Genetski podaci se u Srbiji šalju mejlom, bez ikakve elektronske zaštite: Čeka se novi zakon

Genetski rezultati kao zdravstveni podaci neophodni za genetičke analize, u Srbiji se šalju se elektronskom poštom, dakle bez ikakve zaštite ili enkripcije podataka.
Genetski podaci se u Srbiji šalju mejlom, bez ikakve elektronske zaštite: Čeka se novi zakon
Foto: Pixabay
To se vidi iz obrazloženja predloženog Zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva, prenosi Nova ekonomija.
Čuvanje genetičkih podataka u Srbiji nije uređeno zakonom ili drugim propisom, a kako je više od 70 zemalja sveta uredilo i razvilo svoje nacionalne registre genetičkih podataka, za Srbiju je "pravi momenat da se uredi ovo pitanje, i da se ne kasni na ovom polju", ocenjuje se u obrazloženju Predloga zakona.
Zbog "digitalne nepovezanosti" zdravstvenog sistema i instituta koji rade genetske analize, svi ovi podaci se trenutno - šalju mejlom.
 
Trenutno jedanaest instituta u Srbiji sprovodi genetičko sekvenciranje. Zbog obima tih podataka, genetički podaci se u poslednjih godinu dana prebacuju u Državni centar za upravljanje i čuvanje podataka.
 
Ti podaci su dostupni samo onome ko ih je skladištio, a ne pacijentu ili njegovom lekaru.
 
Novi zakon bi od 2025. godine trebalo da uvede Registar genetičkih, biomedicinskih i drugih podataka od značaja za istraživanje i razvoj u oblasti biotehnologije, bioinformatike, bioekonomije, genetike i medicine.
 
Registar će predstavljati jedinstvenu i centralizovanu evidenciju genetičkih i biomedicinskih podataka.
 
Evidencija bi trebalo da služi unapređivanju prevencije, dijagnostike i lečenja, ali i da olakša efikasnije sprovođenje istraživanja iz oblasti biomedicine i genetike. Registar bi trebalo da doprinese i razvoju biotehnologije, bioinformatike, bioekonomije, genetike, medicine i farmakologije.
 
Registar se uspostavlja i u svrhu "obezbeđivanja bezbednog i autorizovanog korišnjenja i čuvanja podataka, odnosno druge obrade u skladu sa zakonom", navodi se u predlogu zakona.
 
Podaci iz Registra genetičkih i biomedicinskih podataka trebalo bi da se u anonimizovanom i pseudonimizovanom obliku koriste i prilikom kreiranja javnih politika u oblasti zdravstva i razvoja nauke i istraživanja.
 
Registar će sadržati podatke samo o osobama koje učestvuju u istraživanju u kojem se vrši sekvenciranje bioloških uzoraka.
  • V5

    19.10.2023 18:34
    Ima i gorih načina
    Genetski podaci se u Srbiji šalju mejlom

    Pa šta. To je sigurnije nego slanje uz pomoć golubova pismonoša.
  • Jole

    19.10.2023 11:49
    Realno
    Neka strana kompanija koja je razvila “rešenje” ovog “problema” i koja će tako da “štiti” naše “dragocene” podatke će da uzme 50 miliona evra da bi nas “držala u korak sa svetom”. Istini za volju, po neka mrvica će da ode i lokalnom “integratoru”, tj. onima koji lokalno podmićuju.
  • Dragana

    19.10.2023 08:20
    i sve laboratorijske analize
    Sve laboratorijske analize se takodje salju mailom. I to nije problem.
    Jedino ako bi podigli nivo zastite stepen ljudi koji bi mogao “otkljucati svoje podatke” bio bi minimalan u zemlji Srbiji

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.