U kojim zemljama stanovnici najduže žive i gde je tu Srbija?

Očekivani životni vek Evropljana, iako nije podjednake dužine u svim državama, već nekoliko decenija je na uzlaznoj putanji.
U kojim zemljama stanovnici najduže žive i gde je tu Srbija?
Foto: Pixabay
Zemlja sa najvećim očekivanim životnim vekom je Španija, sa prosekom od 83,3 godine, zatim slede Švedska (83,1 godina), a potom Luksemburg, Italija (82,7 godina), Francuska (82,3). Najkraći životni vek zabeležen je u Bugarskoj (71,4 godina), Rumuniji (72,8 godina) i Letoniji (73,1 godina). U Srbiji je prosečan životni vek u 2021. godine bio 72,8 godina, dok je 2022. godine 75,5 godina, piše Euronews Srbija.
Prosečni životni vek stanovnika neke zemlje može okriti dosta o blagostanju čitavog društva, a takođe predstavlja i ključno sredstvo za kreatore vladinih politika.
Koliko dugo žive građani Srbije u poređenju sa stanovnicima drugih evropskih zemalja? 
 
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS) očekivano trajanje života u Srbiji u 2022. godini bilo je 73 godina za muškarce i 78 godina za žene. To je porast u odnosu na 2021. godinu kada je tokom korone očekivani životni vek bio 70 godina za muškarce i 75,6 godina za žene. Srbija je i dalje daleko iza zemalja EU.
 
"Zemlje EU imaju bolji standard, razvijenija je zdravstvena zaštita, imaju kulturu zdravih stilova života - zdravo se hrane, redovno idu na preventivne preglede, fizički su aktivni. Sve to produžava zdave godine života, kada nisu opterećeni bolestima dok su radno sposobni, ali ni kasnije kada su stariji. Vode računa o svom zdravlju", kaže Gordana Bjelobrk, šefica Odseka za demografiju i statistiku u RZS.
 
Dodaje da je u svim zemljama razlika oko pet godina između očekivanog životnog veka za muškarce i žene.
 
"Žene duže žive pet godina od muškaraca. To se objašnjava činjenicom da su odgovornije prema svom zdravlju i da lakše prihvataju zdrave stilove života - vežbanje, ishrana, preventivni pregledi. Sve to utiče na smanjenu smrtnost žena u svim starosnim grupama. Sa druge strane među muškarcima je značajan broj onih koji su umrli nasilnom smrću - ubistva, samoubistva, saobraćajne nesreće", istakla je Bjelobrk.
 
Tokom korone, kako kaže, smanjeno je očekivano trajanje života.
 
"Kada se kaže 'očekivano trajanje života' u nekoj godini, to se odnosi na dete rođeno u toj godini da se očekuje da će da živi toliko. To se ne odnosi na celokupnu populaciju. Svaka generacija, svaka godina rođenja ima svoje očekivano trajanje života. Ono se generalno produžava", priča sagovornica Euronews Srbija.
U Evropi je najveće očekivano trajanje života u visoko razvijenim zemljama, recimo u Španiji. Bjelobrk kaže da je jedan od razloga što ta zemlja ima poseban odnos prema starima.
 
"Oni podstiču aktivno starenje. Kroz aktivno starenje ljudi duže žive i kvalitetnije žive. Zbog toga imaju najduže očekivano trajanje života. To je razlika u odnosu na našu zemlju. Prostor da se produži trajanje života u Srbiji je u strožim saobraćajnim propisima, negovanju zdravog načina života, prevenciji i ranoj dijagnostici pojedinih oboljenja", navela je Bjelobrk.
 
Iako se građani Srbije ne mogu pohvaliti najdužim životnim vekom u Evropi, poslednjih godina došlo je do poboljšanja očekivanog životnog veka, budući da je prosečan životni vek 2000. godine bio 72 godine, dok je 2022. bio 75,5 godina.  
  • K

    13.08.2023 09:21
    K
    U Srbiji se umire ko nikada u njenoj Istoriji! Sekiracije Stres Kancer Infarkt Suicid...i to sve mladji Gradjani!!! Ovog meseca u nasoj zgradi je preminulo dvoje mladjih od 37 i 45 godina! Jedan od Infarkta drugi Suicid i sve zbog stresa i materijalnih problema! Mi stariji smo radno neaktivni i nemamo troskove sem za lekove i malo hrane pa zivis veoma tesko dok ti nesto nekvrcne? Imam dovoljno godina da kazem ovo i ovako nikada nije bilo zaista!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija