Mapa puta Evropske unije do 2030. godine: Gde je Srbija i ima li mesta za nju?

Na samitu Evropske unije u Granadi pokrenuće se rasprava o reformama unutar EU kako bi ova zajednica bila spremna za više od 30 članica, što se u briselskom žargonu naziva "EU 30 plus".
Mapa puta Evropske unije do 2030. godine: Gde je Srbija i ima li mesta za nju?
Foto: 021.rs
U nacrtu deklaracije navodi se da "članice koje teže treba da pojačaju svoje reformske napore, posebno u oblasti vladavine prava".
U decembru na samitu EU bi sve to trebalo da bude izglasano, a Nemačka i Francuska, najjače zemlje unutar EU, već su zatražile od eksperata da izrade dokument o izvodljivosti budućeg proširenja, piše Blic.
Ministarka za Evropsku uniju Tanja Miščević kaže da za Srbiju ima mesta u EU.
 
"Već 20 god smo u procesu, naše pravo je u velikoj meri usklađeno sa pravom i standardima EU. Ako se insistira na principu spremnosti za članstvo, upravo se mi prvi za to kvalifikujemo", ističe ona.
 
Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku kaže da se 27 članica slaže da je proširenje EU neminovno, ali da ostaju dileme kako i kojom brzinom primiti šest zemalja sa Zapadnog Balkana i dva, a potencijalno tri iz Istočnog partnerstva.
 
"Neki predlozi podrazumevaju i institucionalne reforme unutar same EU, oko kojih su neke članice skeptične, poput uvođenja glasanja kvalifikovanom većinom umesto konsenzusa u procesu proširenja, kao i u nekim drugim oblastima, kao što je poreska politika. Neke zemlje se protive određivanju 2030. kao godine do kada bi i kandidati i članice trebalo da budu spremni za prijem. Francusko-nemački predlog jeste najtemeljniji, ali nije jedini - stručnjaci iz baltičkih država, Poljske, nordijskih zemalja i Hrvatske misle da reforme unutar EU ne treba da budu preduslov za otvaranje Unije prema novim članicama", ističe Grubješić.
 
Činjenica je, kako ističe, da da novi geopolitički imperativ zahteva novu dinamiku proširenja, kao i da je proširenje EU investicija u mir.
 
"O toj temi će se razgovarati i na samitu Evropske političke zajednice u Granadi. Naravno, u procesu pristupanja najdalje od svih otišle su Crna Gora i Srbija, iako se stiče utisak da je fokus EU na Ukrajini i Moldaviji, a ne na Zapadnom Balkanu koji se više od dve decenije nalazi na putu prema članstvu", kaže Grubješić.
 
Na tom putu će Srbiji tri teme biti u fokusu, a jedna od njih je Kosovo, kaže za Blic Strahinja Subotić, programski menadžer Centra za evropske studije.
 
"Vlada teži da do 2025. godine usaglasi sa svim suštinskim reformama, a onda do 2030. pokaže da je sposobna da implementira. Do tada treba rešiti usaglašavanje sa spoljnom bezbednosnom politikom, pitanje Kosova, i vladavinu prava", napominje Subotić.
 
Ističe da će 2030. dominirati u diskusijama o proširenju, EU bi trebalo da se reformiše do tad, a "Srbija ako stigne, stigne".
 
"Od samita Evropskog saveta krajem godine zavisi da li će 2030. institucionalizovati, a treba biti mudar i shvatiti da je ovo prilika bez presedana. Sve institucije, u kojima se odlučuje o proširenju su sličnog stava, ne treba poistovećivati kada je spominjana 2025. godina. Kontekst je sasvim drugačiji", ističe Subotić.
Gde je Srbija na putu ka EU?
 
Prve korake ka EU Srbija je napravila krajem decembra 2009. godine, kada je podnela zahtev za prijem u članstvo. 
 
U martu 2012. dobila je status zemlje kandidata, a prva dva poglavlja otvorili smo u decembru 2015. godine. Do sada je otvoreno 22 od ukupno 35 poglavlja. Zatvorena su dva poglavlja.
 
U decembru 2021. Srbija je otvorila klaster 4 koji obuhvata četiri pregovaračka poglavlja iz oblasti Zelene agende i održive povezanosti. 
 
Od tada nije otvoreno nijedno poglavlje, a unutar EU se insistira na uvođenju sankcija Rusiji i usaglašavanje sa spoljnom bezbednosnom politikom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Izbori 2023

    06.10.2023 09:50
    Ova Grubišić iz SNS-a kaže "kojom brzinom primiti 6 zemalja Zapadnog Balkana" ? Znači za SNS je Kosovo država ?
    Što pre izbori, svi na glasanje i da oteramo SNS izdajnike !!!
  • Ratko

    06.10.2023 08:00
    Stvarno nerazumem zašto bi Srbija ušla u EU ili bilo koji blok.
    Da li neko želi pare a da neradi?
  • Popaj

    06.10.2023 08:00
    Ako hoćeš u EU zarati sa Rusijom. Ostalo nije bitno.
    Ta sargarepica sa EU je da narod ima o cemu pricati

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.