Biber: Nema povratka na stanje pre Banjske, ne vidim da dijalog ima budućnost

Profesor Univerziteta u Gracu Florijan Biber izjavio je FoNetu da se dijalog Beograda i Prištine ne može vratiti na dinamiku kao pre sukoba u Banjskoj 24. septembra.
Biber: Nema povratka na stanje pre Banjske, ne vidim da dijalog ima budućnost
Foto: Youtube (N1, Screenshot)

Kako je rekao, situacija na terenu, koja je gora nego pre godinu dana, pokazuje da specijalni izaslanik Evropske unije (EU) Miroslav Lajčak nije u stanju da spasi taj proces.

"Mislim da se ne može ići kao pre Banjske, jer iako evropski zvaničnici pozivaju strane da se vrate dijalogu, ne vidim da taj proces ima budućnost", rekao je Biber, koji je učestvovao na Beogradskoj bezbednosnoj konferenciji.

"Ako dijalog vodi u pogoršanje, a ne poboljšanje odnosa, pitanje je da li ima smisla. Čini se da nema i evropski zvaničnici pokušavaju da smanje tenzije, da sačekaju sledeće godine izbore za Evropski parlament i novi saziv Evropske komisije koja će imati zadatak da osmisli novi proces, a verovatno i novi tim", ukazao je Biber.
 
Ne verujem da je Lajčak u stanju da spasava taj proces, rekao je Biber, dodajući da je cilj da se održi status kvo i da se do izbora ne ponove situacije kao Banjska.
 
Biber ukazuje da je potrebno obavezivanje Beograda i Prištine kroz potpisivanje dokumenta da u određenim vremenskim okvirima urade ono što su obećale u dijalogu, a ne da "prebacuju loptu" i otvaraju prostor za nove nesporazume i eskalaciju.
 
Prema njegovim rečima, svaka vlada treba da obeća i da će promeniti unutrašnju komunikaciju.
 
"Ako imamo srpsku vladu koja napravi heroje od onih koji su napali kosovsku policiju, to nije normalizacija odnosa. Normalizacija znači da nema govora mržnje, stalnih tenzija i jaza između međunarodne i unutrašnje komunikacije", predočio je Biber.
 
Uveren sam, dodao je, da će EU tražiti od obe vlade da "komuniciraju dijalog prema građanima".
 
Biber dodaje i da je kosovski premijer Aljbin Kurti propustio šansu da pruži ruku Srbima na Kosovu, pre svega onima na severu i nije ih shvatio ozbiljno kao političkog aktera.
 
"Srpska lista nije politička organizacija koja deluje nezavisno od Beograda, što nije lako za Kurtija, ali svejedno, propustio je priliku da otvori komunikaciju sa Srbima na severu, što je otvorilo vrata za eskalaciju", precizirao je on.
Biber je naglasio da su obe strane krive za tu eskalaciju i nedostatak komunikacije i utisak je da Srbi sa Kosova nisu dovoljno uključeni u proces, njihov glas se slabo čuje, a brige koje imaju ne uzimaju se u obzir ni u Srbiji, niti na Kosovu.
 
Kad je reč o zahtevima da se Srbija usaglasi sa sankcijama Rusiji, Biber je rekao da ne vidi pritisak iz EU da Beograd uvede sankcije Moskvi.
 
"Oni su se pomirili sa činjenicom da Srbija to neće uraditi, a dobili su nešto drugo – Beograd šalje oružje i municiju Ukrajini. To odgovara svima i ne očekujem veći pritisak, osim ako se nešto ne dogodi i promeni u dinamici Rusije i Ukrajine", naveo je Biber.
  • Nik

    14.10.2023 20:12
    Pričamo o drugima, a ne pitamo se šta Srbija treba da uradi. Kako vreme ide, sve više sam uveren da je moj predlog od pre par godina ipak najbolji. A to je da Srbija ponudi ugovor EU da oni preuzmu upravljanje Kosovom u narednom periodu od 10, 15 ili 20 godina. Pre toga im svima staviti do znanja da od Kosovske nezavisnosti nema ništa, jer Srbija ne želi da prizna Kosovo kao nezavisno. Bez tog priznanja, nezavisnost neće priznati ni sve države koje to sada ne priznaju (inače nas ne bi toliko pritiskali da na neki način priznamo Kosovo kao nezavisnu državu). Naravno, pregovori sa Prištinskom administracijom su besmisleni, jer je njihov cilj nezavisnost. Ako EU ili Priština odbiju naš predlog, to im uvek treba "nabiti na nos" kada nam se obrate zbog tzv. "normalizacije odnosa".
  • Eon

    14.10.2023 18:06
    @ Mile
    Sve ste rekli i sve je tačno. Zaključak je da nam nema spasa dok se, ako ikada, pamet ne vrati u Srbiju.
  • VVV

    14.10.2023 17:05
    @Хомер
    S prvim delom tvog posta se slažem. Ali on ne menja postavljenu tezu, naprotiv. Drugi deo nije tačan. Ja sam na Kosovu bio poslovno oko 60 puta za poslednje dve godine (kao i u drugim zemljama u okruženju) i ne stoji to što pišeš. Šta više, moji poslovni saradnici tamo veoma žale zbog nastale situacije i pre bi sarađivali sa privrednicima iz Srbije, nego sa Albanijom. Ali po nekom pravilu političari na vlasti sve čine da do normalizacije ne dođe. A što se tvrdnje tiče da je Kosovo privremeno okupirana teritorija, mogu se time složiti ako uvažavamo istorijki aspekt, a ne demografski (čije ovce, toga i planina)... ali u tom slučaju Vojvodina je takođe privremeno okupirana teritorija i deo je Ugarske... bar 600 godina duže (i katastarski definisano) nego što je Kosovo bilo Srbija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija