Besplatna užina u školama: Kakva je situacija u Srbiji, a kakva u EU?
U školama u Srbiji nije organizovana ishrana za đake, jer škole nemaju svoje kuhinje, te nema ni besplatnih obroka za one iz socijalno ugroženih porodica.
Za učenike nižih razreda, koji ostaju u boravku, škole organizuju ketering koji plaćaju roditelji. Užina je oko 200 dinara, a ručak 300 do 350 dinara.
Većina škola ugovorom obavezuje roditelje da moraju da plate užinu ili ručak ukoliko dete ostaje u boravku. Ima i onih koje dozvoljavaju da deca ponesu hranu od kuće, piše Euronews Srbija.
Jedna od retkih škola koja organizuje ishranu za đake je OŠ "Drinka Pavlović" u Beogradu, koja ima svoju kuhinju. Direktorka te škole Biljana Popović za Euronevs Srbija kaže da pripremaju užinu i ručak za svoje đake. Užina je sendvič, kačamak, dok je ručak neko kuvano jelo, voće, kolač. Na sajtu škole roditelji mogu da vide nedeljni meni.
Užina košta 90 dinara, a ručak 190 dinara po danu. Obračunavaju se samo dani kada je dete bilo u školi.
"Obroci su izbor roditelja. Uglavnom na dnevnom nivou pripremimo oko 400 obroka. U mlađim razredima roditelji uplaćuju obrok za 80 do 90 odsto dece, a u starijim razredima je to malo manje. Stariji uglavnom dolaze na užinu, mada imamo i one koji vole da dođu na ručak, jer su navikli", priča Popović.
Dodaje da se roditelji sada rado odlučuju za obroke u školi, posebno danas kada su prezauzeti i ne stižu da kuvaju kod kuće.
"Roditelji rade mnogo i nemaju vremena da detetu daju zdrav obrok, posebno ručak. Ovde deca imaju ono što je tradicionalna porodica imala, a ono što nedostaje savremenoj, ne zato što majke ne žele, već su opterećene poslom i ne stižu da skuvaju ručak", navela je ona.
Zbog problema sa ishranom dece, Ministarstvo prosvete je pre nekoliko godina najavilo da će početi rad na vraćanju kuhinja u škole. Međutim, sve se završilo samo na planovima, jer prema tada objavljenim podacima tek je svaka četvrta škola imala uslove ili bi uz mala ulaganja mogla da ima zadovoljavajuću đačku kuhinju. Sa promenom ministra, utihnula je svaka priča o tome.
Đaci se danas uglavnom hrane u pekarama ili nose obroke od kuće. Nošenje užine u školu karakteristično je samo za mlađe uzraste, oni stariji hranu kupuju u pekarama ili kioscima brze hrane, supermarketima.
Besplatni oborci u EU
Prema nedavno objavljenom akademskom članku pod naslovom "Besplatni školski obroci za svu siromašnu decu u Evropi: važna i pristupačna meta" autorke Ane Ketrin Gui sa Instituta za socio-ekonomska istraživanja u Luksemburgu, politički prioritet koji se daje besplatnom školskom obroku deci značajno varira u zemljama EU.
Neke daju jasno prioritet takvoj ponudi za svu ili većinu dece, dok druge imaju za cilj da dopru do dece koja su u ugroženim situacijama. Takođe postoje i pilot programi u kojima se školski obroci ne obezbeđuju u velikom obimu. U okviru analize se navodi da kada se misli na "potpun obrok" misli se na školske ručkove koji ne uključuju doručak, voće ili mleko.
Prema istraživanju koje inače finansira Evropska komisija, od 2021. godine prakse pružanja usluga mogu se grupisati u četiri kategorije:
1. Univerzalni besplatni obroci (barem u nekim uzrastima):
Finska, Švedska i Estonija su tri zemlje članice EU koje pružaju univerzalne besplatne obroke za sve starosne grupe.
Letonija i Litvanija obezbeđuju besplatne obroke za neke nivoe razreda. Jedan pun obrok dnevno daje se za učenike od prvog do četvrtog razreda, a u nekim opštinama i za starije učenike. Litvanija je 2020. godine počela da obezbeđuje besplatne obroke za učenike predškolskog i prvog razreda.
2. Ciljani besplatni obroci širom zemlje
Postoji 10 zemalja članica EU koje obezbeđuju besplatne obroke deci čiji roditelji imaju niska primanja ali i grupe dece koje se vode kao rizična, tačnije mogu da se suoče sa nekim finasijskim nedostatkom kao što su deca bez roditelja i izbeglice. Kriterijumi podobnosti u ovoj grupi se razlikuju od zemlje do zemlje.
Kipar: U celodnevnim osnovnim školama besplatno je za učenike koji žive u domaćinstvima koja primaju bruto minimalni prihod, decu tražilaca azila, decu migranata bez pratnje, decu pod starateljstvom države i decu u domaćinstvima u kojima član ima teški invaliditet ili zdravstveni problem.
Češka: Besplatno je za decu sa niskim primanjima uzrasta od od tri do 15 godina (koja primaju minimalni prihod) ako škole učestvuju u šemi finansiranja.
Nemačka: Ručak je obezbeđen samo u celodnevnim školama, uglavnom subvencionisanim. Može se nadoknaditi kao deo beneficija za obrazovanje i učešće domaćinstava sa niskim primanjima sa decom uz podršku osnovnog prihoda za tražioce posla, socijalnu pomoć, beneficije za tražioce azila ili dodatne dečije dodatke ili stambene beneficije.
Mađarska: U osnovnoj školi je besplatno za decu koja primaju redovne beneficije za zaštitu dece ili u hraniteljstvu.
Luksemburg: Cena zavisi od prihoda domaćinstva. Besplatan je za decu koja žive u domaćinstvu koje prima minimalni prihod ili za decu koju su lokalne socijalne službe identifikovale kao "socijalnu isključenost".
Malta: Besplatno je samo u državnim školama za decu u domaćinstvima sa niskim primanjima, oni kod kojih učenik/roditelj/brat ili sestra pati od terminalne bolesti ili hronične bolesti mentalnog zdravlja, učenici koji doživljavaju zanemarivanje zbog porodičnih poteškoća kao što je nasilje u porodici ili zloupotreba supstanci, i oni sa statusom izbeglice ili tražiocima azila.
Portugal: Cena zavisi od prihoda domaćinstva. Besplatno je za decu koja žive u domaćinstvu sa niskim primanjima ili sa invaliditetom.
Slovačka: Besplatno je za decu koja žive u domaćinstvu sa niskim primanjima u osnovnim školama i svu decu u poslednjoj godini predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Slovenija: Besplatno je za decu koja žive u domaćinstvu sa niskim primanjima.
Španija: Praksa pružanja usluga varira između autonomnih zajednica i dva autonomna grada. Može biti besplatno za decu koja žive u domaćinstvu sa niskim primanjima, decu u hraniteljstvu, decu u domaćinstvima koja pate od rodno zasnovanog nasilja, žrtve terorizma, maloletnike bez pratnje i one sa invaliditetom.
Ujedinjeno Kraljevstvo: Zavisi od prihoda domaćinstva.
3. Subvencionisani obroci ili besplatni obroci koji ne pokrivaju celu zemlju
Neke zemlje su se odlučile da ciljaju uglavnom škole, a ne pojedince. Ove škole se uglavnom biraju u ugroženim regionima. Takođe postoji 10 zemalja članica EU koje obezbeđuju ili subvencionisane obroke i/ili besplatne obroke, ali ne pokrivaju celu zemlju. To su Austrija, Belgija, Bugarska, Grčka, Francuska, Hrvatska, Irska, Italija, Poljska i Rumunija.
U Francuskoj su obroci besplatni u oko 50 opština. Cena obroka u ovoj zemlji zavisi od prihoda domaćinstva u većini velikih gradova.
U Belgiji se sprovodi pilot projekat među zajednicom francuskog govornog područja usmeren na najugroženije škole i samo na predškolskom nivou.
4. Nema odredbe
Danska i Holandija ne obezbeđuju besplatne školske obroke. Sa druge strane, besplatni školski obroci u Finskoj počeli su 1948. godine.
Ishrana učenika u ima dugu istoriju. Škole, dobrotvorne organizacije i vlade u Evropi obezbeđuju deci školske obroke više od jednog veka, u različitim oblicima i iz raznih razloga. U Finskoj je 1948. počelo obezbeđivanje univerzalnih besplatnih školskih obroka za svu decu koja pohađaju školu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zabrinjavajuća vest na Pinku: Vučić se ne oglašava duže od 24 sata, što nije uobičajeno
06.02.2025.•
0
Staro je novinarsko pravilo da nije vest kad pas ujede čoveka, već kad čovek ujede psa.
Smetaju li vam LED svetla na automobilima drugih vozača?
06.02.2025.•
18
Velika Britanija mogla bi da zabrani LED svetla na automobilima. Hiljade vozača navode da ih takvo osvetljenje zaslepljuje i stvara probleme na ulicama, zbog čega je pokrenuta studija.
Rod Blagojević: Vučić vodi ekonomsko čudo gde su plate porasle 270 odsto
06.02.2025.•
78
Jedan od najbližih saradnika američkog predsednika Donalda Trampa, Rod Blagojević, poručio je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić vodi ekonomsko čudo gde su plate porasle 270 odsto.
Student pravnog Jarkovački: Predsednik nije institucija kojoj se mi obraćamo
06.02.2025.•
12
Predsednik nije institucija kojoj se studenti obraćaju, a predsednik nije institucija koja je ovo što je do sada objavljeno od dokumentacije o Železničkoj stanici Novi Sad trebalo da predstavlja.
Uskoro praznik Dan državnosti: Neće se raditi i 17. februara
06.02.2025.•
7
U Srbiji će 15. 16. i 17. februar biti neradni dani zbog obeležavanja Dana državnosti Srbije - Sretenja.
Novi bojkot velikih trgovinskih lanaca u Srbiji, ovaj put duži: Neki posle prošlog podigli cene
06.02.2025.•
49
Udruženje potrošača Efektiva pozvalo je na novi bojkot pet velikih trgovinskih lanaca, od ponedeljka, 10. februara do petka, 14. februara.
Advokatska komora: Advokati će postupati u hitnim predmetima
05.02.2025.•
1
Upravni odbor Advokatske komore Srbije (AKS) doneo je danas odluku da tokom obustave rada od 30 dana advokati postupaju u hitnim predmetima.
Penzioner koji je pokušao da razgovara s Vučićem: "Rekao sam sebi – Mile, imaš ili nemaš srce"
05.02.2025.•
61
Jedan penzioner je prošle nedelje pokušao da razgovara sa predsednikom države i da postavi pitanje mimo protokola - zašto državni dodatak za telesno oštećenje iznosi tek 8.750 dinara.
Fajnenšel tajms: Sumnjiva tišina s kojom lideri EU reaguju na proteste u Srbiji
05.02.2025.•
28
Čini se sumnjivom tišina s kojom lideri Evropske unije reaguju na studentske proteste u Srbiji, piše Fajnenšel tajms.
Forum beogradskih gimnazija se žalio povereniku: Odredbe kolektivnog ugovora diskriminatorne
05.02.2025.•
0
Forum beogradskih gimnazija je povereniku za zaštitu ravnopravnosti podneo pritužbu zbog, kako kažu, diskriminatornih odredbi Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama.
VIDEO Debata u Evropskom parlamentu o Rio Tintu u Srbiji: Kokanović nije mogao da se obrati
05.02.2025.•
23
Evropski parlament je bio domaćin debate o rudarenju litijuma od strane kompanije Rio Tinto u Srbiji.
Đukić Dejanović: Dopisi školama bili su podsećanje na zakonske obaveze, a ne pretnje
05.02.2025.•
12
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović saopštila je da su "njeni ranije upućeni dopisi školama bili podsećanje na zakonske obaveze, a ne pretnja".
Nabavka osam lokomotiva za vuču teretnih vozova: 20,2 miliona evra iz kredita Evropske banke
05.02.2025.•
1
Tender za nabavku pet novih dizel električnih lokomotiva za vuču teretnih vozova i tri dizel električnih lokomotiva za ranžiranje teretnih vozova objavila je Evropska banka za obnovu i razvoj.
Pravna pomoć za radnice Centra za socijalni rad koje nisu htele na miting SNS
05.02.2025.•
6
Inicijativa za unapređenje stanja u socijalnoj zaštiti saopštila je da će obezbediti besplatnu pravnu pomoć za dve radnice Centra za socijalni rad u Gadžinom Hanu.
FOTO: Vučevićeva ostavka stigla u Skupštinu
05.02.2025.•
10
U Skupštinu Srbije stigla je ostavka premijera Miloša Vučevića.
ANEM zamrzava članstvo u Radnoj grupi za bezbednost novinara
05.02.2025.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) je saopštila da se pridružuje novinarskim i medijskim udruženjima koja su u utorak zamrzla učešće u radu Stalne radne grupe za bezbednost novinara.
Janis Varufakis o protestima u Srbiji: Neka nam studenti pokažu put za dalje
05.02.2025.•
3
Svetski poznati ekonomista i bivši ministar finansija Grčke Janis Varufakis podržao je proteste studenata u Srbiji.
VIDEO: Završen protest podrške prosvetarima u Beogradu - sutra novi, biće predati zahtevi
05.02.2025.•
4
Protest ispred Ministarstva prosvete u Beogradu je završen, uz najavu da će sutra biti održan još jedan.
Sud obustavio deo odluke advokata o štrajku: Naloženo im da rade u pritvorskim i hitnim predmetima
05.02.2025.•
1
Viši sud u Beogradu obustavio je od izvršenja deo odluke Skupštine Advokatske komore Srbije i potpunoj obustavi rada na mesec dana.
Komentari 8
Radica
Matora
G pen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar