Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, Brnabić je na sastanku sa predstavnicima Ministarstva informisanja i telekomunikacija, medijskih i novinarskih udruženja i međunarodnim partnerima, kazala da će Savet za štampu biti "samoregulatorno telo nadležno za sve medije i da se prvi put nalazi u legislativnom okviru".
Brnabić je rekla da će "oba zakona biti usvojena do kraja oktobra", i naglasila da su "ovi zakoni revolucionarni, jer se prvi put uvodi samoregulacija".
Šef Misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu istakao je značaj inkluzivnosti i transparentnosti u izradi medijske regulative, dodajući da je to ključno kada je reč o sprovođenju Medijske strategije i akcionog plana u slovu i duhu.
On je dodao da je u razgovoru sa medijskim i novinarskim udruženjima postignut napredak u kompromisnim rešenjima, kao što je slučaj sa aktuelnim predlogom ovlašćenih predlagača za članove Saveta REM-a, koji doprinosi njegovoj depolitizaciji, a Savet za štampu je jedino samoregulatorno telo predviđeno zakonom.
Bratu je dodao da je potrebno "dodatno ojačati organizacionu, funkcionalnu i finansijsku nezavisnost REM-a", kao i da će Oebs pomoći u primeni zakona kada budu dovršeni, kao i u izradi neophodnih podzakonskih akata.
Šef Odeljenja za medije i informisanje Delegacije EU u Srbiji Manuel Munteanu je ocenio da je Medijska strategija "kvalitetan dokument" i ponovio važnost da dva predloga zakona odražavaju njen duh.
On je ocenio da su pozitivni pomaci jačanje uloge Saveta za štampu i depolitizacija u predlogu članova Saveta REM-a, i ponovio važnost postojanja jakih zaštitnih mehanizama za obezbeđivanje jednakih uslova za sve medijske i tržišne aktere.
Predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa je istakla da su prvi put u Zakon o javnom informisanju i medijima ušle odredbe koje se tiču radnih prava novinara i medijskih radnika.
Komentari 7
Oranica
Oranica
Јелица
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar