Nakon intervencije službenika policijske stanice Crveni krst, u prtljažniku jednog od četiri prisutna lovca pronađena je električna vabilica za prepelice, koja je iste noći snimljena kako radi u lovištu kojim gazduje Lovačko udruženje Niš, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Kako u Društvu navode, protiv četiri lovca koji su zatečeni u neposrednoj blizini vabilice i koji su izjavili da su znali da je vabilica radila čitave noći, podneta je prijava pred Osnovnim javnim tužilaštvom u Nišu, a navode da je prijava podneta i Šumarsko-lovnoj inspekciji.
Svake godine krivolovci nezakonito ubiju između 50.000 - 80.000 prepelica, čime se pričinjava ogromna šteta kako lovištima, tako i biološkoj raznolikosti. Samo nekoliko dana pre novog slučaja kršenja zakona, Lovački savez Srbije apelovao je da se ne koriste električne vabilice, što je rezultovalo negodovanjem pojedinih nesavesnih lovaca.
U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije naveli su da je svako Osnovno javno tužilaštvo u Srbiji dobilo napismeno obaveštenje o sumnji na masovan nezakonit lov, a da su o ovome obavestili i Jedinicu za suzbijanje ekološkog kriminala MUP-a.
"Nezakonit lov uz pomoć sredstava za masovno uništavanje divljači predstavlja krivično delo za koje je propisana kazna zatvora u trajanju do tri godine. Kako se u ovom udruženju navodi, kršenje Zakona o divljači i lovstvu i kršenje odredbi Krivičnog zakonika predstavljaju direktan napad na prirodu naše zemlje i naš biodiverzitet", kaže Društvo.
Aktivisti Tima za borbu protiv krivolova biće na terenu tokom čitavog avgusta i septembra, te apeluju na građane da ukoliko imaju saznanja o upotrebi električnih vabilica ove slučajeve krivolova prijave policiji, Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije na brojeve telefona 021/304-49-25 i 011/400-25-61 ili da se jave na stranicu Tima za borbu protiv krivolova.
Komentari 1
Ralle
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar