
Ko u Srbiji želi u BRIKS?
"BRIKS ispred Evropske unije". Takav predlog stigao je iz dela vladajuće koalicije u Srbiji.

Foto: Beta/AP
Dvojica poslanika Pokreta socijalista podnela su parlamentu predlog rezolucije o pridruživanju Srbije BRIKS-u.
Grupaciju BRIKS čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, dok je Srbija kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.
U predlogu rezolucije se navodi da bi pridruživanje Srbije toj grupi trebalo da bude jedan od najvažnijih strateških i nacionalnih ciljeva.
Jedan od podnosilaca predloga rezolucije, poslanik Đorđe Komlenski rekao je za Radio slobodna Evropa da je osnovni motiv to što smatraju da EU nije jedina alternativa za Srbiju.
Predlog o pristupanju BRIKS-u stigao je iz stranke čiji je predsednik donedavno bio Aleksandar Vulin, direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA). U međuvremenu su Sjedinjene Američke Države Vulina stavile na listu sankcija zbog navodne korupcije i umešanosti u trgovinu drogom, kao i veza sa Rusijom.
Skupštinski predlog rezolucije o pristupanju BRIKS-u stigao je nekoliko dana nakon samita ove grupe koji je održan u Johanesburgu, u Južnoafričkoj Republici krajem avgusta. Sa tog samita je šest država dobilo poziv da se priključe - Saudijska Arabija, Iran, Etiopija, Egipat, Argentina i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Šta piše u predlogu rezolucije?
U predlogu rezolucije o pridruživanju Srbije BRIKS-u piše da "takozvani evropski put Srbije ima alternativu u BRIKS-u kao trenutnog najaktuelnijeg globalnog ekonomsko-političkog integrativnog procesa".
"Zalažemo se za svetski poredak koji bi ograničio višedecenijsku zapadnu hegemoniju", stoji između ostalog u predlogu rezolucije.
Takođe je navedeno da je spoljna politika "kolektivnog zapada često u suprotnosti sa vitalnim državnim i nacionalnim interesima" Srbije.
Prema predlogu rezolucije konačnu odluku o pristupanju Srbije BRIKS-u treba da daju građani na referendumu.
U predlogu rezolucije navedeno je i da ova inicijativa ne znači zaustavljanje evropskih integracija.
Đorđe Komlenski je naveo za RSE da BRIKS, čak i bez obzira na pridruživanje EU, može da bude jako koristan za Srbiju. On je ocenio da se otvara daleko veći prostor kada je u pitanju ekonomija i trgovina u odnosu na EU.
"Druga stvar je što nema nikakvih preduslova kao što postoji od strane EU u vezi sa Kosovom i Metohijom, njegovog priznanja ili kako to pokušavaju da nazovu usklađivanjem odnosa", rekao je Komlenski.
Da li prošireni BRICS ugrožava zapadni blok?
Uz usklađivanje zakonodavstva sa EU, tokom procesa pridruživanja Srbije meri se i napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom. Srbija i Kosovo vode dijalog o normalizaciji odnosa pod okriljem EU od 2011. godine nakon što je Priština tri godine ranije proglasila nezavisnost od Beograda.
Upitan da li za predlog rezolucije imaju podršku svojih koalicionih partnera iz Srpske napredne stranke, Komlenski je rekao da će se to videti kada počne redovno zasedanje.
"Videćemo kada budu predlagane dopune dnevnog reda koliko će podrške naići. Prethodnih dogovora nikakvih nije bilo", tvrdi Komlenski.
Šta kažu vladajuće stranke?
Iz poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) koja je stožerna stranka vladajuće koalicije, nije odgovoreno na upit RSE o tome kakav je njihov stav o pridruživanju BRIKS-u.
RSE nije uspeo da kontaktira ni šefa poslaničke grupe SNS-a i koalicionih partnera.
Kritika rezolucije o pridruživanju BRIKS-u stigla je iz manjeg člana vladajuće koalicije, Srpskog pokreta obnove (SPO). Predsednik SPO-a i bivši šef diplomatije Vuk Drašković izjavio je da taj predlog ne bi trebalo ni razmatrati. Drašković je 30. avgusta agenciji Beta rekao da je za Srbiju evropski put jedini razumni.
Šta kaže opozicija?
U opozicionom desno orijentisanom pokretu Dveri smatraju da Srbija treba da bude otvorena za svaku buduću saradnju sa organizacijom BRIKS. Potpredsednica Dveri Tamara Milenković Kerković ocenila je za RSE da je BRIKS simbol i realnost stvaranja "novog, pravednijeg poretka".
"U kome će Rusija, Kina i Indija, države koje nisu priznale nezavisnost Kosova, imati noseću ulogu", rekla je Milenković Kerković.
Ona je dodala da Srbija treba da zadrži saradnju sa evropskim ekonomskim prostorom.
U proevropskoj opoziciji u Skupštini Srbije predlog o pristupanju BRIKS-u odbacuju.
Đorđe Pavićević iz Zeleno-levog fronta ocenio je za RSE da je taj predlog "besmislen". On smatra da je kuriozitet što iz dela vladajuće koalicije dolazi inicijativa suprotna spoljnopolitičkim opredeljenjima Srbije.
"I verovatno je usmerena na obraćanje jednom delu političkog tela, pre svega desno orijentisanog, koje bi trebalo da misli da vladajuća koalicija ne isključuje tu opciju nego da hoće da ide i tim putem", naveo je.
Sličnog stava su i u Demokratskoj stranci (DS). Poslanica DS Dragana Rakić ocenila je za RSE da je inicijativa o pristupanju BRIKS-u "neozbiljna priča" i odgovor na stavljanje Aleksandra Vulina na crnu listu SAD.
"To je pokušaj da se predstavi Evropskoj uniji kako Srbija tobože ima alternativu", smatra ona.
Šta su rekli zvaničnici Srbije?
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručili su da je Srbija na evropskom putu. Dačić je naveo da Srbija, sve dok je kandidat za članstvo u EU, ne može da bude članica BRIKS-a.
"Ako se ne desi nešto drugačije u smislu našeg evropskog puta mislim da nije realno da pristupimo BRIKS-u, ali kakvu vrstu saradnje možemo da imamo to je pitanje za razgovor", rekao je Dačić.
On je dodao i da je svaka od zemalja koja je u BRIKS-u "izuzetno prijateljska" sa Srbijom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je poručio da će Srbija dok je on predsednik biti na evropskom putu. Međutim, dodao je da je za Srbiju dobro da čuva odnose sa zemljama BRIKS-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kako vlast zamišlja dijalog: Izjava u policiji, razgovor s premijerom, pa nova krivična prijava
23.04.2025.•
1
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić prethodnih dana je prvo pozvan u policiju, zatim na sastanak kod premijera Macuta, nakon čega je stigla i nova krivična prijava.
Sud u Hagu postavio novog kontrolora procesa koji protiv Šešelja treba da se vodi u Srbiji
23.04.2025.•
0
Sudski Mehanizam u Hagu postavio je Dagmaru Albreht za kontrolora procesa koji bi u Srbiji trebalo da se održi protiv lidera SRS Vojislava Šešelja i njegovih saradnika, optuženih za nepoštovanje suda.
Infrastruktura železnice Srbije završila prošlu godinu sa gubitkom od 4,6 milijardi
23.04.2025.•
1
Infrastruktura železnica Srbije završila je 2024. godinu sa neto gubitkom od 4.672.459.000 dinara. Njihov gubitak manji je za oko 2,5 milijarde nego na kraju 2023. kada je iznosio 7.203.974.000.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - možete li najbolje do sad?
23.04.2025.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
U Srbiji prošle godine u udesima poginulo 514 osoba
23.04.2025.•
1
Od 21. do 27. aprila širom sveta obeležava se Nedelja prevencije povreda u saobraćaju.
Nakon što je govorio na protestu, profesor u Kragujevcu razrešen dužnosti tutora
23.04.2025.•
2
Nakon što je juče govorio na protestu studenata medicine u Kragujevcu, profesor Aleksandar Cvetković sa Fakulteta medicinskih nauka danas je razrešen dužnosti tutora, objavili su studenti.
Ivan Barbalić koji je 90-tih isteran iz stana u Zemunu: Sada je spor u Strazburu
23.04.2025.•
4
Više državljana Hrvatske proterano je poslednjih meseci iz Srbije.
Nastavak progona: Studentkinji Pravnog fakulteta u Beogradu zabranjen ulazak u Srbiju
23.04.2025.•
15
Studentkinji beogradskog Pravnog fakulteta Heleni Strugar zabranjen je ulazak u Srbiju, čime se, kako je ocenila, nastavlja njen nezakonit pritisak i progon.
Evropska komisija: Detaljno ćemo pratiti izbor i funkcionisanje REM-a
23.04.2025.•
1
Evropska komisija (EK) će detaljno pratiti procedure i funkcionisanje Regulatornog tela za elektronske medije (REM), kažu u EK.
Sednica Odbora o izboru članova Saveta REM sazvana za 28. april
23.04.2025.•
2
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sazvana sednica Odbora za kulturu i informisanje, koju je opozicija tražila.
Osmaci polažu probu male mature do kraja aprila
23.04.2025.•
3
Učenici osmog razreda osnovnih škola u Srbiji, njih 64.418, polagaće do 30. aprila, u okviru probnog završnog ispita, testove iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, matematike i iz predmeta po izboru.
Tužilac razgovarao sa rukovodiocima RTS radi pojašnjenja krivične prijave
23.04.2025.•
1
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je tužilac obavio razgovore sa nekoliko rukovodilaca u javnom servisu, povodom krivične prijave koju je RTS podneo protiv NN lica zbog blokade.
AFP: Prosvetari nedeljama bez plate jer im je Vučić obećao "krompir"
23.04.2025.•
4
Prosvetni radnici, koji podržavaju svoje đake, nedeljama ne primaju platu, jer je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao onima koji nisu radili "krompir, ili ništa", ocenjuje Frans pres.
Opozicija traži novi postupak za izbor članova Saveta REM-a: Prethodni bio katastrofalan
23.04.2025.•
0
Opozicioni poslanici u skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje podneće danas zahtev za održavanje sednice tog odbora sa ciljem da se pokrene novi postupak za izbor članova Saveta REM-a.
Verski analitičar: Žalosno što patrijarh nije stao uz studente i narod, već uz Vučićev režim
23.04.2025.•
26
Verski analitičar Vladimir Veljković izjavio je da je žalosno što patrijarh Porfirije nije stao uz studente i narod, nego se deklarisao kao saradnik režima Aleksandra Vučića.
Ekonomista s Bečkog instituta: Srpska ekonomija poput zeca koji je izazvao kornjaču na trku
23.04.2025.•
3
Ekonomska aktivnost u Srbije usporena je, ali to nema nikakve veze sa studentskim protestima, rekao je ekonomista u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije Branimir Jovanović.
RTS podneo krivičnu prijavu protiv NN lica zbog sprečavanja emitovanja programa
23.04.2025.•
2
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je RTS podnela krivičnu prijavu protiv NN lica zbog krivičnog dela sprečavanje štampanja i rasturanja štampanih stvari i emitovanja programa.
Tužilaštvo tvrdi da nije pozvalo rektora Đokića na saslušanje
23.04.2025.•
2
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu uputilo je zahtev za prikupljanje obaveštenja Rektoratu Univerziteta u Beogradu, u vezi sa krivičnom prijavom koju je podneo student Miloš Pavlović.
Verujete li da je u toku obojena revolucija: To smatra četvrtina građana Srbije
23.04.2025.•
59
Dok vlast ne uspeva da zaustavi trend rasta nezadovoljstva i nepoverenja koje građani Srbije osećaju prema njoj, podrška protestima i studentima i posle pet meseci ostaje visoka (59 odsto).
Rektor Đokić u pismu premijeru Macutu: Nisam došao na sastanak s vama jer moram u tužilaštvo
23.04.2025.•
9
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da je pozvan u Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu za davanje obaveštenja o drugoj krivičnoj prijavi podnetoj protiv njega.
Ni iz petog pokušaja nije izabran predsednik Skupštine Kosova
23.04.2025.•
0
Kandidatkinja Pokreta Samoopredeljenje za predsednicu Skupštine Kosova Aljbuljena Hadžiu ni na današnjoj sednici nije uspela da dobije dovoljno glasova da bi bila izabrana.
Komentari 57
Lala
Plaćač poreza
w/e
Ne znam zasto su onda u koaliciji sa SNS. Ovo je svima jasno jos od starta. Vecina EU zemalja su strateski neprijatelji Srbije, posto se zalazu protiv nasih vitalnih nacionalnih interesa. Takodje smo svesni da je EU clanstvo samo sargarepa koju cemo vijati u nedogled, ne bi li nam jednog dana skocio standard kao u Bugarskoj i Rumuniji koje su takodje EU clanice i nisu u schengenu.
Clanstvo u BRICS-u bi bilo odlicno po nas, s obzirom da u EU svakako necemo nikada uci. Jedini problem mogu biti nasi EU neprijatelji koji bi nam poceli ukidati i ovo malo kooperacije sto imamo sa njima, a nisu ni sankcije iskljucene.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar