Ko u Srbiji želi u BRIKS?

"BRIKS ispred Evropske unije". Takav predlog stigao je iz dela vladajuće koalicije u Srbiji.
Ko u Srbiji želi u BRIKS?
Foto: Beta/AP
Dvojica poslanika Pokreta socijalista podnela su parlamentu predlog rezolucije o pridruživanju Srbije BRIKS-u.
Grupaciju BRIKS čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, dok je Srbija kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.
U predlogu rezolucije se navodi da bi pridruživanje Srbije toj grupi trebalo da bude jedan od najvažnijih strateških i nacionalnih ciljeva.
 
Jedan od podnosilaca predloga rezolucije, poslanik Đorđe Komlenski rekao je za Radio slobodna Evropa da je osnovni motiv to što smatraju da EU nije jedina alternativa za Srbiju.
 
Predlog o pristupanju BRIKS-u stigao je iz stranke čiji je predsednik donedavno bio Aleksandar Vulin, direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA). U međuvremenu su Sjedinjene Američke Države Vulina stavile na listu sankcija zbog navodne korupcije i umešanosti u trgovinu drogom, kao i veza sa Rusijom.
 
Skupštinski predlog rezolucije o pristupanju BRIKS-u stigao je nekoliko dana nakon samita ove grupe koji je održan u Johanesburgu, u Južnoafričkoj Republici krajem avgusta. Sa tog samita je šest država dobilo poziv da se priključe - Saudijska Arabija, Iran, Etiopija, Egipat, Argentina i Ujedinjeni Arapski Emirati.
 
Šta piše u predlogu rezolucije?
 
U predlogu rezolucije o pridruživanju Srbije BRIKS-u piše da "takozvani evropski put Srbije ima alternativu u BRIKS-u kao trenutnog najaktuelnijeg globalnog ekonomsko-političkog integrativnog procesa".
 
"Zalažemo se za svetski poredak koji bi ograničio višedecenijsku zapadnu hegemoniju", stoji između ostalog u predlogu rezolucije.
 
Takođe je navedeno da je spoljna politika "kolektivnog zapada često u suprotnosti sa vitalnim državnim i nacionalnim interesima" Srbije.
 
Prema predlogu rezolucije konačnu odluku o pristupanju Srbije BRIKS-u treba da daju građani na referendumu.
 
U predlogu rezolucije navedeno je i da ova inicijativa ne znači zaustavljanje evropskih integracija.
 
Đorđe Komlenski je naveo za RSE da BRIKS, čak i bez obzira na pridruživanje EU, može da bude jako koristan za Srbiju. On je ocenio da se otvara daleko veći prostor kada je u pitanju ekonomija i trgovina u odnosu na EU.
 
"Druga stvar je što nema nikakvih preduslova kao što postoji od strane EU u vezi sa Kosovom i Metohijom, njegovog priznanja ili kako to pokušavaju da nazovu usklađivanjem odnosa", rekao je Komlenski.
 
Da li prošireni BRICS ugrožava zapadni blok?
 
Uz usklađivanje zakonodavstva sa EU, tokom procesa pridruživanja Srbije meri se i napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom. Srbija i Kosovo vode dijalog o normalizaciji odnosa pod okriljem EU od 2011. godine nakon što je Priština tri godine ranije proglasila nezavisnost od Beograda.
 
Upitan da li za predlog rezolucije imaju podršku svojih koalicionih partnera iz Srpske napredne stranke, Komlenski je rekao da će se to videti kada počne redovno zasedanje.
 
"Videćemo kada budu predlagane dopune dnevnog reda koliko će podrške naići. Prethodnih dogovora nikakvih nije bilo", tvrdi Komlenski.
 
Šta kažu vladajuće stranke?
 
Iz poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) koja je stožerna stranka vladajuće koalicije, nije odgovoreno na upit RSE o tome kakav je njihov stav o pridruživanju BRIKS-u.
 
RSE nije uspeo da kontaktira ni šefa poslaničke grupe SNS-a i koalicionih partnera.
 
Kritika rezolucije o pridruživanju BRIKS-u stigla je iz manjeg člana vladajuće koalicije, Srpskog pokreta obnove (SPO). Predsednik SPO-a i bivši šef diplomatije Vuk Drašković izjavio je da taj predlog ne bi trebalo ni razmatrati. Drašković je 30. avgusta agenciji Beta rekao da je za Srbiju evropski put jedini razumni.
 
Šta kaže opozicija?
 
U opozicionom desno orijentisanom pokretu Dveri smatraju da Srbija treba da bude otvorena za svaku buduću saradnju sa organizacijom BRIKS. Potpredsednica Dveri Tamara Milenković Kerković ocenila je za RSE da je BRIKS simbol i realnost stvaranja "novog, pravednijeg poretka".
 
"U kome će Rusija, Kina i Indija, države koje nisu priznale nezavisnost Kosova, imati noseću ulogu", rekla je Milenković Kerković.
 
Ona je dodala da Srbija treba da zadrži saradnju sa evropskim ekonomskim prostorom.
 
U proevropskoj opoziciji u Skupštini Srbije predlog o pristupanju BRIKS-u odbacuju.
 
Đorđe Pavićević iz Zeleno-levog fronta ocenio je za RSE da je taj predlog "besmislen".  On smatra da je kuriozitet što iz dela vladajuće koalicije dolazi inicijativa suprotna spoljnopolitičkim opredeljenjima Srbije.
 
"I verovatno je usmerena na obraćanje jednom delu političkog tela, pre svega desno orijentisanog, koje bi trebalo da misli da vladajuća koalicija ne isključuje tu opciju nego da hoće da ide i tim putem", naveo je.
 
Sličnog stava su i u Demokratskoj stranci (DS). Poslanica DS Dragana Rakić ocenila je za RSE da je inicijativa o pristupanju BRIKS-u "neozbiljna priča" i odgovor na stavljanje Aleksandra Vulina na crnu listu SAD.
 
"To je pokušaj da se predstavi Evropskoj uniji kako Srbija tobože ima alternativu", smatra ona.
Šta su rekli zvaničnici Srbije?
 
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručili su da je Srbija na evropskom putu. Dačić je naveo da Srbija, sve dok je kandidat za članstvo u EU, ne može da bude članica BRIKS-a.
 
"Ako se ne desi nešto drugačije u smislu našeg evropskog puta mislim da nije realno da pristupimo BRIKS-u, ali kakvu vrstu saradnje možemo da imamo to je pitanje za razgovor", rekao je Dačić.
 
On je dodao i da je svaka od zemalja koja je u BRIKS-u "izuzetno prijateljska" sa Srbijom.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je poručio da će Srbija dok je on predsednik biti na evropskom putu. Međutim, dodao je da je za Srbiju dobro da čuva odnose sa zemljama BRIKS-a.

Teme

BRIKS
  • Lala

    07.09.2023 20:50
    Crnjak
    Srbi zele u briks,zele sa ruzijom,zele u s.koreju,iran,niger...ok,ali ja molim EU i zapad da ukine sve donacije,kredite,ulaganja,investicije,fabrike,banke,hum.pomoc...pa neka srbi uzivaju u briksu...to bi bilo posteno zar ne?
  • Plaćač poreza

    07.09.2023 16:14
    Zašto u Srbiji ljudi retko uspevaju da nađu odgovarajuću definiciju realnosti? Zašto niko ne definiše BRIKS kao savez država opljačkani, siromašni i obespravljeni? Zbog neobrazovanosti? Zla državnog aparata? Ne shvatanja 21.veka? Zašto?
  • w/e

    07.09.2023 14:56
    Da
    "Takođe je navedeno da je spoljna politika "kolektivnog zapada često u suprotnosti sa vitalnim državnim i nacionalnim interesima" Srbije."
    Ne znam zasto su onda u koaliciji sa SNS. Ovo je svima jasno jos od starta. Vecina EU zemalja su strateski neprijatelji Srbije, posto se zalazu protiv nasih vitalnih nacionalnih interesa. Takodje smo svesni da je EU clanstvo samo sargarepa koju cemo vijati u nedogled, ne bi li nam jednog dana skocio standard kao u Bugarskoj i Rumuniji koje su takodje EU clanice i nisu u schengenu.

    Clanstvo u BRICS-u bi bilo odlicno po nas, s obzirom da u EU svakako necemo nikada uci. Jedini problem mogu biti nasi EU neprijatelji koji bi nam poceli ukidati i ovo malo kooperacije sto imamo sa njima, a nisu ni sankcije iskljucene.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.