, povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Posle kraće bolesti, u 65. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma.
Vlada Srbije povukla je danas iz skupštinske procedure predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, navodeći u obrazloženju da su potrebne "dodatne konsultacije o tom aktu".
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Komentari 18
Aleksej
felix
@Aleksej
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar