"Ukidanje javnih izvršitelja znači da se vratimo na stanje od pre 2011. godine, da izvršitelji budu radnici suda, i u tom smislu da budu pod njegovom stalnom kontrolom", rekao je aktivista Ivan Zlatić.
Radnici suda su sprovodili izvršni postupak do usvajanja zakona o izvršenju i obezbeđenju 2011. godine, od kada Ministarstvo pravde nadzire rad Komore izvršitelja.
Advokat Petar Učajev je ocenio da je uvođenje javnih izvršitelja bilo "otkidanje od sudske vlasti, njenih prihoda i kontrole".
"Zamislite jednu demokratsku državu u kojoj neko propiše da sud nešto ne može", rekao je Učajev.
Advokatica Jelena Pavlović je ocenila da su u Srbiji javni izvršitelji postali donosioci odluka, i to ne samo o sprovođenju i izvršenju, već su postali "sudije mimo Ustava", a takav sistem rada javnih izvršitelja ne postoji u većini evropskih država.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 44
Danijel
Prolaznik
Drugi problem su izvršitelji i njihove jezive naknade i nagrade, koje ne bi smele biti ni približno tolike. Sve u svemu institut izvršitelja, niti je naš izum, niti je sam po sebi loš, a da ima stvari koje bi se tu jednostavno mogle popraviti, naravno da ima.
Ono što važi za izvršitelje, važi i za notare. Od kada postoje notari sigurnost u prometu nepokretnosti je nemerljivo veća nego u doba sudskih overa, a 99,99% prinudnih iseljenja zbog višestrukih prodaja nepokretnosti ili drugih manjkavosti po tom pitanju, je baš iz vremena kada su sudovi overavali sve i svašta, ne ulazeći u suštinu i pravnuvaljanost onog što overavaju. Nenormalno visoke naknade se i ovde glavni problem!
Dr mr
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar