Upis u katastar samo uz pomoć advokata i geodetskih organizacija: Koliko će to koštati građane?

Činjenica da od sada građani dokumentaciju i zahteve katastru podnose isključivo onlajn, preko advokata i geodetskih organizacija - sa sobom je donela nove troškove.
Upis u katastar samo uz pomoć advokata i geodetskih organizacija: Koliko će to koštati građane?
Foto: 021.rs
Jer, sada uz taksu koju plaćamo RGZ-u, moramo da platimo i uslugu advokata ili geodete. A taj iznos - nije mali, piše N1.
 
Za svaki promet nepokretnosti, bilo da se kuća, stan ili zemljište prodaju, poklanjaju, nasleđuju, javni beležnici u roku od 24 sata šalju katastru svu potrebnu dokumentaciju za upis u katastar, koji ima rok od pet dana da tu promenu upiše. Građani u tim situacijama ne odlaze na šalter RGZ.
 
Svi ostali građani, koji na šaltere RGZ odlaze da bi u katastar upisali neupisane stanove iz otkupa, legalizovali nelegalizovane, upisali nedostajući JMBG vlasnika nekretnine, podnosili žalbe na već doneta rešenja, registrovali spajanje parcela… od sada su pravi šalter zamenili - elektronskim.
A, da bi došli do elektronskog šaltera, potrebni su im takozvani profesionalni korisnici - advokati i geodetske organizacije.
 
"Sve zahteve koje su građani do sada podnosili na šalterima katastarskih službi, od 4. novembra podnosiće isključivo digitalno i to preko profesionalnih korisnika - advokata i geodetskih organizacija", oglasio se RGZ saopštenjem.
 
Ono što u saopštenju nije pomenuto jeste da će građani morati da plate uslugu advokata ili geodetske organizacije.
 
Tarifa advokata je precizna i predviđa iznos od 24.750 dinara za podnošenje zahteva u katastar, bez obzira da li je reč samo o jednostavnoj dopuni podataka ili komplikovanijoj "papirologiji".
Naravno, u praksi je, kako potvrđuju advokati za N1, moguć dogovor sa strankama, pa u slučaju jednostavnih procedura ova tarifa biva niža.
 
Ono što je za građane sigurno, to je da će imati dva troška - propisane takse za posao vezan za katastar i trošak usluge advokata ili geodetske organizacije, već u zavisnosti šta je osnov za upis u katastar.
 
U trenutku nastaka ovog teksta na sajtu Republičkog geodetskog zavoda, na listi profesionalnih korisnika, navedeni su kontakti tačno 3.406 advokata i 679 geodetskih organizacija. Upravo to su adrese preko kojih će građani pristupati e-šalteru katastra, umesto onom pravom, za šta su do sada zakazivali termine.
 
Koji zahtevi idu preko advokata
 
"Advokati putem eŠaltera mogu podneti sledeće zahteve u katastar nepokretnosti: promena imaoca prava na nepokretnosti, promena vrste prava - konverzija,  upis drugih stvarnih i obligacionih prava, predbeležba objekta u izgradnji. Zatim upis hipoteke, brisanje hipoteke, upis zabeležbe, brisanje zabeležbi, brisanje drugih stvarnih i obligacionih prava. Potom zahtev za promenu indikacija pravnog lica, zahtev za promenu indikacija fizičkog lica, zahtev za upis JMBG, promena namene zemljišta, utvrđivanje, izmena i gašenje kućnog broja, promena načina korišćenja i kategorije klase zemljišta, kao i ispravka vrste / imaoca prava, ispravka ličnih podataka, ispravka podataka o hipoteci, ispravka podataka o zabeležbi i drugim stvarnim i obligacionim pravima", navodi se na sajtu RGZ.
 
Koji zahtevi idu preko geodetskih organizacija
 
Kada je reč o geodetskim organizacijama, one preko eŠaltera mogu podneti sledeće zahteve u katastar nepokretnosti: spajanje parcela, deoba parcele, realizacija projekta parcelacije/preparcelacije.
 
Zatim, preko njih ide i ponošenje zahteva za promenu podataka o objektu, promenu nastalu izgradnjom i dogradnjom objekta sa promenom gabarita, kao i promenu nastalu dogradnjom objekta bez promene gabarita.
 
Geodetske organizacije podnose zahteve i za uklanjanje objekta ili dela objekta, ispravku greške u postupku obnove granica parcele, ispravku atributnih podataka o objektu/posebnom delu, utvrđivanje, izmenu i gašenje kućnog broja, uređenje međe pred sudom, promena načina korišćenja i kategorije klase zemljišta.
 
Ovde troškovi već zavise od posla koji radi geodetska organizacija u konkretnom slučaju.
Republički geodetski zavod će, kako je objavljeno, odgovarati na sva pitanja i nedoumice građana pristigle na broj telefona Info centra 0700/500-500 i mejla info.centar@rgz.gov.rs.
 
Spisak advokata i geodetskih organizacija dostupni su građanima na sajtu RGZ, pozivom Info centra ili na istaknutom spisku na ulazima službi za katastar.
  • Sasa

    02.10.2024 18:35
    dopis
    Promenu izvrsavaju na osnovu bilo kog ugovora logicno, ali upis jmbg je greska katastra, jer onaj koji je vec upisan predao je i licnu kartu
  • јана

    13.09.2024 10:07
    уоис у катастар
    У Шпанији смо купили стан 2014.године. Све што је у вези продаје стана чак и најглупљи папир за водовод мора да се преда преко адвоката или нотара и то кошта папрено. Хоћемо систем и ето га систем. Немој да се буните.
  • Nikolas

    16.08.2024 04:26
    Advokati i Katastar
    Meni je prethodne nedelje advokatica iz Obrenovca za promenu vlasnika nepokretnosti u Katastru i za još neke dodatne usluge uzela 83.000 RSD i ništa zapravo nije uradila. Bukvalno ništa. Rekla mi je da postavljam previše pitanja i otkazala punomoćje. Primetio sam da apsolutno nema pojma o proceduri, jer je htela da radi ostavinsku raspravu iza pokojnog oca za nepokretnost koja se na meni vodi još od 2007. godine na osnovu ugovora o poklonu pokojnog oca i rešenja iz suda da je ta nepokretnost na moje ime. Samo je u katastru na osnovu tih dokumenata trebala da izvrši promenu, no ona kaže da je ovako brže. Potpuna budaletina. Inače na jednom od punomoćja sam primetio da je falsifikovala moj potpis (priznala je da je to uradila). To je ta praksa falsifikatora i lopova. Potpuno sam zbunjen šta sada da radim, da li da je tužim?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija