Advokati: Prozivaju nas zbog upisa u katastar, a mi tražili povlačenje zakona

Pričom o tarifi za upis u katastar skreće se pažnja sa važnijih stvari, kaže advokatica Tanja Arsić, članica Upravnog odbora Advokatske komore Srbije.
Advokati: Prozivaju nas zbog upisa u katastar, a mi tražili povlačenje zakona
Foto: Pixabay
"Upravo su advokati tražili da se iz skupštinske procedure povuče nedavno usvojeni Zakon o postupku upisa u katastar jer su predložene izmene u suprotnosti sa Ustavom", kaže Tanja Arsić za portal N1.
 
Advokatska komora Srbije, naime, tražila je da se taj predlog zakona odmah povuče iz procedure, jer je njime omogućeno da se upiše svojina na određenim nepokretnostima bez donošenja rešenja.
 
"A, kad nemate rešenje, to znači da nemate ni pravo na pravi lek", kaže Arsić.
Podsetimo, od 4. novembra građani šalterima katastra mogu da pristupe samo "virtuelno" – za poslove koje su do tada obavljali lično, na šalteru, od sada im je dostupan samo e-šalter i to preko advokata i geodetskih organizacija, koji imaju ugovor zaključen sa Republičkim geodetskim zavodom.
 
Tanja Arsić koja je, u ime Advokatske komore Srbije, zajedno sa još jednom članicom UO AKS podnela predlog o povlačenju  zakona iz skupštinske procedure, objašnjava da nijedan oblik svojine ne može biti privilegovan u odnosu na drugi oblik svojine, tako da za njega ne treba donošenje rešenja.
"Čak i kod eksproprijacije zemljišta se donosi rešenje na koje vi imate pravo da se žalite. Prema tome, upisi u katastar – a da vi ne znate da je promenjen oblik svojine, ili promenjen titular, za mene je prosto pravno nezamisliva i nemoguća stvar – bez prethodno donetog rešenja", navodi Arsić.
 
Na šta se konkretno odnosi mogućnost upisa svojine bez donošenja rešenja – nije poznato.
 
"Neću da spekulišem na šta bi to moglo da se odnosi. Da li vam zvuči normalno da se nešto upisuje u katastar bez rešenja?“, pita sagovornica N1.
 
Ona objašnjava da je sve u zakonu preširoko i nejasno postavljeno, a da pravno ne postoji opravdanje za tako nešto.
 
"Ne vidim koji je razlog zašto se ne bi donelo rešenje. Druga stvar, isključena je prekršajna odgovornost službenika katastra. Kada katastar dobije, na primer, solemnizovani ugovor (overen od notara), oni ne smeju da ulaze u sadržinu tog ugovora, već moraju da sprovedu promenu. I za to imaju rok od pet dana. Zašto je to problem? Kada im mi pošaljemo stare isprave – ranije overene pred sudom za šta imamo pravni sled – rok im je 15 dana. Zašto je problem da se sprovedu promene u ovim rokovima? I oni su isključili prekršajnu odgovornost službenika koji ne rade u tim zakonskim rokovima. A mi ne samo da nismo hteli ukidanje prekršajne odgovornosti, nego smo predlagali i odgovornost države za sve pogrešne upise. A gde smo sada od toga da država bude odgovorna, kada više ni službenici RGZ nisu odgovorni", pita Arsić.
 
Ona ukazuje da je pravo na imovinu zaštićeno i Ustavom i Konvencijom o zaštiti ljudskih prava.
 
"To su jako osetljiva pitanja i mislim da ne bi trebalo da se iko igra ovakvim stvarima", navela je ona, ukazujući da nijedno obrazloženje koje je čula nije bilo dovoljno da opravda tako preširoko postavljeno ovlašćenje katastra.
 
Šta se plaća?
 
"Za naš se ništa nije promenilo, katastar je taj koji je promenio način svog rada", ukazuje Arsić.
 
Na opasku da RGZ ističe da je podnošenje zahteva besplatno, ona navodi da na zahtev advokata RGZ dostavlja rešenje o iznosu takse koje građani treba da plate.
 
"Meni će stići zahtev za plaćanje republičke administrativne takse na konto obraćanja katastru da sprovede promene", ističe ona.
 
A tu taksu plaća klijent.
 
Kada je reč o advokatskoj tarifi od 24.750 dinara, ona objašnjava da advokati imaju ograničenje kada je reč o smanjenju tarife.
 
"Maksimalno smemo da spustimo tarifu 50 odsto, jer ako spustimo više onda bismo jedni drugima bili nelojalna konkurencija", navodi Tanja Arsić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Djoko

    17.11.2023 03:12
    Ajde bre samo nas peljesitea kao nesto za gradjane radite a vasih 10 minuta 5000,manite se gradjana cepate po dzepu sve i kupujete stanove automobile jer vam drzava dozvolila da se bogatite,daleko vam lepa kucakako nas branite i brinete se
  • Mile

    13.11.2023 10:37
    Šuplji džepovi?!
    U vreme kompjutera i digitalizacije, umesto jeftinije, ono "deranje kože" ljudima i penzioneroma sa malim platama! To se u bivšoj zakonom poštovanoj i uređenoj državi, rešavalo uz taksene markice (novac državi, a ne u džepove notara,advokata i "izvršitelja), jer su u katastru i drugim ustanovama, radili stručni ljudi! Ovo sa silnim nelegalno sagrađenim objektima,SNS "elite",pa naknadno na "kvarno" legalizovanim, je bruka i sramota za državu, i nepravda za "običan" narod!!?
  • Milica

    13.11.2023 04:58
    Ja ovo ništa nisam razumela
    Posebno ovaj deo o rešenju i kakve to pravne implikacije ima!? Da li to znači da sutra kad bih htela da kupim neku nekretninu uopšte ne mora da znači da je jasna imovinska situacija sa istom, ako ona može da se upiše u katastar bez rešenja??!?! Čemu onda toliki advokati ili oni sve zakukulje i zamumulje da bi ljudi papreno plaćali da se to odmumulji i da opet nemaju sigurnost da je sve ispravno oko nekretnine koju žele da kupe!?!?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pretio zaposlenima u beogradskoj školi

U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.