Kako navodi portal
Balkanska bezbednosna mreža, Rusija pokušava da svojoj vojnoj industriji na svaki način obezbedi komponente inostrane proizvodnje, što sada zbog sankcija predstavlja problem, pa se pribegava lukavstvu i nabavkama preko trećih zemalja, uključujući i Srbiju.
"Srpski mediji nedavno su objavili da pojedine firme koje su osnovali ruski državljani služe za zaobilaženje sankcija EU i SAD kroz nabavke robe potrebne vojnoj proizvodnji uključujući GoodForwarding d.o.o. iz Beograda. Te tvrdnje potvrđuju i komercijalno dostupni podaci o međunarodnoj trgovini u koje je Balkanska bezbednosna mreža imala uvid", piše taj portal i dodaje da se inače radi o firmi koja je registrovana u Agenciji za privredne registre za trgovinu voće i povrćem.
U tekstu se dodaje da je ta kompanija "značajan izvor snabdevanja" Rusije mikročipovima i štampanim pločama dalekoističnih i zapadnih proizvođača, neophodnih za proizvodnju raketa, dronova i drugog naoružanja i vojne opreme.
Dodaje se da podaci otkrivaju da je krajem prošle godine ta firma imala 42 transakcije sa kompanijama iz Kine, SAD, Tajvana, Japana, Velike Britanije, Južne Koreje, Malezije i Tajlanda čije su komponente potom eksportovane u Rusiju.
Portal dodaje da takve aktivnosti predstavljaju potencijalno kršenje niza međunarodnih sankcija i sporazuma i da je poslovanje takve prirode suprotno i sa zvaničnom politikom Srbije.
"Iako Beograd nije uveo restriktivne mere prema Rusiji, Vlada Srbije poručila je da neće dozvoliti da bude platforma za zaobilaženje međunarodnih sankcija", piše u tekstu.
Komentari 17
Dule
Limanac
dule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar