Neka od najčešćih pitanja su, na primer, kako da budu sigurni da ih policija neće snimiti dok se voze sa ljubavnikom ili ljubavnicom ili pak političkim protivnikom i da ti snimci neće kasnije biti zloupotrebljeni?
Zaštitnik građana
Zoran Pašalić kaže za
Novosti da "bodi kamere" imaju veliki značaj kao antikorupcijsko sredstvo, a ceo projekat je pažljivo ispitivan tri godine.
On je o potrebi njihovog uvođenja govorio još 2010. godine, kada je postao predsednik Prekršajnog apelacionog suda u Beogradu i kada se sreo sa žalbama građana kod policijskih intervencija zbog npr. prekoračenja brzine ili vožnje pod dejstvom alkohola.
Jedini način da se eliminiše mogućnost lažnog prijavljivanja policajca ili, pak, netačnih navoda da je građanin prekršio propise, jeste da se intervencija snimi.
"Za tri godine učinjeni su neophodni koraci da se utvrdi da li bi se uvođenjem kamera kršila prava građana. Konsultovane su i služba Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti i institucija Zaštitnika građana. Za Zaštitnika građana organizuje se i prezentacija, da bismo se na terenu uverili kako izgleda snimana intervencija, ukoliko kasnije bude pritužbi građana ombudsmanu. Kamere se mogu koristiti i kao dokazni materijal u postupku ako u momentu vršenja kontrole dođe do prekršaja ili krivičnog dela. Recimo, prekršaja protiv javnog reda i mira, prekoračenja službenih ovlašćenja, ili ometanja službenog lica u vršenju službene dužnosti", objašnjava Pašalić.
Prema njegovim rečima, u ovom trenutku razmatra se koliko će snimanje trajati - 30 ili 60 sekundi. Kamera je povezana sa softverom i trajanje snimanja biće softverski zaštićeno. Snimak će biti dokaz da li se policajac ponašao adekvatno, odnosno da li su se adekvatno ponašali zaustavljeni vozači.
"Podaci ne mogu da budu zloupotrebljeni jer govorimo o posebno zaštićenom softveru, za koji se tačno i unapred zna ko njime rukuje. Ne može mu pristupiti neograničen broj ljudi. Ako neka informacija 'procuri', znaće se ko je zloupotrebio ovlašćenje", ističe Pašalić.
Milan Marinović, poverenik za zaštitu podataka o ličnosti, smatra da je ključno to što ove kamere nemaju softvere za prepoznavanje lica. Samim tim i mogućnosti eventualnih zloupotreba su smanjene.
"Imamo uveravanja iz MUP-a da kamere neće biti uključene non-stop, pa samim tim neće biti kršena ni prava policajaca. Jer kada bi kamere snimale policajca tokom cele smene, kako npr. doručkuje, to bi bila prekomerna obrada podataka. Biće uključivane iskučivo kada policajci krenu u intervenciju", kaže Marinović.
Dodaje da policajci neće imati uvid u snimljeni materijal, već će on biti memorisan pomoću uređaja u stanici. Snimci će biti čuvani najverovatnije 45 dana i mogu biti predati tužilaštvu, na njegov zahtev. Recimo da, ako postoji dokumentovan trag nuđenja ili traženja mita, ili napada na policajca.
"Bitno je da u posed snimljenog materijala ne dođe neovlašćeno lice i da oni ne "iscure" u medije, jer bi to značilo prodor u sistem", dodaje Marinović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 21
Ivan
Nislija
Dule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar