Psiholozi i pedagozi traže hitan sastanak sa Ministarstvom prosvete: Izneli i svoje zahteve

Psiholozi i pedagozi koji rade u školama, njihova matična društva i jedna od institucija koja školuje ove kadrove uputili su Ministarstvu prosvete zajedničke zahteve za poboljšanje kvaliteteta nastave
Psiholozi i pedagozi traže hitan sastanak sa Ministarstvom prosvete: Izneli i svoje zahteve
Foto: Pixabay
Na brojne probleme sa kojima se suočavaju školski psiholozi i pedagozi, a koji su više puta predočeni javnosti i nadležnim institucijama, prosvetna vlast ostala je gluva, navodi Danas.
 
Zato su sada Aktiv psihologa i pedagoga zaposlenih u osnovnim i srednjim školama Srbije, Društvo psihologa Srbije i Pedagoško društvo Srbije, uz podršku Odeljenja za psihologiju i Odeljenja za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta u Beogradu formulisali zajedničke zahteve i pozvali Ministarstvo da njihove predstavnike što hitnije primi na razgovor.
U zajedničkom saopštenju za javnost predstavnici pomenutih institucija ponovo su zatražili povećanje broja psihologa i pedagoga u školama, odnosno da svaka škola ima jednog psihologa i jednog pedagoga, a da se taj broj uvećava zavisno od specifičnosti škola i broja učenika.
 
Oni traže hitno formiranje radnih grupa u kojima će učestvovati predstavnici pomenutih institucija koje bi radile na definisanju standarda kompetencija i normativa rada pedagoško-psiholoških službi kako bi one mogle da doprinesu jačanju vaspitne i obrazovne funkcije škole.
Na spisku zahteva je i definisanje profesionalnog i materijalnog statusa psihologa i pedagagoga u školama.
 
U saopštenju je istaknuto da psiholozi i pedagozi u školama imaju jasnu sliku o stanju i realnim problemima učenika i njihovih porodica, kao i izazovima u vaspitavanju i obrazovanju sa kojima se svakodnevno suočavaju.
 
"Podaci brojnih istraživanja ukazuju da su deca i mladi u celom svetu, pa tako i u našoj zemlji, nakon pandemije izloženi izuzetnom riziku od narušavanja mentalnog zdravlja. Porodica kao osnovni agens socijalizacije je u krizi, a naša deca i mladi su u svojoj vršnjačkoj grupi i okruženju izloženi nesagledivom broju izazova i opasnosti, naročito putem medija i društvenih mreža u kojima se gotovo neizostavno veličaju i normalizuju neprihvatljivi oblici ponašanja", navodi se u zajedničkom saopštenju.
 
Potpisnici ukazuju da je neophodno da se vrati i ojača vaspitna funkcija škole i da naše škole postanu kvalitetne zajednice pošto je to najbolji lek za većinu nagomilanih problema u osnovnom i srednjem obrazovanju u Srbiji.
Smatraju da je poslednji trenutak da se mišljenje struke i njihovi zahtevi uzmu u obzir, kako bi se na stručan i profesionalan način došlo do suštinskih i prekopotrebnih promena u školskom sistemu.
 
"Naš cilj nije samo sprečavanje dalje degradacije struke i prevazilaženje aktuelnih problema sa kojima se svakodnevno susrećemo školama, već i da svojim profesionalnim znanjima i veštinama doprinesemo da škole postanu dobro i bezbedno mesto za učenike i nastavnike u kojima se nove generacije vaspitavaju i obrazuju da postanu dobri ljudi i članovi društva", poručili su potpisnici saopštenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Stoja

    20.11.2023 08:04
    Janoši
    Treba pedagoge i psihologe naterati, da rade svoj posao a ne da se bave korupcijom, vijaju uticajne roditelje, šire tračeve, prezentuju što i sami nerazumeju. Naravno proveriti im diplome.
  • pajo patak

    19.11.2023 11:59
    ajde samoupravljači krenite
    sa komentarima: ako mi već ne radimo sa decom i baš nas briga, NEKO mora, za to je plaćen, a radi par sati dnevno, ima godišnji četiri meseca .........

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija