Kako su dešavanja na Kosovu spojila srpske i evropske desničare

Poruke podrške Srbiji "u borbi" za Kosovo - uputilo je nekoliko evropskih političara krajnje desnice u julu na Tviteru.
Kako su dešavanja na Kosovu spojila srpske i evropske desničare
Foto: Beta/AP
Tragom objava, Radio slobodna Evropa (RSE) detektovao je kontakte između srpskih i evropskih desničara, koje su spojile nedavne tenzije između Beograda i Prištine.
Bivši britanski desničarski poslanik u Evropskom parlamentu koji je 1998. osuđen u mestu Harov u Velikoj Britaniji zbog negiranja Holokausta Nik Grifin napisao je 10. jula na Tviteru da je "Kosovo Srbija", kao i poruku "Oslobodite Kosmet sada".
Roberto Fiore, italijanski desničarski političar koji je osamdesetih osuđen u Rimu kao pripadnik fašističke terorističke grupe, napisao je na Tviteru da "glavnu odgovornost za situaciju na Kosovu ima NATO koji deluje kao okupatorska vojska".
 
Ovi tvitovi su objavljeni nakon konferencije koja je 8. jula održana u Beogradu pod nazivom "Evropski desničari o krizi na Kosovu". Na ovoj konferenciji u organizaciji desničarske vanparlamentarne partije iz Srbije "Srpska desnica" učestvovalo je više političara ekstremno desničarskih partija, a neki od njih bili su osuđeni zbog antisemitskih izjava u prošlosti.
 
Kako piše Radio slobodna Evropa, Kosovo je bilo tema još jednog, onlajn događaja u junu koji je organizovao ogranak holandske desno orijentisane partije "Forum za demokratiju", čiji lideri su u prethodnom periodu pružali podršku Rusiji nakon invazije na Ukrajinu. Tema ove Tviter diskusije definisana je kao "Pravi ciljevi NATO-a na Kosovu".
 
Srbija i Kosovo vode pregovore o normalizaciji odnosa od 2012. uz posredovanje EU.
 
Pozivi na "oslobađanje Kosova" ekstremno desnih lidera
 
"Vreme je za oslobođenje Kosova i Metohije. Da li je to moguće? Rekao bih da jeste. NATO danas nije sposoban da se odupre ozbiljnom aktu oslobođenja", rekao je 8. jula na konferenciji za novinare u Beogradu Nik Grifin, predstavljen kao predsednik pokreta "Christian Nationalist Movement" u Velikoj Britaniji. Grifin nije pružio više detalja o svom predlogu za Kosovo, a zemlja iz koje je došao, Velika Britanija, članica je NATO.
 
Grifin je bio poslanik u Evropskom parlamentu do 2014. godine, ispred desničarske Britanske nacionalne partije iz koje je tada izbačen. Zastupa antimigrantske stavove, a 1998. je osuđen za podsticanje mržnje zbog objavljivanja materijala kojim se negira Holokaust. Osuđen je na devet meseci zatvora, uslovno na dve godine, pisao je "Gardijan".
 
Govorio je 2015. na forumu u Sankt Peterburgu gde je, između ostalog, rekao da je svaka evropska nacija imala svoje vreme da predvodi Evropu i svet i da je sada došao red na Rusiju, preneo je "Fajnenšel tajms".
 
Ovo nije prvi put da Grifin dolazi u Srbiju i sarađuje sa srpskim desničarskim organizacijama. Još 2017. na društvenim mrežama škotski ultradesničar Džim Doson objavio je fotografiju sa Grifinom u Beogradu.
 
Grifinu je 2017, prema pisanju medija, bio zabranjen ulazak u Mađarsku, a 2019. našao se na listi ljudi kojima je ukinut nalog na Fejsbuku.
 
Na "crnoj listi" Fejsbuka 2019. se našla i ekstremno desna italijanska organizacija "Forza Nuova" ("Nova snaga"). Generalni sekretar ove organizacije Roberto Fiore takođe je u julu na konferenciji desničara pozivao na "povratak Srbije na Kosovo".
 
"Šta mi treba da uradimo kao Evropljani? Treba da podržimo Srbe u njihovom zahtevu, koji je veoma jednostavan, da se vrate na teritoriju (Kosova) koja im pripada", rekao je on, uprkos činjenici da Srbima nije zabranjen odlazak na Kosovo i da je na severu te države većinsko stanovništvo srpsko.
 
Roberto Fiore je takođe povezivan sa neofašizmom. Prema pisanju medija, 1985. godine u odsustvu je osuđen kao saradnik fašističke terorističke grupe "Nuclei Armati Rivoluzionari".
 
"Srbija pripada Kosovu, Kosovo pripada Srbiji", poručio je na istom događaju Klaus Kremer, koji je predstavljen kao šef međunarodnih odnosa partije "Die Heimat" u Nemačkoj - još jednoj državi koja je priznala nezavisnost Kosova. "Die Heimat" je novo ime ekstremno desničarske partije "Nacionalna demokratska partija Nemačke".
 
Mediji su pisali o dva postupka koja su vođena za zabranu ove partije. U poslednjem postupku 2017. Ustavni sud Nemačke presudio je protiv zabrane ove partije, a obrazloženje glavnog sudije bilo je da ova partija "teži protivustavnim ciljevima", ali da nema dovoljno dokaza da bi "njihovo ponašanje rezultiralo uspehom", preneo je Dojče vele. Sam Kremer je 2005. godine osuđen na uslovnu kaznu zbog antisemitskih izjava.
 
Na konferenciji je govorio i Ivan Benedeti, predstavljen kao predsednik partije "Les nationalists" u Francuskoj, koja je takođe priznala nezavisnost Kosova. Benedeti je, prema pisanju AFP-a, bio 2011. privremeno isključen iz desno orijentisane stranke Nacionalni front zbog izjava u kojima se izjašnjava kao antisemita. Bio je, prema pisanju francuskog lista "Le Parisien", osuđen 2021. zbog antisemitskih izjava u kojima je jevrejsku zajednicu nazivao incestuoznom.
 
Majkl Kolborn, novinar istraživačkog portala Bellingcat koji je fokusiran na ulogu krajnje desnice u centralnoj i istočnoj Evropi, kaže za RSE da ovakva okupljanja krajnje desnice ne proizvode neposrednu štetu, ali ne bi trebalo da budu zanemarivana.
 
"Ovakve ličnosti imaju za cilj da uvedu ekstremističke ideje u svoje zemlje i uopšte u regionu. A ove ekstremističke ideje, kao što smo nažalost videli u regionu i šire, na kraju mogu dovesti do smrti i uništenja", kazao je Kolborn.
 
Članovi zabranjene "Zlatne zore" na beogradskoj konferenciji
 
Domaćin konferencije "Evropski desničari o krizi na Kosovu" Miša Vacić predstavljajući govornike na konferenciji istakao je da su prisutna i dvojica članova zabranjene utradesničarske partije "Zlatna zora" u Grčkoj. "Zlatna zora" zabranjena je 2020, a njeno rukovodstvo osuđeno na dugogodišnje zatvorske kazne. Osuđeni su zbog vođenja kriminalne organizacije.
 
 
Foto: Zlatna zora (Screenshot Youtube/Vice)
 
Konferenciji je prisustvovao i Janis Zografos, predsednik partije ELASYN. Reč je o ekstremno desničarskoj partiji, koju je 2019. godine osnovao Janis Lagos, koji je bio jedan od lidera Zlatne zore. Sud ga je 2020. osudio na trinaestogodišnju kaznu zatvora zbog izvršenja više krivičnih dela, između ostalog, vođenja kriminalne organizacije. Zografos, koji je prisustvovao konferenciji, bio je član pravnog tima odbrane Lagosa.
 
Na konferenciji je bio i Zois Bečlis, predsednik Kinhma 21, partije u Grčkoj u čijem manifestu je navedeno da se zalažu za "odbranu hrišćanstva od islama". Bečlis je, kako se navodi u zvaničnoj biografiji na sajtu stranke, po struci vojni lekar. U biografiji se navodi da je "osnivač specijalne medicinske obaveštajne službe", sa ciljem pripreme "za obračun sa Turcima".
 
Veze evropske i srpske krajnje desnice
 
Organizator konferencije u Beogradu i predsednik "Srpske desnice" Miša Vacić i ranije je uspostavljao kontakte sa pripadnicima krajnje desnice u Evropi. Vacić je maja 2021. bio među predstavnicima ekstremno desničarskih organizacija iz više evropskih zemalja koji su se okupili u Rimu.
 
Skup u glavnom gradu Italije, pod sloganom "Naša Evropa" organizovala je italijanska ekstremno desna stranka "Forza Nuova", čiji je generalni sekretar Roberto Fiore prisustvovao konferenciji u Beogradu. Na tom događaju su, između ostalog, promovisane majice sa porukom "Fašizam za 21. vek".
 
Vacić je od kraja 2016. do početka 2017. godine bio zaposlen u Kancelariji za Kosovo Vlade Srbije. Na jednom od osnivačkih sastanaka njegovog pokreta gosti su bili britanski desničar Džim Doson te ruski politikolog Leonid Savin, koji uređuje veb stranicu Konstantina Malofejeva, kojeg su SAD sankcionisale zbog podrške proruskim separatistima u Ukrajini.
 
Pripadnici italijanske krajnje desnice već godinama održavaju dobre odnose sa grupama iz Srbije sa kojima dele slične vrednosti (ilustracija)
 
Takođe, Alijansa za mir i slobodu (APF), koja okuplja ekstremno desničarske političke partije i pokrete širom Evrope, održala je konferenciju "Nacije Evropa" u septembru 2021. na kojoj su se čule poruke kojima se negira nezavisnost Kosova. Domaćin skupa je bio Miša Vacić.
 
Vacić, inače, podržava rusku invaziju u Ukrajini. Kao međunarodni posmatrač je pratio referendum za prisajedinjenje Rusiji, koji je u septembru 2022. sproveden u otcepljenim i okupiranim ukrajinskim regionima.
 
Vacić je organizovao i oslikavanje murala u Beogradu posvećenog ruskoj paramilitarnoj organizaciji Vagner koja je učestvovala u ratu u Ukrajini. Mural je osvanuo 2021. na Novom Beogradu.
Zašto je Kosovo u fokusu?
 
RSE nije dobio odgovor Srpske desnice zbog čega je Kosovo trenutno u njihovom fokusu. Na ovo pitanje RSE nije dobio odgovor ni od spomenutih učesnika događaja.
 
Mirza Buljubašić, asistent na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu i autor izveštaja za Evropsku komisiju o desnom ekstremizmu na Zapadnom Balkanu, kaže da "određeni subjekti na desnome spektru" trenutno vide priliku za isticanje svojih političkih ideja.
 
"Desnica već duže vreme uspostavlja mreže i osnažava odnose na evropskom tlu. Desnica nadograđuje tvrde politike preko Srbije. To je pre produkt snažnih veza između srpske desnice i EU desnice te trenutnih prilika", smatra on.
 
Tokom Tviter diskusije o Kosovu u junu evroskeptični britanski istoričar Džon Lafland je, između ostalog, rekao da "Evropska unija odbacuje hrišćanstvo kao formu identiteta".
 
Prema mišljenju sagovornika RSE, prethodni citat Laflanda sadrži suštinu dugoročnog interesovanja ekstremne desnice u Evropi za Kosovo.
 
Majkl Kolborn, novinar Bellingcat-a, smatra da je Kosovo u fokusu "mnogih krajnje desnih ekstremista širom Evrope" jer se uklapa u njihove "ekstremističke koncepcije o tome ko je Evropljanin, a ko nije".
 
"To je ukorenjeno u dubokoj islamofobiji i oni vide sukob Beograda i Prištine kao krajnje pojednostavljenu borbu između 'neevropskih' muslimana i 'evropskih' hrišćana", kaže on.
 
I Mirza Buljubašić sa Univerziteta u Sarajevu navodi da Kosovo ima "simbolički značaj" za krajnju desnicu.
 
"(To) omogućava desničarskim politikama nastavak homogenizacije, između ostalog na osnovu hrišćanskog identiteta, uprkos povremenim protivrečnostima, pojednostavljujući mitološku formulu da je Kosovo grudobran hrišćanstva, te da se evropske vrednosti brane na Kosovu", kaže Buljubašić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Isti, isti

    09.08.2023 11:41
    Nacionalizam i komunizam su dve strane istog novčića. Čemu tolika mržnja samo prema jednoj?
  • Куп је битан

    09.08.2023 11:14
    Испаде да су европски левичари прави хуманисти. Нарочито они што су нас бомбардовали.
  • Antiprotivan

    09.08.2023 11:10
    @Logika

    Kako deplasiran konentar. Rekao bih drugačije, tako ne objavili. U svakom slučaju niste u pravu, naprotiv.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?