Na listi kulturnog nasleđa Kosova i kafić "Panda"; Kurti: Srpske službe ubile mladiće da okrive OVK

Kosovski premijer saopštio je da su na listu kulturnog nasleđa dodati spomenik rudarima u severnom delu Kosovske Mitrovice, ali i kafić "Panda" u Peći, u kojem su 1998. ubijeni srpski mladići.
Pod zaštitom Kosova je spomen-obeležje rudarima u severnom delu Kosovske Mitrovice, podignuto 1973. godine, naveo je Aljbin Kurti u objavi na Fejsbuku.
 
"Njegov autor je srpski disident, jedan od najhrabrijih protivnika Miloševića, arhitekta Bogdan Bogdanović", precizirao je kosovski premijer.
Kada je reč o kafiću "Panda" i zločinu koji se tamo dogodio, Kurti poručuje da su "srpske službe odgovorne za ubistva mladića", prenosi Kossev.
 
"Srpske službe su 14. decembra 1998. godine u Pećkom kafiću 'Panda' pogubile šestoricu mladih Srba da bi lažno optužili OVK kao krivca za pokušaj Miloševićevog režima da opravda genocid koji se dešavao na Kosovu. Osim istorijskog podsećanja, pravna zaštita ovog lokala od strane države dolazi i kao alarm i poziv na budnost prema nepromenjenom političkom mentalitetu Srbije u odnosu na Albance i Kosovo", naveo je Kurti.
Podsetimo, u oružanom napadu dvojice maskiranih ljudi, 14. decembra 1998, na goste kafića "Panda" u Peći ubijeni su: Ivan Obradović (15), Zoran Stanojević (18), Vukota Gvozdenović (16), Svetislav Ristić (18), Ivan Radević (24) i Dragan Trifović (18). Teže su ranjeni: Vladimir Lončarević (18) i Mirsad Šabović (34), dok je Nikola Rajović (18) prošao sa lakšim povredama.
 
Zbog ovog zločina tadašnja Državna bezbednost uhapsila je i osumnjičila grupu lokalnih Albanaca, a potpredsednik tadašnje Savezne vlade SRJ zadužen za KiM Nikola Šainović saopštio je da je slučaj "Panda" rešen.
 
Uhapšeni kosovski Albanci su, međutim, kasnije pušteni iz pritvora zbog nedostatka dokaza.
 
U Tužilaštvu za organizovani kriminal u Beogradu istraga o masakru u kafiću "Panda" pokrenuta je u novembru 2015, ali optužnica još nije podignuta.
 
I dok se nisu oglašavali pravosudni organi, sadašnji predsednik Srbije, a nekadašnji prvi potpredsednik Vlade Srbije i šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti, Aleksandar Vučić je još 26. decembra 2013. u emisiji "Teška reč" na TV Pink rekao da "zločin u 'Pandi' nisu počinili Albanci kako smo to do sada verovali i javnost će biti zgrožena kada se bude otkrila istina".
 
Slične izjave Vučić je imao i u narednim godinama.
 
"Bauljamo u mraku. Gotovo sam siguran šta se desilo u kafiću 'Panda' ali nemam dokaza. Nisam siguran da bi naši organi mogli da se ponose onim što su tada uradili", rekao je Vučić krajem 2015, a o zločinu u "Pandi" govorio je i 2017. i 2018. godine.
 
Roditelji ubijenih mladića već godinama traže od srpskog predsednika da otkije ko je odgovoran za ubistvo njihove dece. Oni su desetak puta tražili da ih Vučić primi na razgovor. On je početkom ove godine više puta javno najavio da će ih primiti, ali do sada do tog prijema nije došlo.
U ime roditelja se advokat Ivan Ninić obratio Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal, koje je krajem avgusta ove godine potvrdilo da je primilo zahtev da se u slučaju ubistva srpskih mladića kao svedok sasluša predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
 
Najavili su i da će da odluče o ovom zahtevu.
  • Trivun

    08.10.2023 19:27
    Ne verujem
    Kada Kurti kaze a Vucic svojim izjavama maltene potkrepljuje, ja mislim da nije istina, vece lazove od dvojice pomenutih svet jos nije video...
  • Ja

    08.10.2023 17:08
    Kurti govori istinu!
  • Suština

    08.10.2023 14:52
    "Bauljamo u mraku. Gotovo sam siguran šta se desilo u kafiću 'Panda' ali nemam dokaza. Nisam siguran da bi naši organi mogli da se ponose onim što su tada uradili", rekao je Vučić krajem 2015

    Druže, tada si ti bio ministar u Vladi Republike Srbije.
    "Naši organi" su i tada bili tvoji kao i danas.

    A meni se ipak čini da se ti ponosiš sobom za sve što radiš.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija