Njih 54 je steklo sertifikat na obukama za deficitarna zanimanja, saopštilo je Ministarstvo pravde.
Osuđenici u tom zavodu su visoko motivisani da završe prekinuto školovanje i nastave sa stručnim usavršavanjem posle stečene diplome, navodi se.
U proseku, na godišnjem nivou, do 100 osuđenika stekne svedočanstvo Osnovne škole "Lela Popović" sa kojom KPZ Niš sarađuje.
Trenutno se organizuju sertifikovane obuke za osam stručnih zanimanja koja su deficitarna na tržištu rada - za varioce, pekare, stolare, krojače, građevinske limare, vodoinstalatere, rukovaoce motornom testerom i trimerom, kao i za poslove ofset štampe.
Osuđenici stiču potrebne praktične veštine u pogonu metalske i drvne proizvodnje, pogonu mašinskog održavanja i građevinskog i elektro održavanja, kao i u poljoprivrednim poslovima na dve ekonomije ovog zavoda, koje se prostiru na 150 hektara površine.
U sertifikatima se ne navodi da su stečeni tokom izdržavanja kazne kako bi se izbegla eventualna stigmatizacija bivših osuđenika, a njima omogućilo da što lakše pronađu posao, navode iz Ministarstva.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija od 2014. godine ima uspešnu saradnju sa nemačkom nevladinom organizacijom "Help" na projektima stručnog osposobljavanja osuđenika u više kazneno-popravnih zavoda u Srbiji.
Po isteku kazne, osuđenici na osnovu stečenih sertifikata mogu da se obrate organizaciji "Help" za pomoć u vidu kupovine opreme za pokretanje posla, u iznosu od 2.500 evra.
Zahvaljujući poslovima koje su naučili da rade u kazneno-popravnim zavodima bivši osuđenici su se kasnije zaposlili kao kuvari, poslastičari, keramičari, varioci, bravari, stolari, tapetari, vodoinstalateri, krojači, u štamparijama, kao i u poljoprivredi na poslovima uzgoja voća i povrća, navodi se u saopštenju.
Komentari 1
Zvrk
Moći će i ministarska mesta da se popune.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar