U Srbiji između jedne i dve i po milijarde evra opranog novca

Srbija je usvojila niz propisa kako bi regulisala i unapredila borbu protiv pranja novca, ali se njihova primena ne kontroliše.
U Srbiji između jedne i dve i po milijarde evra opranog novca
Foto: Pixabay
Stručnjaci procenjuju da je u zemlji između jedne i dve i po milijarde evra opranog novca, piše Balkanska istraživačka mreža Srbije (BIRN).
Druge države Balkana, poput Bosne i Hercegovine i Albanije, još su daleko od usvajanja neophodnih mera, zbog čega u Sarajevu rizikuju da se ubrzo nađu na listi zemalja visokog rizika kada je u pitanju pranja novca i finansiranje terorizma.
Pranje novca i rizik od finansiranja terorizma biće pod lupom u nekoliko balkanskih država u narednih nekoliko meseci. Posete ili evaluacije stručnjaka komiteta eksperata Saveta Evrope za evaluaciju mera za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma - Moneyval, očekuju se do kraja godine BiH i Srbiji.
 
Srbija bi svoj izveštaj o napretku trebalo da podnese ove godine. Država je na sivoj listi Međudržavnog tela za kontrolu i sprečavanje pranja novca (FATF), organizacije koja postavlja globalne standarde u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, bila od februara 2018. do juna 2019.
 
U poslednjem objavljenom izveštaju Moneyval za Srbiju iz novembra 2021. godine, navodi se da su propisi neophodni za borbu protiv pranja novca "usaglašeni" sa pet od 40 preporuka FATF, "uglavnom usaglašeni" sa 34 preporuke i "delimično usaglašeni" sa jednom koja se odnosi na međunarodne standarde o virtualnoj imovini koji pokrivaju, između ostalog, kriptovalute.
 
U izveštaju se navodi da je Srbija izmenila zakone i usvojila neophodne propise o radu notara i advokata kojim se, između ostalog, oni obavezuju da proveravaju krajnje primaoce transakcija, kao i propise o licenciranju računovođa i agenata za prodaju nekretnina, finansijskom nadzoru i međunarodnoj saradnji, ali se navodi da Moneyval ne ocenjuje da li i koliko se propisi zaista primenjuju u praksi.
Koordinator za Srbiju i Crnu Goru Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala Saša Đorđević smatra da je "političarima u Srbiji stalo da se ova zemlja ne nađe ponovo na sivoj listi, naročito ako se zna da je trebalo pet godina da se isprave nedostaci koje je FATF utvrdio".
 
"Trenutno ne postoji sveobuhvatna analiza, pa je teško proceniti koliko se 40 preporuka zaista sprovode u praksi. Tu je potrebna spoljna evaluacija koju bi podržali javni, privatni i civilni sektor. Ono što je moguće - utvrditi sektore koji se nalaze u riziku od pranja novca. Postoji saglasnost da je to sektor nekretnina, a posebno nelegalna gradnja, koja je višedecenijski problem u Srbiji", kaže Đorđević.
 
Ceo tekst pročitajte na satu BIRN-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ludovički

    15.09.2023 20:23
    Lažni propisi u lažnoj državi
    Kao i do sada: gomila zakona i propisa čije sprovođenje niko ne kontroliše i koji su samo mrtvo slovo na papiru.
  • Okrugli ćošak

    15.09.2023 18:39
    Ministar mali, kad je pročitao ovaj tekst, samo je kratko prokomentarisao :
    " 2.5 milijardi? Znači, odmah rebalans."
    Srećno pranje para žele vam hotelijeri sa jezera Komo i Taho.
  • Rodjo

    15.09.2023 13:53
    Da li
    Je to moguce ? Rece jedan gospodin ! Sve javne nabavke i tenderi su namesteni u drzavi,sve te novce kroz mito i korupciju se operu, verujte mi da je to ipak duplo vise ! Koliko javnih nabavki i tendera u gradu imamo,i svi su vec"predodredjeni",koliko gradjevinskog zemljista je u pitanju !Uzmite Jkp Put,Lisje,Jgsp da i ne govorimo,itd.pa pmus pokrajina+ republika,au strasno...Put sve poslove "daje" podizvodjacu Putinvestu,ma sve je teski lopovluk,pola zgrada u Nsadu sagradjeno od tih istih para i od mafije,gde mi zivimo

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija