EU od Srbije traži "de facto" priznanje Kosova - šta to znači?

Javnost ne zna šta tačno znači zahtev predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da Srbija isporuči "de facto" priznanje Kosova.
EU od Srbije traži "de facto" priznanje Kosova - šta to znači?
Foto: Beta/AP
To je za N1 rekao profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Redingu Marko Milanović i doda da nije jasno da li Brisel od Aleksandra Vučića sada traži nešto više od onoga što je u sporazumima koji su do sada postignuti.
Tu formulaciju su pre nje izneli samo lideri Nemačke, Francuske i Italijanske u svom zajedničkom saopštenju, a Milanović je za N1 rekao da bi "de facto" priznanje moglo da bude pravno obavezujući sveobuhvatni sporazum, što je u stvari međunarodni ugovor koji bi morao da bude ratifikovan u parlamentima Srbije i Kosova.
"To bi bilo 'de facto' priznanje i poslalo bi jasan signal drugim državama da se Srbija odrekla Kosova u svakom realnom smislu, samo nije u nominalnom", objasnio je profesor.
 
Međutim, on je istakao da mu se čini nerealnim da Vučić i Aljbin Kurti u kratkom ili srednjem roku mogu da sklope takav sporazum.
 
Profesor međunarodnog prava objasnio je da je Fon der Lajen iznela u isto vreme i ponudu da se uđe u EU i ultimatum da, kako je rekao, "ako to želimo moramo da uradimo ono što se od nas traži, ali da je veliko pitanje šta se tačno od nas traži".
 
On objašnjava da "de facto" priznanje nema jasno određeno značenje u međunarodnom pravu i međunarodnim odnosima.
 
Kaže da to ponekad može da znači samo uspostavljanje neke vrste diplomatskih ili kvazidiplomatskih odnosa, odnosno otvaranje misija koje neće biti na nivou ambasade.
 
Napominje da Ohridski sporazum nalaže da Kosovo i Srbija uspostave stalne misije na svojim teritorijama, ali da to ne podrazumeva prećutno priznanje - a to je stalna diplomatska misija na nivou ambasade.
 
Govoreći o navodima da u svim prethodnim sporazumima postoje odredbe koje su povod za tumačenja da je Srbija već "de facto" priznala Kosovo, sagovornik N1 je ukazao da se o tome ne bi sto puta razgovaralo da je tako.
"Da li je Srbija nedvosmisleno rekla da Kosovo smatra suverenom državom - nije. Ono što Kosovu treba je jasan signal da Srbija više ne polaže veliko pravo na suverenost i da to otvara put da Kosovo uspotavlja diplomatske odnose sa državama koje ga ne priznaju i da otvara put ka članstvu u UN. Ovaj sporazum to ne sadrži, da sadrži već bi ga razne države priznale", objasnio je profesor Milanović.
 
"Ako je sve što od njega traže da Srbija otvori diplomatsku misiju u Prištini, koja se neće zvati ambasada, Vučić to može da isporuči. Već postoji kancelarija za vezu. Druga stvar je da prestane da priča o Ujedinjenim nacijama. Ali to nije dovoljno za Kosovo. Ne može da uđe u UN bez odluke Saveta bezbednosti, a tu sede Rusija i Kina", podsetio je Milanović.
  • felix

    01.11.2023 10:11
    dragi
    zgubidani hvatajte beleške od Лиманца , učiti nikad nije kasno...
  • Valter

    01.11.2023 08:41
    Kosovo de fakto nikada nije ni bila srpska teritorija,..dok sve vlasti u Srbiji koriste Kosovo kao pokrice za kriminal,korupciju,..po principu " drzte lopova" dok iza legja naroda rade najgore strvari u licnu korist ,to je razlog sto se nece " odreci" Kosova..jer da ga nema od blata bi ga pravili..preko Kosova kriminalni politicari su postali milioneri a narod parizer...
  • Beograd

    31.10.2023 23:44
    Priznavanje institucija Kosova je de fakto i de jure konacno priznavanje Kosova i izdaja Srbije. Na primer priznajem institucije neke zemlje neke zemlje predsednik, premijera, vladu, skupsttinu...al ne priznajem tu drzavu. Kakva manipulacija i zamajavanje naroda

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija