U Srbiji se koristi skoro 20 vrsta od kojih svaka ima svoju namenu, piše
Blic.
Tablice za motorna vozila
Registracije koje najčešće viđamo na srpskim putevima zapravo su one "obične", koje se koriste za automobile. To su tablice bele boje, oivičene crnom linijom. Sa leve strane, na plavoj podlozi, belim slovima je ispisana međunarodna oznaka Republike Srbije (SRB), crnim slovima ispisana oznaka registarskog područja (BG, NS, NI...), a crnim ciframa i slovima, razmaknuti znakom "-", ispisan je registarski broj vozila.
U ovu kategoriju spadaju i tablice koje se mogu videti na velikim kamionima ili mašinama, odnosno na onim vozilima koja ne ispunjavaju propisane dimenzije (dužine, širine i visinu), kao i čija je najveća dozvoljena masa veća od 40 tona. One su jarko crvene boje i na njima je belim slovima ispisana oznaka registarskog područja, a belim brojevima registarski broj.
Registracija vozila sastoji se od cifara od 0 do 9 i kombinacije slova latiničnog pisma uz slova "X", "Y" i "W".
Tablice za motore razlikuju se od onih za automobile po obliku i rasporedu slova i brojeva. Na ovim tablicama je slovna oznaka za registarsko područje kojem vozilo pripada ispisano iznad slova i cifara registarskog broja.
Takođe se primenjuju i tablice za priključna vozila kao što su različite prikolice. One su po obliku, boji, dimenzijama i oznakama iste kao one za automobile i kamione, a jedina razlika je što se oznaka registarskog područja nalazi na kraju.
Sedam slova zabranjeno
Izmenama i dopunama Pravilnika o registraciji motornih i priključnih vozila izbačena su latinična slova "Č", "Ć", "Š", "Ž" i "Đ" i slova koja ne pripadaju srpskom pismu - Y i W, dok slovo X ostaje zbog taksi registracija.
Pravilnik sada propisuje da registarske tablice u slovnom delu registarske oznake sadrže sva slova latiničnog pisma srpskog jezika osim slova Č, Ć, Š, Ž i Đ i latiničnih slova Y i W. To se odnosi na registarske tablice koje se izdaju za putnička vozila, teške četvorocikle, trolejbuse, autobuse, teretna vozila, priključna vozila, motokultivatore, traktore i radne mašine, kao i priključna vozila za traktor.
Stranci i diplomate
Najviše različitih tablica izdaje se za različita vozila koja koriste stranci u Srbiji, bilo da su u pitanju diplomate ili samo strana lica na privremenom boravku.
Tablice za vozila diplomatskih i konzularnih predstavništava, misija stranih država i predstavništava međunarodnih organizacija u Srbiji, stranih predstavništva, kao i privatna vozila zaposlenih lica u stranim predstavništvima i stranih dopisništava se sve međusobno razlikuju.
Osim registarskog broja, oznake SRB i oznake mesta registarskog područja, imaju i brojčanu oznaku zemlje iz koje je predstavništvo registrovano u našoj zemlji, slovnu oznaku koja označava delatnost predstavništva, odnosno status lica u tim predstavništvima i godinu za koju važi registracija.
Slovo na tablici otkriva delatnost lica
U zavisnosti od slova koje se nalazi između cifara na tablici, razlikuje se i delatnost koju obavlja lice ili predstavništvo.
Ukoliko se na tablici nalazi slovo "A", u pitanju je vozilo u vlasništvu diplomatskih i konzularnih predstavništava, misija stranih država i predstavništava međunarodnih organizacija u Srbiji i njihovog osoblja koje ima diplomatski status.
Slovo "M" rezervisano je za privatna vozila čiji su vlasnici stranci zaposleni u diplomatskim i konzularnim predstavništvima, a nemaju diplomatski status.
"P" se nalazi na vozilima u vlasništvu stranih kulturnih predstavništava i stranih dopisništava, a "E" za vozila u vlasništvu stranih trgovinskih saobraćajnih i drugih predstavništava i stranaca stalnih službenika u tim predstavništvima.
Vozilima koja koriste lica sa diplomatskim statusom, kao i vozilima stranih predstavništava izdaje se i dodatna registarska tablica elipsastog oblika.
Kao i za automobile, i motocikli diplomatskih predstavništava se razlikuju od onih koje koriste državljani Srbije. Razliukuju se po boji, i mogu biti crne sa žutim oznakama, ili žute sa crnim oznakama, i izdaju se svake godine.
Stranci koji su u Srbiji zbog školovanja...
Takođe se po tablicama mogu prepoznati i vozila koja pripadaju strancima kojima je, radi školovanja, specijalizacije, naučnog istraživanja, zapošljavanja ili obavljanja profesionalne delatnosti, pružanja utočišta ili priznanja statusa izbeglice, izdato odobrenje za privremeni boravak duži od šest meseci ili za stalno nastanjenje u Srbiji.
Od običnih tablica za automobile razlikuju se po tome što na kraju umesto kombinacije slova imaju ispisano "OO".
Tablice za organe unutrašnjih poslova
Policijske tablice izdvajaju se po boji. One su plave, oivičene belom linijom, oznake su bele boje, a ćiriličnim pismom imaju upisanu oznaku "P", koje se kod priključnih vozila nalazi na kraju.
Privremene i probne tablice
Pojedina vozila mogu da imaju i tablice koje se izdaju privremeno, koje se razlikuju po tome što na kraju imaju slovnu oznaku "RP" (registrovano privremeno) koja je ispisana vertikalno u žutom polju i oznaku godine u kojoj ističe rok važenja registracije.
Takođe se razlikuju i privremene tablice za vozila koja se odvoze iz Republike Srbije posle završenog boravka stranog državljanina u našoj zemlji, kao i za vozila kupljena u Srbiji koja će se registrovati u drugoj zemlji. Izdvaja ih oznaka "RPE" utisnuta na početku tablice.
Za novoproizvedena i prepravljena vozila kojima se u saobraćaju vrši probna vožnja koriste se takozvane probne tablice koje služe za privremeno označavanje tih vozila u saobraćaju na putevima. Iznad registarskog broja na njima je ćirilicom ispisano "PROBA".
Tablice za taksiste
Vozila kojima se obavljaju usluge taksi prevoza moraju imati posebne tablice, koje se od onih običnih, za motorna vozila, razlikuju po oznaci "TX" nakon registarskog broja.
Komentari 5
Dača
Bill
Lopovska posla
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar