Ambasade Francuske i Nemačke o tome ko je i zašto pomerio spomenik srpskim borcima u Prištini

Francuska ambasada u Prištini premestila je spomen-ploču postavljenu u znak sećanja na srpske vojnike koji su poginuli u Prvom svetskom ratu i Balkanskim ratovima na groblju u Prištini.
Ovu ploču ambasada je pomerila nakon što je memorijal izazvao kontroverzu u kosovskim medijima, navodi se u zajedničkom saopštenju francuske i nemačke ambasade dostavljenom BIRN-u.
 
Spomen-obeležje sa natpisom "Ovde leže posmrtni ostaci srpskih vojnika palih u ratovima 1912-18" pomereno je nekoliko metara od prvobitne lokacije unutar pravoslavnog groblja.
Kako su preneli lokalni mediji, izmeštanje spomen-obeležja primećeno je u subotu tokom zajedničkog obeležavanja Dana primirja od strane francuske i nemačke ambasade u Prištini.
 
"Poslednjih godina, a posebno 2022, ova zajednička francusko-nemačka ceremonija bila je u senci kontroverze u pojedinim medijima na Kosovu oko prisustva stele kojom se odaje počast srpskim vojnicima koji su poginuli između 1912. i 1918. godine", saopšteno je iz francuske i nemačke ambasade u odgovoru za BIRN.
 
"Ova kontroverza je bila nedostojna sećanja svih vojnika: francuskih, nemačkih i srpskih vojnika koji su poginuli u Prvom svetskom ratu, ali i 18 francuskih vojnika koji su poginuli dok su služili u KFOR-u, u zaštiti svih zajednica na Kosovu", dodaje se u saopštenju.
Objašnjava se da je "postavljanje nove stele koja podseća na žrtvu svih francuskih vojnika na Kosovu urađeno na inicijativu Ambasade Francuske".
 
"Naknadno smo pomerili stelu postavljenu u znak sećanja na srpske vojnike samo nekoliko metara, uz najveće poštovanje i nakon što smo obavestili opštinu. Nijedno telo vojnika nije pomereno. Ova stela ostaje potpuno vidljiva na istoj lokaciji, što svako može da vidi na licu mesta i na priloženoj fotografiji", navodi se u saopštenju dve ambasade.
 
Na fotografijama koje su ambasadori dve zemlje objavili na društvenim mrežama vidi se da je spomen-ploča pomerena i da je na njenom mestu postavljena nova na kojoj piše "Francuskim vojnicima palim na Kosovu".
 
Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve izrazila je zabrinutost zbog izmeštanja spomen-obeležja.
 
Iz Eparhije su saopštili da "ni srpska zajednica, koja to groblje koristi, ni Eparhija raško-prizrenska, koja se duhovno stara o pravoslavnim grobljima na Kosovu i Metohiji, nisu bili konsultovani o izmeštanju spomen ploče oslobodiocima u Prvom svetskom ratu, koji su podneli velike žrtve zajedno sa ostalim savezničkim vojnicima (snage Antante)".
"Eparhijska pravna služba će razmotriti sve mogućnosti kako da se spomen-ploča vrati na svoje prvobitno mesto i da se srpsko groblje u Prištini dostojanstveno sačuva u budućnosti", dodaje se u saopštenju.
 
Kancelarija za Kosovo i Metohiju je u saopštenju ocenila da je "ukljanjanje i pomeranje" spomen-ploče "anticivilzacijski čin" i pokušaj "zatiranja svih tragova srpskog postojanja" i "brutalnog prekrajanja istorije".
  • Ivan S

    15.11.2023 19:21
    Pomeranje istorije
    Tako se počinje,a znamo da se to radilo i pre njih.Tako su hrvatski arheolozi otac i sin istog imena Stjepan-Stipe Gunjača sredinom 70-tih godina,kao prethodnica maspoka,išli po Dalmaciji i na arheološkim nalazištima crkava iz ranog srednjeg veka premeštali oltare na suprotnu stranu.Hteli su da arheološki nalazi potvrde da nije u to vreme bilo pravoslavnih crkava,pa ni Srba u Dalmaciji.Posle 30 godina je bilo što je bilo.
    FN okupatori misle da im jesve dozvoljeno,a Francuzi,navodne demokrate i borci za ljudska prava se koprcaju u nemuštim objašnjenjima koja ne mogu da proðu ni u njihovoj koloniji Gijani u Južnoj Americi.
  • Lela

    15.11.2023 15:28
    Ovo je jos jedan pokusaj prekrajanja istorije. Stvarno se iskreno nadam da ce spomenik biti vracen na svoje mesto. Ako ne pomerajmo i mi spomenik zahvalnosti Francuskoj recimo u neko skladiste na duugo vremena.
  • Fića

    15.11.2023 09:02
    "Francuzi i nemci se složili..
    Eto, to su ti "Vučićevi saveznici i partneri".
    Sa njima "kroji kapu" Srbima i Srbiji...!
    Ili bar, onom šta je još ostalo od Srbije, nakon "kamunista i DOS demonkraCije" .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija