Ida Prester: Naš brak ne vredi manje ako nekome drugom damo pravo na ljubav i brak

"Naš brak ne vredi manje ako nekome drugom damo pravo na ljubav i brak, to ne umanjuje naša prava", izjavila je pevačica i kuma ovogodišnjeg Prajda, Ida Prester.
Ida Prester: Naš brak ne vredi manje ako nekome drugom damo pravo na ljubav i brak
Foto: FoNet (Ana Paunković)
Predstavnik organizatora Prajda Goran Miletić ukazao je da LGBT zajednica u Srbiji nije ni blizu ispunjenja zahteva koji su formulisani još 2014. godine.
 
On je rekao da je ovo 15. zakazani Prajd, od kojih je pet bilo zabranjeno, a jedan održan uprkos zabrani.
"Nismo ni blizu ispunjenja zahteva. Imali smo proteklih godina osećaj da se nešto pomera, 2021. godine je napisan zakon o istopolnim partnerstvima, ali je on prošle godine stavljen ad akta", predočio je Miletić i  ocenio da je Prajd u isto vreme i demonstriranje i proslava.
"Zahtev da se okači LGBT zastava poslat je ove godine", dodao je on i naglasio da je Poverenica za rodnu ravnopravnost odmah odgovorila, od gradonačelnika Aleksandra  Šapića se očekivalo da to neće želeti, a to isto je učinio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
 
"Da li smo mi manje građani ili naša zastava nekoga vređa", upitao je Miletić.
 
Ministarka evropskih integracija Tanja Miščević izjavila je da svi građani treba da imaju jednaka prava, bilo da je reč o nacionalnoj ili nekoj drugoj manjini, navodeći da Vlada Srbije radi na svim stvarima koje važna za prava LGBT zajednice.
 
"Zaštita ljudskih prava, prava manjina, pravo na život je osnovna poruka koju ja donosim", rekla je Miščević uoči početka Prajda.
 
Ona je naglasila da je "pred Srbijom puno posla i važno je što se Prajd održava u miru i po lepom vremenu".
 
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kristofer Hil izjavio je kako bi se moglo reći da je pred Srbijom možda dug put i da ima mnogo toga što treba da učini kada je reč o položaju LGBT zajednice, ali isti je slučaj i sa ostalim zemljama, pa i SAD.
 
"Nisam tu da kritikujem. Svakako da je moguce učiniti napredak, ali bitno je da smo zajedno, da razumemo da su svuda ljudi samo ljudi, ljubav samo ljubav i da svi imaju pravo da šetaju", rekao je Hil.
 
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Edvard Ferguson rekao je da Srbija kao zemlja teži članstvu u Evropskoj uniji i da je preuzela neke obaveze i standarde.
 
"Moja uloga danas i uloga stranih amabasadopra je da podržimo sve ljude koji promovišu ljudska prava, a LGBT+ jesu ljudska prava", rekao je Ferguson.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sasa

    10.09.2023 13:29
    Naravno da treba ozakoniti vezu istopolnog para. Medjutim, reč "brak" suviše asocira na tradiciju, crkvu, prošlost. Ako neko već raskida sa prevazidjenim poimanjem sveta i nameće rodno osetljivi jezik, mogao bi da se potrudi da smisli pokoju novu reč. Možda bi hteli i svatove, kuma, kumu, devera, starog svata, sveštenika - sve čega sam se ja pre trideset godina odrekao mada sam "strejt".
  • Vera

    10.09.2023 00:51
    Nije isto
    Slazem se: brakovi da, usvajanje dece ne! Svaka razlicitost od vecine povlaci za sobom i neke zrtve, s kojima se u zivotu moramo suociti i pomiriti, neka se cena uvek mora platiti. Pa, i vanbracne zajednice heteroseksualaca nisu do kraja izjednacene sa bracnim: partneri mogu naslediti penziju vanbracnog druga ali ne ucestvuju s porodicom u njegovoj ostavini ( deca su, naravno,izuzetak). Pa, zaboga, ako postoji bracno i vanbracno, homoseksualno i heteroseksualno, pozicija i opozicija, heroj i kukavica, crno i belo...kako moze da bude svejedno?!
  • Ahab

    09.09.2023 20:55
    Brakovi da.
    Usvajanje dece NE.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija