Vraćena je sa granica Hrvatske, a najnoviji primer je bila pošiljka šljiva od 31. avgusta.
U podacima RASFF se navodi da je poslednjeg dana avgusta sa hrvatske granice vraćena pošiljka šljiva iz Srbije, u 14.32, zbog prisustva hlorpirifosa i "potencijalnog rizika".
Pre toga je na granici Hrvatske 16. avgusta vraćena pošiljka papirnih slamčica zbog visokog nivoa izotizolina, odnosno 11. avgusta tovar breskvi zbog hlorpirifosa.
Ministarstvo poljoprivrede reagovalo je 18. avgusta potvrdom da su fitosanitarne inspekcije Uprave za zaštitu bilja utvrdile prisustvo hlorpirifosa u breskvama koje su krenule ka izvozu u Hrvatsku, a koje su vraćene sa granice i najavile da će izvoznik odgovarati u skladu sa zakonom, pokretanjem privrednog prestupa kod nadležnog suda.
Na društvenim mrežama pojavile su se objave da je Evropska unija zabranila uvoz svog voća i povrća koje se proizvodi u Srbiji zbog prisustva hlorpirifosa, koji je u Uniji zabranjen od 2006. godine.
Ministarstvo poljoprivrede je, posle konsultacija sa stručnom javnošću, ovog meseca donelo odluku o davanju dozvole za ograničenu i kontrolisanu primenu sredstava za zaštitu bilja na bazi hlorpirifosa isključivo za tretiranje šećerne repe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
Mina
Mile
Red
Za pravljenje reda je potrebna dobra volja. Sada dobra volja nije usmerena ka kvalitetnoj hrani, nego ka stadionima i putevima, a hrana izgleda nebitna.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar