Klimatolog Đurđević: Poplavni talas iz regiona stiže u Srbiju u naredna četiri dana

Dramatične slike poplava stižu iz Slovenije, u Hrvatskoj reke beleže rekordne vodostaje.
Klimatolog Vladimir Đurđević rekao je za RTS da će talas visokog vodostaja stići u naredna četiri dana u Srbiju. 
"Mislim da će nivo Save u Beogradu porasti za dva metra, ali smo daleko od nivoa koji se smatraju pripremom za odbranu od poplava, od redovne i vanredne odbrane od poplava", kaže on.
Dodaje da imamo dovoljno prostora u rečnom koritu da primimo i više vode nego što će doći za četiri dana.
 
"Kad će biti vrh talasa visokog vodostaja je pitanje, ali će u narednih šest-sedam dana da se smiri situacija", napominje klimatolog.
 
Objašnjava da Sava na svom toku ima više retenzija, odnosno mesta gde može voda da se ispusti, neki put planski a neki put to priroda sama radi. Te retenzije mogu da prikupe veliku količinu vode i da smanje poplavni talas u trenutku kada dođe do Beograda ili kada bude kod Šapca i Sremske Mitrovice.
 
"Nije situacija toliko kritična da budemo posebno zabrinuti, treba pratiti neuobičajene situacije ili stanja", podvukao je Đurđević.
 
Prema njegovim rečima, Sava je velika reka, taj talas dugo putuje.
 
"Imamo vremena da reagujemo ako se nešto slučajno promeni. Možemo biti sigurni da ništa strašno neće da se desi", zaključio je Đurđević.
 
Narednih pet-šest dana u celom regionu skoro da neće biti padavina.
 
"Danas se, recimo, u Srbiji očekuje nešto padavina na samom jugu zemlje. Tako da u tom smislu opet možemo biti sigurni da ovo što je trenutno stanje na Savi neće biti pogoršano nekim dodatnim padavinama u regionu. U tom smislu i ta informacija nam ide na ruku da nećemo potencijalno ući u neke rizične situacije", istakao je Đurđević.
 
Mnoge je iznenadila količina vode koja se izlila i zadržala na površini.
 
"U Sloveniji ne bacaju smeće u rečna korita, što se često kod nas pominje kao razlog poplava. Verovatno isto dobro drže rečna korita, šišaju stalno travu. Ali ipak su im se desile ovakve poplave. To nam samo pokazuje koliko se klima promenila", dodaje on.
Tako da mi svedočimo ekstremnim događajima koji su za prošlost bili nezamislivi, napominje Đurđević.
 
"Ako ste pre 50 godina imali kuću koja se nalazila van plavne zone, ona se više danas ne nalazi van plavne zone, zato što danas kiše mogu da budu jače i plavna zona može da bude veća. Tako da bujična poplava može da odnese kuće i objekte sa veće površine nego što je to pre bilo", objasnio je klimatolog.
 
Smatra da moramo da menjamo našu infrastrukturu i način odbrane od poplava kako se ovakve stvari ne bi dešavale, a sve to neće biti lak zadatak
 
"U narednih 30 godina videćemo dodatne klimatske promene. Tako da neće samo prvi red kuća biti ugrožen, već i drugi red", zaključio je Đurđević.
  • Joca

    08.08.2023 10:22
    :buć buć buć: - to mi plivamo!
  • Eko

    08.08.2023 10:17
    Uz duzno postovanje prema prof. Djurdjevicu koji je izuzetan i nista pogresno nije rekao u ovoj izjavi (samo je malo diskutabilna granica poplavnog podrucja), postoje drugi strucnjaci, drugih struka, koji se bave hidrologijom i zastitom od poplava i koji bi trebali da budu pitani u vezi sa temom clanka. Oni bi verovatno pomenuli i uticaje klimatskih promena ali bi se verovatno drzali svoje nadleznosti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija