Može li se dijalog Srbije i Kosova (ikako i ikada) pomeriti s mrtve tačke?

Poslednja neuspela runda razgovora u Briselu Beograda i Prištine može dovesti do još jednog ciklusa kriza koji situaciju na Kosovu može dovesti na klizav teren na kojem se EU neće snaći.
Može li se dijalog Srbije i Kosova (ikako i ikada) pomeriti s mrtve tačke?
Foto: Beta/AP

Međutim, težište dijaloga može se i ubrzo prebaciti na Sjedinjene Američke Države, pa će dijalog biti efektniji, kažu sagovornici Danasa odgovarajući na pitanje šta se dalje može očekivati od dijaloga predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija.

Vučić i Evropska unija smatraju da je za neuspeh kriv Kurti jer nije prihvatio kompromisni predlog EU, dok Kurti kaže to nije tačno i da su posrednici stali na Vučićevu stranu. 
Vučić pak na televiziji Pink najavljuje da će takozvani fasilitatori ipak naći način da za neuspeh okrive Beograd i smisle načine za pritisak.
 
Pred odlazak u Njujork na zasedanje UN, gde će se sresti i sa posrednicima EU (Miroslavom Lajčakom i Žozepom Boreljom), Vučić priželjkuje i susret sa specijalnim izaslnikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom koji je itekako upoznat sa razvojem dijaloga, kojem, kako navodi, ima mnogo toga da kaže.
 
Sastanak Vučića i Kurtija, ako ništa drugo, doveo je do toga da zainteresovana javnost u Srbiji i na Kosovu vidi dokument EU koji je dvema stranama još letos predstavljen kao redosled primene sporazuma iz Ohrida. Vučić ga je prihvatio, a Kurti nije.
 
Igor Marković iz NVO Aktiv iz Severne Mitrovice za Danas kaže da većih iznenađenja u ovom dokumentu nema, osim u delu koji izričito i eksplicitno zahteva ukidanje struktura kojima upravlja Srbija na Kosovu i njihovom tranzicijom u kosovski sistem.
 
"Ovo može i te kako biti problematično zbog načina i modaliteta na koji će se utrti put tranziciji obrazovnog i zdravstvenog sistema koji na Kosovu finansira Srbija. Ukoliko ova dva stuba opstanka Srba na Kosovu na bilo koji način budu ugrožena da ograniče njihovo dosadašnje funkcionisanje, za posledicu možemo imati još veći pritisak na kosovske Srbe i skoro pa potpuno 'kidanje veza' sa srpskim institucijama", objašnjava Marković.
 
Prema njegovim rečima, neuspeli pokušaj pronalaženja rešenja uz posredovanje EU između Beograda i Prištine još jednom je pokazao da su nesuvisla, preuranjena i preterana konstantno ponavljajuća očekivanja od postizanja bilo koje vrste konsenzusa za čak i najmanji mogući zajednički imenilac u procesu normalizacije odnosa.
 
"Briselska birokratija se ponovo našla pred ćorsokakom iz koga direktno proizilazi ne samo nastavak, već i produbljivanje trenutne krize. Čini se da je Gordijev čvor sve čvršći, a naznaka bilo kog potencijalnog rešenja ni na vidiku", ukazuje on.
 
Kako dodaje, Kurti je još jednom pokazao amatersko nepoznavanje međunarodnih odnosa, okolnosti u regionu, kao i potrebe za izvesnim popuštanjem prilikom iznalaženja rešenja koje iziskuje ustupke obeju strana u pregovoru.
 
"U tom smislu, poslednji u nizu njegovih ispada u (sada već viđenoj) formi nerealnih preduslova za nastavak dijaloga samo pogoršavaju pregovaračku poziciju Prištine. Sada se praktično nalazimo u poziciji tik pre nemilih nasilnih dešavanja u Zvečanu, kada je Beograd takoreći imao određenu dozu prednosti u odnosu na Prištinu", opisuje on.
 
Prema njegovim rečima, Beograd je prihvatanjem uslova predočenih od strane EU sebe predstavio kao fleksibilnu i konstruktivnu stranu, što u daljem nastavku dijaloga (ukoliko do njega uopšte i dođe), može da se iskoristi kao dobar alat za potraživanje implementacije svih onih dogovora potpisanih sa Prištinom.
 
"Tu pre svega govorimo o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom. Sa druge strane, ovu prednost treba posmatrati kroz prizmu njene kratkoročnosti, jer je Beograd i dalje pod pritiskom EU zbog izričite sugestije za neophodnošću uvođenja sankcija Rusiji zbog invazije na Ukrajinu", objašnjava on. 
 
Dodaje i da u trenutnoj "konstalciji odmeravanja snaga između Beograda i Prištini, potonji, nakon poslednjeg neuspelog sastanka, ima ograničen manevarski prostor za napredak u evrointegracijama". 
 
"Štaviše, očekuje se da će već dugo najavljeni drugi paket sankcija EU zapravo biti i sproveden, ali se postavlja pitanje kakav će one imati sadržaj i da li će zaista imati efekta na Prištinu, u smislu da će biti instrument koji bi privoleo Prištinu da se vrati za pregovarački sto sa razumno definisanom i iskazanom voljom za postizanjem kompromisnog rešenja", objašnjava Marković.
 
On se boji da ćemo zbog svih prethododno navedenih faktora biti svedoci još jednog ciklusa kriza koji će još više produbiti trenutnu krizu i odvesti je na klizav teren na kome, čini mi se, Evropska unija neće umeti adekvatno da "odigra" svoj deo zadatka.
 
A Fatmir Šeholi, direktor Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa, podseća da plan koji je objavila EU posle razgovora u Briselu u odnosu na plan premijera Kurtija u raspoređivanju tačaka za implenatciju nije identičan.
 
"Naime, EU želi da ZSO dobija formu i početak sprovođenja, a Kurti želi da Srbija prvo prizna defakto Kosovo pa potom da se ulazi u finalizaciji onoga što se zove ZSO ali u skladu sa ustavom Kosova. Smatram da će se težiste dijaloga ubrzo prebaci na SAD i da ćemo imati efektiniji završetak dijaloga", kaže Šeholi.
Prema njegovim rečima, Srbija je vešto koristila tu "tvrdoglavost" Kurtija u odnosu na ZSO i time sada barata u međunarodnim krugovima da pokaže Kurtija kao "lošeg momka, a tobož Vučić je za saradnju".
 
"Istina je sasvim drugačija, i nadam se da će do kraja godine da se nađe put ka smirivanju. Ako ne nađemo put ka smirivanju plašim se da ulazimo u veoma opasnu bezbednosnu situaciju na severu Kosova", zaključuje Šeholi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • српски народ

    19.09.2023 09:41
    издајници
    Потписујте шта хоћете, поништиће се кад тад све што сте потписивали, Косово и Метохија ће бити ослобођени кад тад, нисмо се предали нити ћемо се икада предати. А они који су издали нек пред Богом то решавају.
  • Boban

    19.09.2023 09:18
    @DB
    Ono sto ja znam nebi pustili kso komentar! Mada dovoljno je i to sto Kosovo ima priznate Pasose Granice Vojsku i pristana za ulazak u Nato i Eu! Valjda vam je IQ toliko visok da svatite osnovne stvari? Hvala
  • Status Kvo je

    19.09.2023 08:51
    jedino održivo rešenje
    Piše da Vučić ide u New York na sednicu UN-a, i tamo će razgovarati sa Lajčakom i Boreljom ??
    Ima li igde u svetu ili na neki kontinent da putuje Vučić, a da ga tamo ne čekaju Lajčak i Borelj ?!
    Čini mi se da Vučić ode na pusto ostrvo, tamo će se iza palme pojaviti Lajčak i Borelj i dočekati ga !!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija