Pada li Vučiću zaista rejting - evo šta kažu analitičari

Kako se približavaju vanredni parlamentarni, beogradski i lokalni izbori, u delu javnosti sve su češće izjave i nalazi o tome da je nasrtljiva i nefer kampanja vlasti dokaz pada rejtinga vladajuće S
Rejting se neretko pominje kao razlog za sve oštriji progon, vređanje, izvrtanje činjenica, koji dolaze direktno iz izjava najviših funkcionera naprednjaka i prorežimskih medija, piše Danas. Objašnjenja za to se temelje na tome da se "Vučić uplašio", da je "svestan da gubi izbore" (pre svega Beograd), odnosno da će pokušati da na sve načine zadrži pozicije moći koju više od decenije zauzima u Srbiji.
 
Međutim, prema rečima istraživača javnog mnjenja i analitičara, to ne mora da bude slučaj.
Tako direktor agencije Faktor plus Vladimir Pejić kaže za Danas da mu se ne čini da je rejting Vučića u padu.
 
Razloge za angažovaniju i oštriju kampanju naprednjaka Pejić pronalazi u dva činioca, koja zavise od perspektive onoga koji posmatra prilike.
 
"Opozicija i njoj sklonija javnost ovakvu kampanju naprednjaka tumače kao Vučićev strah od gubitka izbora, a drugi način posmatranja bi se mogao tumačiti i kao Vučićeva predostrožnost", smatra on.
Dakle, napominje, ne mora da znači da se Vučić uplašio pa da je zbog toga ušao oštro u borbu za vlast, već da samo neće da prepusti stvari slučaju.
 
"Svi smo svedočili prethodnom izbornom ciklusu kada je Vučić svoju predsedničku kampanju odradio odlično i u skladu sa tim postigao dobar izborni rezultat, dok je sama stranka SNS ostvarila lošiji na parlamentarnim i beogradskim", smatra Pejić.
 
Prema njegovim rečima, Vučić više neće da rizikuje da ostvari lošiji rezultat, pa se zbog toga sada ovako angažovao.
 
Kako dalje objašnjava, jedno je imati osećaj, intuiciju o raspoloženju javnog mnjenja koji se stiču na osnovu utisaka koje dobijamo iz razgovora sa ljudima koji nas okružuju, o čemu se zapravo često govori u javnosti, a drugo su, napominje, podaci koji se dobijaju iz istraživanja.
 
"Ti osećaji da se nešto menja u društvu kada je reč o podršci Vučiću, a o kojima se govori u javnosti, nisu relevantni jer dolaze od utisaka od ljudi u kojima se ti posmatrači prilika kreću", objašnjava Pejić.
 
Međutim, ističe, Vučić je iskusan političar i on će sve učiniti da mobiliše svoje biračko telo, što ne znači da se on uplašio. Više bi bilo bliže istini, kaže dalje, da se SNS vratio starom, naprednjačkom načinu vođenja kampanje.
 
Prema rečima Miljana Mladenovića, istraživača "Novog trećeg puta", čini se da je u Srbiji sa pojavom korona krize, pa zatim i bezbednosne krize (u Ukrajini i na Kosovu), što je sve praćeno i krizom ekonomije, došlo do normalne pojave opadanja rejtinga vlasti kao i svuda u svetu.
 
"Na početku kriznih vremena rejting vlasti raste izvan realnih granica i taj efekat zove se 'rally 'round the flag'. Ipak, kako vreme prolazi tako se ta snaga i kruni", smatra on.
 
Svuda u svetu je ekonomija jedna od tri vodeće teme kod građana prilikom donošenja političkih odluka, dodaje, pa je normalan proces da u godinama krize, kada svaki građanin na svojoj koži oseća posledice inflacije i opadanja životnog standarda, opada i rejting vladajućih partija.
 
"Istraživanja gotovo svih relevantnih istraživača ali i rezultati prethodnih izbora govore u prilog tome. Ipak, osipanje jedne opcije ne vodi nužno do rasta neke druge, već jedan deo birača završava i u apstinenciji", kaže sagovornik Danasa.
Mi nemamo relevantne podatke u ovom trenutku o rasporedu snaga na političkoj sceni, ističe dalje, ali objašnjava da možemo primetiti iz drugih istraživanja da imamo poprilične razlike oko toga gde se glasovi bivših glasača vlasti rasipaju (da li su u pitanju partije levice/centra, desnice ili odlaze u apstinenciju).
 
"Iz ugla vođenja kampanje i izjava i poteza vlasti, ja ne primećujem ništa nesvakidašnje, tačnije ništa što prethodno nije bilo urađeno/izgovoreno, te stoga ne bih iz toga donosio bilo kakve zaključke", zaključuje sagovornik Danasa.
 
Podsetimo, programski direktor Crte Raša Nedeljkov, izjavio je za N1 da istraživanja Crte pokazuju da popularnost Aleksandra Vučića opada, i po prvi put mu je više građana dalo negativnu nego pozitivnu ocenu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 92

  • Limam

    17.11.2023 17:44
    Kako god prosli ovi izbori sledece nece dobiti, jer morace da sada Kosovo koje proteklih 12 godina licno AV otudjuje sve vise i vise, ali i sam je svestan kad to ucini da mu je kraj a ako to ne ucini onda mu je opet kraj jer zapad ce naci nekog drugog da to uradi, tako da ovo je bukvalno kupljeno vreme poslednji trzaj
  • Mučenik

    17.11.2023 10:07
    Kako ćemo bez ΛV?
    Vreme je da Vučiću pada rejting, mada njegov fan je Josip Broz Tito. U nekim fazama čak ga i prešišao. On obavlja sve funkcije predsednika, premijera, ministar svih ministarstava, glavnog policajca, a imenovani funkcioneri aplaudiraju, klimaju glavom, udvaraju se voljenom šefu. Realno je da mu opada rejting, on je bio zamenik premijeru (Dačiću), premijer i predsednik države, stavljajući Tomu Diplomu u mirovanju, a sada u predizbornoj kampanji izgleda da ga vraća. To je znak da se nešto menja izvan želje prvog čoveka Srbije. Kako ćemo bez ΛV, biće propast??
  • Mare

    17.11.2023 09:13
    Ako uzmemo u obzir primoravanje na glasanje, primoravanje na skupljanje glasova, lažne prijave boravka, zaokruživanje listića u mestima gde nema kontrole opozicije, odnos prisustva vlasti i opozicije na nacionalnim frekvencijama, novac srpskog naroda koji se troši na kampanju SNS, plaćenici u RIKu, šta reći... Mislim da kad bi se preukrenule stvari u korist opozicije, opozicija bi imala bar 80%. Sa ovim izbornim uslovima sve ispod 60% za SNS je poraz. Veštački održavanje vlasti

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija