Navode da je "Srbija od 2012. godine pozicionirana kao zemlja jeftine radne snage u kojoj investitori ne moraju da poštuju zakone, dok se vlast obavezuje da će iseliti čitava naselja kako bi bili otvoreni novi rudnici".
"Poslednjih 11 godina režim vodi jako kratkovidu ekonomsku politiku i nije realno očekivati da će te strane investicije, na koje je ponosan, ostaviti dugoročne pozitivne posledice na razvoj naše zemlje. Dok se subvencioniše dolazak stranih proizvođača, domaći privrednici se izbacuju iz posla čak i u granama privrede koje nisu previše tehnološki zahtevne, poput konfekcije i mesno prerađivačke industrije", navodi DS.
"Zbog toga se u Srbiji neće dogoditi efekat koji je bio krucijalan za napredovanje u zemljama Centralno-istočne Evrope kao i nekim zemljama Azije, gde se 'know-how' koje su donele strane investicije prelio u ostatak ekonomije. Uz to, nakon isteka subvencionisanog poslovanja mnoge fabrike zatvaraju proizvodne pogone u našoj zemlji, poslednji u nizu su Mitros iz Sremske Mitrovice i Geoks u Vranju", saopštile su demokrate.
"Svedoci smo činjenice da je sama Kina, sa kojom trenutno 'dogovaramo' novi trgovinski paket, u našu zemlju izvezla mnoge 'prljave' tehnologije koje je u isto vreme zabranila kod kuće. Tako imamo Linglong korporaciju u Zrenjaninu, a štetnost otpadnih materija u slučaju železare u Smederevu se odavno ne kontroliše", piše u saopštenju DS.
Istakli su da je "vrhunac priče rudnik u Boru jer kineskom partneru je isplatljivije da rudu ne prerađuje kod nas, već se vagoni zemlje šalju na Daleki istok. Na taj način se ne plaća rudna renta i Srbija biva doslovce ogoljena".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
pajo patak
w/e
Fotije
Ja sam srpski rodoljub, za Rusiju, Kinu i našeg dragog Predsednika, za razliku od vas, domaćih izdajnika.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar