Vučić: EU nikada nije podržala Srbiju kao Ukrajinu, ko zna šta će se desiti dok ne uđemo u Uniju

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da Evropska unija nikada nije podržavala Srbiju onako kao što sada podržava Ukrajinu, kojoj je status kandidata dodelila iste godine kada je zahtev podnet.

"Nemam ništa protiv Ukrajinaca, ali dodeljivanje Ukrajini statusa kandidata za članstvo u EU u roku od godinu dana od podnošenja zahteva i moguće otpočinjanje pregovora sledeće godine, pokazuje nam da takva politička podrška nikada nije postojala za nas", rekao je Vučić Fajnenšel tajmsu.

 

List podseća da je Kijev podneo zahtev za članstvo u februaru 2022, nekoliko dana nakon početka sukoba u Ukrajini, a samo četiri meseca kasnije Ukrajini je dodeljen status kandidata, dok je Srbija na početak pregovora čekala više od četiri godine.

Navodi se da su pregovori Srbije i EU u zastoju zbog više pitanja, među kojima je i neuspeh Beograda da normalizuje odnose sa Kosovom. 
 
Osim toga, dodaje Fajnenšel tajms, Srbija je jedina država Zapadnog Balkana koja nije uvela sankcije Rusiji, "što je dodatno umanjilo njene izglede za članstvo u EU".
 
List navodi i da je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel nedavno najavio da bi EU i države Zapadnog Balkana mogli da budu spremni za proširenje 2030. godine, ali ukazuje i da su neki lideri iz regiona izneli sumnje da će biti tako.
 
Albanski premijer Edi Rama je na skupu u Sloveniji doveo u pitanje tu godinu, rekavši da slučaj Ukrajine pokazuje da rat može samo da ubrza pristupanje.
 
"Ko treba koga da napadne da brže dobije članstvo. Bugarska može da napadne Severnu Makedoniju, Hrvatska može da napadne Srbiju, Srbija može da napadne Kosovo, a Bosna može da napadne samu sebe", rekao je u šali Rama.
 
Fajnenšel tajms podseća i na neuspešan sastanka u okviru dijaloga Beograda i Prištine u četvrtak u Briselu i ukazuje da je nakon njega visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Đozep Borelj rekao da "bez normalizacije neće biti evropske budućnosti ni za Kosovo, ni za Srbiju".
Vučić za Fajnenšel tajms kaže da odlaganje članstva ne odražava realnost u Srbiji, jer je ona, prema njegovim rečima, "u mnogo boljem stanju nego što su bile Rumunija i Bugarska 2007. godine, kada su ušle u EU".
 
Predsednik Srbije je okrivio Uniju zbog toga što je sve manje sposobna da primi nove članice.
 
"Najpre smo slušali da će to biti 2025, sada je 2030, ali ko zna šta će se dogoditi za sedam godina. Apsorpciona moć EU nije veća nego što je bila. Imate 10 neto uplatilaca i 17 zemalja koje dobijaju taj novac, a ni jedni ni drugi ne žele još članica na platnom spisku", kazao je Vučić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pametan

    20.09.2023 11:54
    Posle bitke
    Najteze je pred kraj rata odluciti se kojoj strani se prikloniti....
  • Bolje da nas

    18.09.2023 12:19
    tako ne podržavaju
    Baš su dobro EU podržale Ukrajinu, 9 god su ih nahuškavali na Ruse i država im je uništena.
    Umesto da su im rekli, mi vas vojno ne možemo zaštititi od Rusa ako se naljute na vas, pa je bolje da im budete normalni susedi, a njihovoj nacionalnoj manjini od 10 miliona Rusa da date sva prava po EU standardima.
    A ne, oni su Ukrajince savetovali da nasilno promene etničku strukturu u Ukrajini, time što će ukinuti Rusima crkvu, finansije ( slično kao u Vojvodini jogurt revolucijom), Ruski jezik, zabranili 12 Ruskih stranaka, Pučem smenili Proruskog predsednika Janukoviča, spalili Ruse u zgradi u Odesi i onda se Rusija naljutila na svog suseda, i desilo im se ono što im se desilo.
    Tako da je bolje da nas EU nikad ne podrže kao Ukrajinu.
  • NS1

    18.09.2023 11:26
    Srbija ce pre 500 godina pod Turcim nego u evropsku uniju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija