Srbija prošle godine potrošila pola milijarde evra na modernizaciju vojske

Vlada Srbije investirala je u protekloj godini oko 460 miliona evra u modernizaciju oružanih snaga dok je za ovu godinu planirano oko 616 miliona za istu namenu.
Kako piše portal Balkanska bezbednosna mreža, prema podacima iz završnog računa budžeta u 2022. godini Srbija je potrošila 53,8 milijardi dinara (oko 460 miliona evra) za nabavke naoružanja i razne druge tehnike i potrebe oružanih snaga.
"U taj iznos uračunate su sve vrste naoružanja, motorna vozila, medicinska sredstva za Vojnomedicinsku akademiju i vojnozdravstveni sistem, popuna ratnih materijalnih rezervi i drugo", navodi se u tekstu.
Portal podseća da su podaci o nabavkama u Srbiji poverljivi i da zato nije poznata struktura i količina nabavljenih sredstava ratne tehnike, ali da za procenu obima nabavki može da se koristi ekonomska klasifikacija 512 u budžetu, koja se odnosi na "mašine i opremu", kao i godišnji izveštaj o poslovanju javnog preduzeća Jugoimport SDPR.
 
"Za 2022. godinu vrednost uvoza je 162 miliona dolara. Od tog iznosa oko 85 odsto je direktno za potrebe Vojske Srbije, a ostalo za proizvodnju preduzeća koja se posredno odnosni na domaće vojne potrebe jer se radi o komponentama za domaće naoružanje", piše u tekstu.
 
Dodaje se da je Jugoimport SDPR prodao unutar zemlje robu u vrednosti od 69 miliona dolara, a to su uglavnom sredstva ratne tehnike za Vojsku Srbije - oklopna borbena vozila Miloš i Lazar 3 i samohodne haubice Nora-B52.
 
"Udeo investicionih ulaganja u odbrambenom budžetu Srbije dvostruko je veći od standarda u NATO. Smatra se da je visoko ulaganje kada 20 odsto budžeta ide za naoružanje i infrastrukturu, a kod nas gotovo 40 odsto budžeta 2022. godine potrošeno je samo za investicije u tehnici. Taj visok nivo ulaganja pokazuje da je u toku obimna modernizacija Vojske Srbije", navodi taj portal.
Prema budžetu za 2023. godinu planirano je da se za vojne potrebe izdvoji oko 1,37 milijardi evra, od čega 616 miliona po klasifikaciji 512 ("mašine i opremu").
 
"Od 2016. godine stvarna vrednost nabavki uvek je bila veća od prvobitno planiranih u budžetu i prošle godine je planirano 436,6 miliona evra. Budžet je prvobitno redukovan na 388,2 miliona evra u delu po klasifikaciji 512 ali je na kraju potrošeno 460 miliona evra", piše u tekstu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Krv, ubistva, zlocin

    01.10.2023 18:57
    Лиманац
    01.10.2023 • 14:09
    Служимо Србији!
    Улагање у Војску Србије јесте улагање у безбедност Србије и њених грађана.

    Bezbednost od koga? Ovo vazi samo za ‘građanina’ Vucica i slične. Ostalim građanima trebaju bolnice, zdrava hrana i čist vazduh. To vojska ne obezbeđuje!
  • Dogodine u Botošu

    01.10.2023 17:06
    A koliko je ulozeno u zdravstvo? Za vojsku i crkvu mora uvek da ima. Ostalo je nevazno.
  • Temerinac

    01.10.2023 16:13
    Od oržija Srbiji samo trebaju PVO i to FK3 i S300, i praktično time nas više niko ne može bombardovati, jer avioni su bespomoćni i ne mogu da priđu.
    Srbiji nisu potrebna neka druga oružija skupa oružija.
    Još šta treba, su jeftini ručni raketni bacači RRB i treba nam pešadija, i nikad ni jedna vojska sa tenkovima i oklopnim transporterima ne može da nam priđe. Čak ti RRB možeš podeliti civilima uz obuku od nedelju dana, i oni da se kreću skriveno po poljima, salašima, šumama, oko puteva, i da skidaju lako uočljive tenkove, oklopne transportere, kamione neprijatelja. Ni jedan ne može da priđe. A praktično te pojedince koji se lako kreću sa RRB-om niko na svetu ne može da uoči i locira.
    Tako da Srbiju ne mogu da napadnu ni sa kopna ni iz vazduha.
    Mislim da nam neko namerno nameće da pare trošimo na kupovinu nekog drugog oružija, a ne ovoga.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija