Skaj aplikacija prihvaćena kao dokaz na suđenju Šariću: Zašto je popularna u kriminalnim krugovima?

Šira srpska javnost je za aplikaciju Skaj čula kada je otkrivena grupa Veljka Belivuka, a hapšenje Darka Šarića vratilo je fokus na ovaj kanal komunikacije koji se vezuje za kriminalne krugove.
Firma koja je razvila Skaj aplikaciju legalno je poslovala u Vankuveru u komercijalne svrhe i njene usluge mogao je da koristi bilo ko, dok FBI nije zatvorio kompaniju i ukinuo platformu, pošto je aplikacija postala popularni kanal komunikacije među kriminalcima.
Kako je svojevremeno za N1 pojasnio IT stručnjak i predsednik OpenLink Grupe Miloš Jovanović, Sky ECC je bio zatvoreni tehnološki ekosistem, za čiju upotrebu je bilo potrebno da se od te kompanije kupi mobilni telefon, SIM kartica od određenih američkih provajdera i na kraju uplati pretplata u iznosu od 600 do 2.200 dolara, u zavisnosti od vremenskog perioda korišćenja.
Kada se ovi uslovi ispune, kupac poštom dobije uputstvo za upotrebu, kreira nalog i koristi aplikaciju kao i bilo koju drugu koju koristimo za komunikaciju. S druge strane veze mora da bude osoba koja takođe ima Sky telefon i aplikaciju.
 
Takođe, ova aplikacija ima određene specifičnosti, poput toga da u mobilnom telefonu bude sakrivena kao kalkulator, a da sadržaj komunikacije bude automatski izbrisan kada se unese pogrešna šifra.
 
Kod ove aplikacije ključan je algoritam za šifrovanje.
 
Kako je Jovanović rekao za N1, u komunikacionom smislu je bio dosta kraći, a zaštita nije mogla da se probije komercijalnim sredstvima dekripcije. Upravo to je ovu aplikaciju učinilo popularnom kod kriminalaca.
 
Međutim, FBI je zatvorio kompaniju, a Sky zamenio svojom aplikacijom ANOM, zahvaljujući čemu je bio u mogućnosti da presreće komunikaciju.
 
Poreklo i način funkcionisanja
 
Kada je Žan-Fransoa Ip osnovao Sky ECC u Kanadi, promovisao ju je kao "najsigurniju platformu poruka koju možete koristiti". Osnivač je bio toliko siguran u svoj proizvod da je davao nagradu od četiri miliona dolara svakome ko može da razbije enkripciju u roku od 90 dana.
 
Cena godišnje licence za korišćenje Sky ECC aplikacije iznosi 2.200 evra. Prvobitno je bila namenjena za Blekberi telefone, a kasnije su modifikovani i Nokija, Gugl, kao i pojedine serije Eplovih telefona.
 
Mobilni telefoni koje je isporučivala ova kompanija imali su onemogućene upotrebe kamere, mikrofona i GPS-a.
 
Ako mreža nije dostupna, poruka bi se na serverima Sky aplikacije čuvala do 48 sati, a zatim bi se obrisala.
 
Aplikacija se na uređajima "maskira" kao digitron.
 
Kreatori aplikacije su osmislili i lažne šifre. One se koriste kada neko korisnika prisili da otključa aplikaciju. Nakon unosa te šifre, aplikacija i svi podaci na njoj se automatski brišu. U ovom slučaju kompanija bude obaveštena da je uređaj ugrožen.
 
Sky ECC nije jedina aplikacija ovog tipa, ali je najraširenija i najviše se koristila. Tehnologija za izradu i upotrebu Sky ECC aplikacije nije ilegalna, ali je služila za sve vrste ilegalnih aktivnosti.
 
Početak kraja
 
Holandska i belgijska policija su prve provele akcije protiv korisnika i dobavljača Sky aplikacije. Tokom racija u Holandiji uništeni su serveri Sky ECC i na 75 lokacija uhapšeno više od 30 ljudi.
 
Na 11 lokacija u Belgiji uhapšeno je 200 osumnjičenih. Među njima su bili i advokati. U racijama u dve zemlje je zaplenjeno 1,2 miliona evra u gotovini, dijamanti, nakit, luksuzna vozila, 14 komada oružja i policijske uniforme.
 
Belgijski tužioci su prvobitno odbili da potvrde ili demantuju da je Sky ECC otkriven. Naknadno su na konferenciji za novinare potvrdili da je policija dobila podatake sa navodno sigurnih poruka sa mreže. Erik van Dajs, portparol belgijskog federalnog tužilaštva, opisao je operaciju kao "najveću policijsku istragu ikada preduzetu u zemlji".
Belgijska policija saopštila je da je preduzela akciju nakon što su kriminalne grupe sve više koristile kriptofone.
 
Oko 185 šifrovanih telefona pronađeno je tokom policijskih operacija širom zemlje, od kojih su mnogi bili opremljeni softverom za šifrovanje Sky ECC. Operacija protiv Sky ECC-a dobila je zeleno svetlo od belgijskih tužilaca prošle godine, nakon dve i po godine planiranja.
 
Tokom prve faze, policija je presrela i pohranila šifrovane komunikacije iz Sky ECC mreže, dok su stručnjaci pokušali da ih dešifruju.
 
U drugoj fazi istrage, koja je trajala tri sedmice, policija je očitavala podatke "uživo" poslate preko Sky ECC mreže.
 
Dešifrovanje
 
Dešifrovanje poruka sa ove aplikacije zahtevalo je široku međunarodnu saradnju.
 
Policija je pohranila i pregledala "stotine miliona" poruka sa Sky ECC telefona u skladištu podataka kao deo svoje operacije protiv distribucije narkotika.
 
Prema belgijskim tužiocima, postoji više od 70.000 Sky ECC uređaja aktivnih širom sveta, uglavnom u Evropi, Severnoj Americi, Centralnoj Americi, posebno u Kolumbiji i na Bliskom istoku. Sky ECC je u saopštenju naveo da su tvrdnje holandskih i belgijskih vlasti o tome da su hakovale njihov zaštićeni sistem lažne, te da je usluga Sky ECC obnovljena nakon prekida rada.
 
Kompanija je saopštila da su je njeni distributeri upozorili da je lažna aplikacija za krađu identiteta, pod nazivom Sky ECC, učitana u telefone, koje oni nisu označili kao sigurne za korišćenje, i prodata preko neovlašćenih kanala.
 
Dana 12. marta 2021, Ministarstvo pravde u San Dijegu, Kalifornija, podiglo je optužnicu protiv izvršnog direktora Sky Globala Žan-Fransoa Opa i bivšeg distributera Tomasa Herdmana.
 
Optuženi su za „zaveru radi kršenja saveznog Zakona o organizacijama pod uticajem reketaša i korumpiranih organizacija (RICO)“, a izdati su i nalozi za hapšenje.
 
U optužnici se navodi da su uređaji Sky Globala "posebno dizajnirani da spreče policiju da aktivno nadgleda komunikaciju između članova transnacionalnih kriminalnih organizacija uključenih u trgovinu drogom i pranje novca".
 
Kao odgovor, Žan-Fransoa Ip je objavio saopštenje u kojem su optužbe označene kao lažne, rekavši da su on i njegova kompanija "na meti", jer su "izgradili alate za zaštitu temeljnog prava na privatnost".
 
U martu 2021. kompanija je prekinula poslovanje nakon što ju je Blekberi prekinuo s uslugama Unified Endpoint Managera. Unified Endpoint Management je omogućavao upravljanje, obezbeđivanje i implementiranje korporativnih resursa i aplikacije na bilo kojem uređaju s jedne konzole.
 
Srbija
 
U Srbiji je Sky aplikacija došla u fokus hapšenjem Darka Šarića, narkobosa koji se tereti za šverc više tona kokaina iz Južne Amerike. Pored toga, njemu je, kao i njegovom nekadašnjem advokatu Dejanu Lazareviću, pred Specijalnim sudom u Beogradu počelo suđenje za planiranje ubistva i diskreditaciju svedoka saradnika Nebojše Joksovića.
 
Sudsko veće donelo je odluku da se sadržaj poruka iz Skaj komunikacije, na kojima se većinski temelji optužnica, prihvati kao dokaz.
 
Sky aplikacija je posebno izbila u prvi plan sa hapšenjem vlasnika najveće fabrike droge u Evropi Jovanjice, Predraga Koluvije.
  • pajo patak

    01.09.2023 14:30
    @dule
    a Xiaomi i tvoji ljubljeni kinezi?
  • zztop

    01.09.2023 12:38
    Alek bi se u čudu pitao šta je to sky aplikacija i nema veze što je uhvaćen u komunikaciji sa kriminalcima slučajno, dr. neša o tome više zna a hrkalovićka izgubila pamćenje ...
  • Ns

    01.09.2023 10:53
    @molim
    U pravu si skroz , evo cak to mozemo da pitamo i Vulina da potvrdi

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija