Nekada najveći hotel u Jugoslaviji u kom su odseli Gadafi i kraljica Elizabeta menja namenu

Hotel "Jugoslavija", nekada najveći i najpoznatiji jugoslovenski hotel, mogao bi da promeni svoju namenu.
Elaborat plana detaljne regulacije, koji je na javnom uvidu do 25. septembra, predviđa da na mestu hotela bude stambeno-poslovni kompleks. Ne precizira se da li će se pojedini delovi postojećeg hotela rušiti, piše Nova ekonomija.
Planira se i izgradnja novih objekata, očekivane visine do 155 metara. Ceo Blok 11 na Dunavskom keju, gde se hotel nalazi, trebalo bi da bude jedinstveni kompleks u kome će biti stanovi, prodavnice, kazino, sportski i kulturni sadržaji, privatne škole i igraonice.
Izradu plana finansira MV Investment, ćerka firma Milenijum tima. MV Investment je i suvlasnik hotela "Jugoslavija" i zemljišta na kome se hotel nalazi. Drugi suvlasnik je firma Danube riverside koja je u stečaju.
 
Prema novom planu, ceo prostor na kome se nalazi Hotel Jugoslavija trebalo da bude "mešoviti gradski centar", odnosno stambeno-poslovni kompleks. U mešovitim gradskim centrima, najmanje 40 odsto prostora treba da budu stanovi, ali ne više od 70 odsto.
 
U prizemlju kompleksa su planirani obavezni komercijalni sadržaji, a zastupljenost poslovnih prostora ne sme da bude manja od 30 niti veća od 60 odsto.
 
Hotel Jugoslavija prema planu generalne regulacije ima status vrednog objekta moderne u režimu delimične zaštite, piše u elaboratu.
 
Hotel Jugoslavija je do 24. decembra 2011. godine bio pod prethodnom zaštitom. To znači da se za hotel pretpostavljalo da ima svojstva kulturnog dobra i nakon izrade elaborata mogao je da bude proglašen kulturnim dobrom.
 
 
Međutim, Zavod za zaštitu spomenika je umesto toga izbrisao hotel "Jugoslavija" sa evidencije dobara pod prethodnom zaštitom.
 
Kako se navodi u elaboratu, razlog je bilo što je "najnovijim sagledavanjem stanja" utvrđeno da je u toku bombardovanja naneta velika šteta hotelu, da je originalni enterijer delimično uništen, a zatim i promenjen.
 
Beogradski sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove doneo je u februaru rešenje o tome da je potrebno uraditi procenu uticaja na životu sredinu. Ova odluka je doneta na osnovu odluke o izradi plana detaljne regulacije Bloka 11 i dela bloka 10 koja je u tom momentu bila u procesu donošenja.
 
Izradu plana detaljne regulacije plaća preduzeće MV Investment.
Zgrada hotela "Jugoslavija" otvorena je 1969. godine i izgrađena je po projektu arhitekte Lavoslava Horvata. Kako je izgrađen, hotel "Jugoslavija" je bio najveći i najmoderniji hotel u SFRJ. Imao je sedam spratova i prateće zgrade sa 1.500 prostorija, 1.100 kreveta u ukupno 600 soba i 23 apartmana.
 
Neki od gostiju hotela bili su britanska kraljica Elizabeta, astronaut Nil Amstrong, američki predsednici Ričard Nikson i Džimi Karter i libijski vođa Gadafi, piše u elaboratu.
 
Hotel je bombardovan 1999. godine, ali nije obnovljen ceo objekat, već samo neki njegovi delovi.
  • 11C

    12.09.2023 23:20
    Konsultacija sa stanovnistvom
    Zasto se opstina i investitor ne konsultuju sa lokalnim stanivnistvom o ovom konceptu? To je normala tok procesa bilo kakvog veceg projekta koji utice na lokalitet, ljude i prirodu u okruzenju! Po mom misljenju totalno lose koncipirana zamisao projekta koja se uopste ne obazire ne samo na istorijsku vrednost postojeceg objekta, nego i na lokalno stanivnistvo, i ono koje je povezano preko tog tog smera npr Zemun, kao i jedinstvenu prirodu koja postoji na Ratnom ostrvu.
  • Ташоли

    12.09.2023 15:07
    Свима који имају генијалне савете како хотел треба да ради топло препоручујем да купе ево овај хотел Југославија или нек изграде неки други, па да реализују те своје идеје.
  • Ivana

    12.09.2023 11:31
    Sve što je stvoreno za vreme SFRJ brišu. Prave neke svoje kič zgrade, koje posle dve godine krenu da se raspadaju. Nikada ovde neće biti dobro jer uvek dođe novi diktator koji sve ispočetka kreće. Briše istoriju, a istorija je, još su Rimljani rekli, učiteljica života.
    Šta srbalj da zna ili nauči kad sve što je bilo nekada brišu. Zamislite Nemačku, Austriju, Holandiju kad bi tako brisali svoje istorije. A istorija je i arhitektura da se razumemo. Bedan je ovo narod jer dominantna vrednost mu je siromaštvo duha, a to je pravo siromaštvo. Nemanje novca je samo stvar nepovoljnih okolnosti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.