Svedočenja zaposlenih u centrima za socijalni rad: Kako se trguje spiskovima korisnika za stranku
Stranačka država kakva je Srbija ne beži od toga da najsiromašnije građane koristi kao svoj pogon, a zaposlene u centrima za socijalni rad zloupotrebljava na razne načine.
Foto: 021.rs
Ovo su neki od zaključaka novog istraživanja Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) o političkim pritiscima u centrima za socijalni rad, izvedenih na osnovu mnogo razgovora sa iskusnim zaposlenima.
"Nažalost, dolazimo u situaciju da se jednokratne pomoći dele i ljudima koji apsolutno ne zadovoljavaju te kriterijume, a dele se po nalogu predsednika opštine. Nažalost. I to je toliko, da kažem pre svega, mislim uočljivo da sada više... Na neki način ranije je to stizalo, kako da kažem, kroz pismene zahteve, pa se obrati lično korisnik, pa negde ne možete to da prepoznate, razmatrate taj zahtev kao svaki drugi zahtev građanina. Međutim, sada je to postalo toliko, ne znam kako bih nazvala... Drsko, bahato, da sam imala situaciju da mi građanin dođe i kaže 'poslali su me iz XX (naziv stranke)'", kaže za Crtu stručna radnica sa 35 godina staža u jednom centru za socijalni rad.
"Nažalost, dolazimo u situaciju da se jednokratne pomoći dele i ljudima koji apsolutno ne zadovoljavaju te kriterijume, a dele se po nalogu predsednika opštine. Nažalost. I to je toliko, da kažem pre svega, mislim uočljivo da sada više... Na neki način ranije je to stizalo, kako da kažem, kroz pismene zahteve, pa se obrati lično korisnik, pa negde ne možete to da prepoznate, razmatrate taj zahtev kao svaki drugi zahtev građanina. Međutim, sada je to postalo toliko, ne znam kako bih nazvala... Drsko, bahato, da sam imala situaciju da mi građanin dođe i kaže 'poslali su me iz XX (naziv stranke)'", kaže za Crtu stručna radnica sa 35 godina staža u jednom centru za socijalni rad.
Politički klijentelizam i partijska patronaža vrlo su zastupljeni u ovim ustanovama socijalne zaštite, iako bi neko pomislio da u socijalnoj zaštiti nema toliko novca koji bi mogao da se bespravno uzima - krade. Ipak, situacija na terenu pokazuje drugačije.
Crta je obavila 27 razgovora sa zaposlenima u centrima za socijalni rad, među kojima su voditelji slučaja, supervizori, rukovodioci službi, direktori, kao i eksperti u socijalnoj zaštiti. Centrima za socijalni rad faktički upravljaju i država i lokalna samouprava, što znači da su pritisci višestruki i neretko vrlo direktni budući da se u malim sredinama svi poznaju, a prekršiti zakon bez ikakvih posledica je značajno lakše.
"Kultura neformalnog je u nekim segmentima postala integralni deo organizacione kulture centara", poručuje CRTA u zaključcima.
O klijentelističkim mrežama i zloupotrebi siromaštva
Učesnici u ovom istraživanju ispričali su da političke stranke raspolažu apsolutno svim ličnim podacima korisnika usluga centara za socijalni rad. Te podatke dobijaju na zahtev od zaposlenih ili od direktora ustanova, koji su vrlo često samo partijski instrument vlasti i zamenjivi igrači.
Budući da u Srbiji ima oko pola miliona građana koji žive u apsolutnom siromaštvu, stranke ovu ranjivost koriste kao prednost za uticaj, a zaposlene u centrima za socijalni rad ubeđuju da je ono što rade - doniranje ogreva, odnošenje paketa s namirnicama - u najboljem interesu tih građana.
"Da vam kažem, oni barataju svim mogućim podacima, kakva je zaštita podataka, pa od JMBG je još najmanji podatak... Imaju sve podatke. Oni te ljude mogu da zovu i telefonom, oni imaju sve spiskove. Tu se krenulo, znate, od onih podela ogreva, pa su onda oni počeli kao da dele ogrev, da idu ljudima po kućama. Znate, donesu ogrev, imaju spisak tih ugroženih, to je, evo mi delimo ogrev, dajte nam spisak ugroženih, to je tako i krenulo, ja mislim, po opštinama. E, onda kad su krenuli da dele tako ogreve i pakete, onda je bilo, naravno, i ustupke da traže..."
Intervjuer Crte: "A kakve ustupke su tražili?"
Sagovornica: "Pa mislim, ustupke tog tipa političkog, znači da budu glasači, da dovedu još dvoje, troje na glasanje, da... Razumete, da idu na miting, da... Mislim, to je ono što se očekuje od njih", kaže ova ekspertkinja sa 35 godina iskustva u socijalnoj zaštiti.
Neki učesnici istraživanja primećuju i da su prakse "potkupljivanja" glasača iz najugroženijih slojeva putem davanja jednokratnih novčanih pomoći sve učestalije, ali i beskrupuloznije, što je opisano kroz citat sagovornice sa početka ovog teksta.
Sagovornici Crte kažu da imaju utisak da se nelegitimne, ali i nezakonite prakse političkog uticaja na najugroženije kategorije sve više i normalizuju i tolerišu.
"Čak nije ni da mi dajemo spiskove. I to mi je tražila jednom iz XX (ime humanitarne organizacije koju je osnovala politička stranka). Kada se formirala organizacija XX, žena iz te stranke – mi se svi poznajemo ovde – došla je kod mene, s obzirom da zna da radim socijalnu pomoć. I došla je kod mene i rekla je da su oni osnovali XX i da žele da pomognu. Ja im kažem, super, fino, baš lepo. Ovaj, i ona, eto kao 'samo im trebaju spiskovi'. To su nosioci socijalnih pomoći koji se plaćaju iz budžeta. Da, i ja kažem, kako, pa ne mogu da čitam spiskove, pa ima drugih ljudi. Nađite vi druge ljude koji da li jesu, da li nisu... Ona meni, kažem ti sigurno znaš koji su to ljudi, koji su ugroženi. Kao, pa dobro eto, hteli bismo i mi... Pa dobro, reko, mi već ovim ljudima pomažemo, a ja te podatke ne mogu da kažem. I onda ona meni kaže: 'Ali, poslali su me odozgore'", priča ova zaposlena.
Ona je potom otišla direktno kod predsednika opštine u kojoj živi da bi skrenula pažnju na ovu nezakonitu praksu - samo da bi saznala da je partijsku vojnikinju iz humanitarne organizacije poslao upravo predsednik opštine. Podatke je na kraju dala direktorka centra za socijalni rad, znajući vrlo dobro da je zato postavljena gde jeste.
"Politički uticaj i partijske klijentelističke mreže najizraženije su na vrhu (prvenstveno direktori centara, ali i njihovi zamenici i rukovodioci) i dnu (nestručni, tehnički kadar) hijerarhijske piramide u centrima. Partijsko kadriranje i zapošljavanje glavni su mehanizmi jačanja partijske mreže i kontrole i nad zaposlenima i nad javnim resursima, ali i jedan od načina za vršenje stranačke kontrole nad sprovođenjem mera iz domena rada centara za socijalni rad, dok se pritiscima na zaposlene i korisnike mreže održavaju i ispunjavaju svoje ciljeve", poručuje Crta iz istraživanja.
U svim ovim odnosima razmenjuju se usluge i resursi - nameštaju se tenderi, donira novac, trguje spiskovima, ide na mitinge po pretnjom ili uz suptilne poruke, nameštaju se drugi poslovi i usluge, ucenjuju se zaposleni na određeno... Oni koji odbiju stranački zadatak neretko plaćaju poslom.
Celokupno istraživanje sa detaljnijim zaključcima sa terena nalazi se OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Informer TV dobila beogradsku dozvolu
04.11.2024.•
0
Regulatorno telo za elektronske medije (REM) dodelilo je beogradsku dozvolu (alotment Avala) Televiziji Informer.
Dr Milić: Izbačen sam sa Medicinskog fakulteta, osveta za izbore i očišćene liste čekanja
04.11.2024.•
0
Dr Dragan Milić objavio je da je danas i zvanično "izbačen" sa Medicinskog fakulteta u Nišu.
Građani ispred Vlade Srbije upalili sveće i odali počast stradalima u Novom Sadu
04.11.2024.•
0
Ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu građani su na poziv dela opozicionih stranaka zapalili sveće i odali počast stradalima u Novom Sadu.
Dva učenika isključena iz jagodinske gimnazije zbog objavljivanje eksplicitnog snimka maloletnice
04.11.2024.•
1
Nastavničko veće Gimnazije u Jagodini isključilo je iz škole dvojicu učenika zbog objavljivanja eksplicitnog video-snimka na kojem se nalazi maloletna učenica drugog razreda te škole.
Policija privela dva učesnika blokade deponije kod Užica, jedan ima 75 godina
04.11.2024.•
3
Policija je danas oko 14.30h na informativni razgovor privela dve osobe koje su učestvovale u blokadi deponije Duboko u Užicu, gde su građani zaustavili deponovanje otpada.
Olivera Zekić izjavila da će izveštaj o izborima sačekati novi saziv REM-a: "Zato što ja tako kažem"
04.11.2024.•
5
UNS je objavio da je predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila da će izveštaj o medijskom praćenju decembarskih izbora sačekati novi saziv REM-a.
Nadbiskup Nemet: Papa Franja pokazao ogromno poštovanje prema Srbiji - dao mi zakletvu na ćirilici
04.11.2024.•
2
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet izjavio je da je papa Franja pokazao ogromno poštovanje prema Srbiji jer mu je dokument o njegovom nedavnom imenovanju za kardinala dao na srpskom i na ćirilici.
Glavni javni tužilac naložio hitnu istragu zbog pretnji državnim funkcionerima
04.11.2024.•
24
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović naložio je da se hitno identifikuje i procesuira odgovorni za pretnje upućene najvišim državnim funkcionerima.
Picula nabrojao koje su sve prepreke na putu Srbije ka EU: "Tri godine bez otvorenog poglavlja"
04.11.2024.•
6
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula kaže da su najveće prepreke na putu Srbije ka EU zastoji u reformama vladavine prava, nezavisnog pravosuđa, izbornog procesa i slobode medija.
MUP objavio sedam saveta za vlasnike vikendica
04.11.2024.•
3
MUP je objavio nekoliko saveta vlasnicima vikendica.
Krivična prijava protiv predsednice parlamentarnog odbora za kulturu i informisanje Nevene Đurić
04.11.2024.•
0
Četiri četiri organizacije podnele su krivičnu prijavu protiv predsednice skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Nevene Đurić.
Pastor: Rekli smo Vučiću kakav bi problem bio ako bi Mađari služili vojni rok
04.11.2024.•
40
Predsednik SVM Balint Pastor izjavio je da razume globalne okolnosti, ali da ima bojazan da, ako se vojni rok vrati u Srbiji, to će dovesti do odlaska Mađara koji imaju dvojno državljanstvo.
Nastavnici i vaspitači u štrajku: U novosadskim školama skraćeni časovi od 13. do 15. novembra
04.11.2024.•
3
Članovi reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika, od ponedeljka, 4. novembra stupaju u zakonski štrajk. Štrajkuju i zaposleni u vrtićima.
Jedan muškarac pao sa terase na Kalemegdanu, drugi niz stepenice: Obojica teško povređeni
04.11.2024.•
1
Dva muškarca, starosti 32 i 38 godina, teško su povređena prilikom padova sa visine, rekli su jutros za Betu u beogradskoj službi Hitnoj pomoći.
U Loznici i Vršcu večeras odata pošta nastradalima u Novom Sadu
03.11.2024.•
1
Meštani Loznice i Vršca okupili su se večeras kako bi zapalili sveće za nastradale u nesreći koja se dogodila u petak u Novom Sadu.
Oprane "krvave ruke" sa zgrade Apelacionog suda i Vlade Srbije
03.11.2024.•
17
Radnici komunalnog preduzeća oprali su večeras grafite i "krvave otiske" sa zgrade Apelacionog suda u Beogradu, nakon protesta zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Tužilaštvo u Beogradu predložilo pritvor za osumnjičenog za obljubu devojčice
03.11.2024.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je predložilo pritvor za osumnjičenog za obljubu 11-godišnje devojčice.
Opozicija o izjavama Ane Brnabić: Širi mržnju. Umesto ostavki izgovori, umesto pijeteta uvrede
03.11.2024.•
13
Predsednik SSP Dragan Đilas izjavio je da je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić danas jasno pokazala da vlast nema ni miligram saosećanja za poginule u Novom Sadu, niti za njihove porodice.
Predsednik opštine Prijepolje: Ako se begunac ne pronađe škole u okolini Brodareva sutra neće raditi
03.11.2024.•
3
Predsednik opštine Prijepolje Drago Popadić rekao je da ukoliko A.B, za kojim zbog dvostrukog ubistva traga policija, ne bude pronađen danas, škole u okolini Brodareva sutra neće raditi.
FOTO, VIDEO Kordoni policije, "krvave ruke" i povici "Ubice": Najavljen i protest u Novom Sadu
03.11.2024.•
73
Više od hiljadu ljudi danas se okupilo na Savskom trgu u Beogradu u protestu zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pušten aktivista Ristić, tereti se za rušenje ustavnog poretka: Novi Sad od utorka komanduje Srbijom
03.11.2024.•
35
Aktivista Nikola Ristić iz organizovane grupe SviĆe, koji je danas priveden uoči protesta na Savskom trgu, pušten je iz stanice policije.
Komentari 21
Milan
Dragan
200.000
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar