Plan podrške nastavnicima, roditeljima i deci iz "Ribnikara": Koristiće se upitnik kao u Norveškoj

Stručnjaci Radne grupa za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih biće od 21. avgusta u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Plan podrške nastavnicima, roditeljima i deci iz "Ribnikara": Koristiće se upitnik kao u Norveškoj
Foto: Pixabay

Predstaviće plan dalje podrške nastavnicima i roditeljima nakon što je đak te škole ubio 10 osoba i sedam ranio, izjavila je danas za RTS psihološkinja i članica radne grupe Hana Korać.

Plan obuhvata razgovore o temama šta je to trauma, kako da ih nastavnici prepoznaju kod sebe ili kod đaka, ali takođe i kako da se vrati sigurnost u školsko okruženje, navela je Korać.

Nakon dva masovna ubistva 3. i 4. maja u Beogradu i selima u okolini Mladenovca i Smedereva, stručnjaci kontinuirano pružaju psihosocijalnu podršku u Beogradu, u Dadovu, Mladenovcu, Lazarevcu, Smederevu i Pančevu, kao i tokom celog leta na različitim punktovima, dodala je ona.
 
Od 1. septembra, svi koji žele podršku mogu da dođu u pozorište Dadov, od ponedeljka do petka od 10 do 18 časova, bez uputa i bez knjižice, rekla je Korać.
 
Za nastavnike "Ribnikara", radionice će biti organizovane unutar škole barem prvih mesec dana, s obzirom na to da je prvi mesec period adaptacije.
 
Održavaće se jednom nedeljno po sat i po, ali i češće ako to bude potrebno, najavila je ona.
 
Povratak u školu otvara neka nova pitanja, pa će roditelji imati mogućnost da podele dileme sa stručnjacima u okviru grupa koje će se održavati jednom nedeljno i trajati sat i po vremena u okviru savetovališta, rekla je Korać, ističući da će stručnjaci i dalje pružati individualnu pomoć.
 
Ona je najavila da će deci, preko nastavnika i roditelja od 1. septembra u Dečjem kulturnom centru, biti ponuđen upitnik koji je korišćen u Norveškoj nakon masovnih ubistava Andresa Brejvika.
 
Upitnik meri i procenjuje osetljivost i psihičku snagu deteta, a samo će roditelji dobiti povratnu informaciju da li postoji potreba da se organizuje individualni plan podrške za dete.
 
Korać objašnjava da će za decu koja budu imali rezultate u zelenoj zoni značiti da im nije potrebna dodatna pomoć, dok narandžasta i crvena zona ukazuju da je potrebno da se napravi neki individualni plan pomoći, za šta je potrebna saglasnost roditelja.
 
Ukazuje na to da su im kolege iz Norveške skrenule pažnju da su oni zažalili što nisu odmah dali taj upitnik svojoj deci nakon tragedije 2012. godine, s obzirom na to da su vremenom počele da se pojavljuju određene promene u ponašanju.
"Ovo je neki vid preventive, kako bi se pravovremeno identifikovali potencijalni problemi pre nego što postanu vidljivi za sve", navela je Korać.
 
Ona je naglasila da će se Upitnik deliti samo u školama koje su izgubile đake, koje su direktno pogođene.
 
Korać je rekla da se postepeno izlazi iz kriznog perioda i zato je bitno da se grupnim sastancima pošalje poruka deci da vode brigu o svom mentalnom zdravlju i sigurnosti, da postoji svest o sebi da se kroz grupe pospešuje osećaj zajedništva, saradnje i pripadanja kolektivu.
  • Родитељ Милена

    11.08.2023 12:45
    Јака стручњака за ментално здравље па ће помоћи рањеној деци ,да су то радили пре масакра можда до њега неби ни дошло а можда би нека деца знала и да се заштите од напада овако испадоше колатерална штета система школства али они нису криви ,само тата због пиштоља а веронаука нам важнија од одбране и заштите

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija