Treći put se nadograđuje sistem preko kog država deli pomoć - to će koštati milione evra

Treće uvođenje "dodatnih funkcionalnosti" na takozvani Sistem za evidenciju isplate direktne pomoći građanima Srbije (Sistem IDP) koštaće oko 567 miliona dinara sa PDV-om.
Treći put se nadograđuje sistem preko kog država deli pomoć - to će koštati milione evra
Foto: 021.rs
Sa novim tenderom, cena nadogradnje softverskog sistema za davanja pojedincima dostići će 698,8 miliona dinara (oko 5,9 miliona evra), koliko je Uprava za trezor dodelila IT firmama KnowIT i Unicom-Telecom u poslednje tri godine, vidi se na Portalu javnih nabavki, a prenosi Nova ekonomija.
U više navrata od pandemijske 2020. godine država je isplaćivala pomoć različitim kategorijama građana. Pomoć je, između ostalog, dodeljivana mladima, građanima koji su se vakcinisali, dok je u septembru najavljena isplata pomoći majkama sve dece rođene nakon 21. novembra 2006. godine.
S obzirom da su se menjale kategorije građana kojima se isplaćuje pomoć, sam informacioni sistem preko kog se građani za državnu pomoć prijavljuju trebalo je i nadograditi.
 
Prema obaveštenju koje je objavljeno na Portalu javnih nabavki, Uprava za trezor (deo Ministarstva finansija) dodelila je novi ugovor "starim znancima" - firmama KnowIT i Unicom-Telecom, koji su i u prethodna dva navrata imlementirali "nove funkcionalnosti" na Sistem za evidenciju isplate direktne pomoći građanima.
 
Najnovije funkcionalnosti povezane su sa predstojećom isplatom pomoći majkama, i unapređenjem registra PIO fonda za Penzionerske kartice.
 
KnowIT će izvršiti 80 odsto ugovora, a Unicom-Telecom 20 odsto.
 
Pravo na učešće u postupku javne nabavke imao je ponuđač koji je "autorizovan od strane proizvođača ili ovlašćenog predstavnika proizvođača softverskog rešenja za Sistem za evidenciju isplate direktne pomoći građanima Republike Srbije, odnosno, GSR".
 
Na sajtu firme KnowIT je kao jedan od projekata koje sprovode naveden i GSR (Government Subsidy Registry). U opisu projekta piše da je njegov oficijalni naziv "IDP (Isplata direktne pomoći)" i da je započeo 2020. godine. 
 
Firme KnowIT i Unicom-Telecom su i u maju 2021. godine, kao i u januaru 2022. godine izabrane za "implementaciju dodatnih funkcionalnosti na Sistem za evidenciju isplate direktne pomoći punoletnim građanima".
Uprava za trezor je ta dva puta sprovela pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva, pozivajući se na "hitnost prouzrokovanu događajima koje naručilac (Uprava) nije mogao da predvidi".
 
Vrednost ugovora koji je zaključen u maju 2021. godine iznosila je 59,9 miliona dinara (sa PDV-om), dok je vrednost ugovora iz januara 2022. godine iznosila 71,9 miliona dinara (sa PDV-om), vidi se iz podataka na Portalu javnih nabavki. 
  • Kritikopulos Z'glavk

    20.08.2023 10:06
    Ако је већ систем 3.(трећи)пут надодграден , требало би га звати "Надодградни систем"?!
    (Kritikopulos Z'glavkos & Jorgos Papajorgos).
  • IT

    16.08.2023 16:41
    KnowIT
    KnowIT kao da zarade - verovatno imaju nekog tamo ko im je to omogućio
  • Imre

    16.08.2023 10:21
    Sto se ovo lepo uklapa sa Vucicevom tablom,na kojoj su prikazane prosecne plate i penzije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija