Pomorandže nikad skuplje, a limun sve jeftiniji: Profesor Rajić objašnjava zašto
Prepolovljen je rod pomorandži u SAD, Brazilu i Meksiku. Probleme u proizvodnji imaju i druge zemlje, poznati proizvođači tog citrusa.
Foto: Pixabay
Nepovoljni vremenski uslovi i bakterijska bolest prepolovili su rod pomorandži u SAD, Brazilu i Meksiku. Veleprodajna cena soka od pomorandže skočila je u Americi na najviši nivo u svojoj istoriji. Berzanske cene soka od narandže najviše su od 1966. godine, tj. od kada se trguje ovim dobrom.
Florida, koja proizvodi 90 odsto od ukupne količine soka od narandže u SAD, prošle jeseni je bila pogođena velikim uraganima i to dva puta. Zbog toga se očekuje da će upravo proizvodnja u ovoj američkoj saveznoj državi biti najmanja u poslednjih 100 godina.
Šef katedre za menadžment u agrobiznisu na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu Zoran Rajić kaže za RTS da su za cenu pomorandže na svetskom tržištu ključni pre svega klimatski faktori. Objašnjava i zašto je limun nikada jeftiniji.
"Zemlje od kojih mi najviše uvozimo pomorandžu suočavaju se sa sušom i nedostatkom radne snage. U Španiji je sad čak zbog suše zabeleženo i krčenje pojedinih zasada. Turska još nije stigla sa pomorandžama, ipak treba da znamo da je ovo predsezona, tako da u decembru će biti onaj glavni udar kada je reč o samoj berbi. U Grčkoj, opet, zbog problema sa sušom, plodovi su sitniji i nemaju dovoljno soka", objašnjava profesor.
Cene pomorandži na tržištu
Ističe i da je cena u pojedinim regionima Grčke povećana čak sedam puta. Tako je na Peloponezu, u regiji Argos, cena bila oko pet centi, a sada je stigla do 27 centi.
Cena pomorandži na berzi krajem oktobra je bila osam dolara, u međuvremenu se snizila, ali je i dalje viša za skoro 60 odsto od početka godine.
Rajić objašnjava da ponuda i potražnja imaju svoj uticaj na cenu, ali i ukazuje da Meksiko i Brazil, koji su najveći proizvođači sokova, već dve godine imaju problema sa nabavkom sirovine.
"Naravno da se to sve reflektuje i na ostala tržišta. Čisto da znate da je ona cena na njivi koja se utvrđuje ove godine dva puta veća. Bilo je prošle godine oko 20 centi i sada je to 40 sa svim rizicima kada pogledate strukturu samog kvaliteta ploda", navodi profesor i dodaje da već stižu signali i sa nekih drugih tržišta.
Ukazuje i da je na ruskom tržištu, koje je ogromno, došlo do pomeranja tražnje i smanjene razlike između citrusa i cena drugog tropskog voća. Pored toga, došlo je do povećanja potrošnje papaje, manga, avokada, nekih proizvoda koji su bili nedostupni velikom broju potrošača.
I u Srbiji je cena pomorandže znatno viša, posebno u odnosu na druge citruse. Prošle godine ta cena se kretala, kada je reč o veleprodajnoj, do 70-75 centi, a već sada je između 85 i 90 centi.
Zašto je limun jeftin
S druge strane, limun je, čini se, nikada jeftiniji. Profesor objašnjava da su dva razloga za nižu cenu limuna.
"Sada je u toku berba sorte 'majer' koja nije za sok, a kada izađemo napolje videćemo da je još toplo i onda je i tražnja za limunom smanjena. Onda je logično da je cena limuna koja je prošle godine u ovo doba bila uvozna oko 70 centi, sada oko 40 centi. Cena mandarina je smanjena sa 85 do 90 centi na 55 do 58. I grejp je pao nekih desetak centi", ističe profesor.
Sok od pomorandže zlata vredan
Prošle godine Srbija je uvezla oko 104.000 tona citrusa, oko 39.000 tona pomorandži, limuna 28.000 tona i ukupna vrednost uvoza je bila oko 80 miliona. Ove godine uvoz je oko 66.000 tona, zaključno sa septembrom.
"Ja bih samo nešto napomenuo, u narodu postoji jedna mudrost koja kaže da sok od pomorandže ujutru vredi kao zlato, u podne kao srebro, a naveče kao bronza. Ja verujem da će njegova upotrebna vrednost biti velika u budućnosti, ali ne verujem i tržištu", navodi Rajić i dodaje da ne bi bilo dobro za nas kao potrošače da bude baš tih razmera.
Kada je reč o proizvodnji i izvozu jabuka, ukazuje da su već deceniju upozoravali da se polako zatvaraju neka tržišta, pre svega rusko, koje je podiglo ogromne zasade i zbog toga traže preorijentaciju naših proizvođača na neka druga tržišta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ministarstvo: Voda u Drini u skladu sa ekološkim vrednostima
10.01.2025.•
0
Voda u Drini, nakon akcidenta koji se dogodio, u skladu je sa propisanim ekološkim vrednostima, navodi Ministarstvo poljoprivrede.
Student: Pašalićev postupak je opstrukcija i skretanje pažnje sa studentskih zahteva
10.01.2025.•
3
Ombudsman Zoran Pašalić je pokrenuo postupak kontrole "postupajući po pritužbama studenata da im je onemogućeno da ostvare pravo na obrazovanje i da redovno pohađaju fakultete koji su blokirani".
Uhapšen muškarac koji je nožem ranio partnerku u Beogradu
09.01.2025.•
2
Muškarac star 56 godina izbo je nožem svoju partnerku u stanu u Mirijevu, danas posle podne.
Umeće diplomatije srpske službenice u Hrvatskoj: "Naljutila se zbog interpretacije polurečenice"
09.01.2025.•
6
Bivše diplomate i ambasadori Srbije reagovali su na "gest" ambasadorke Srbije u Hrvatskoj Jelene MIlić, koja je u jednom momentu napustila prijem Srpskog narodnog vjeća u Zagrebu, na Badnje veče.
Bračni par poginuo u udesu kod Ljubovije
09.01.2025.•
0
U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na putu Ljubovija - Bajina Bašta, nastradale su dve osobe, rečeno je u MUP-u.
Dvojica muškaraca iz Novog Sada i Vlasotinca posekli tuđu bukovu šumu
09.01.2025.•
7
Policija je podnela krivičnu prijavu protiv dvojice ljudi zbog sumnje da su u okolii Crne Trave posekli 150 stabala bukve u vrednosti od dva miliona dinara, saopštio je MUP.
Studenti o pretnjama i objavljivanju ličnih podataka: Ne plašimo se, zakon je na našoj strani
09.01.2025.•
1
Studenti koji blokiraju fakultete suočavaju sa brojnim pritiscima i pretnjama a često su targetirani u tabloidima i izloženi opasnosti zbog toga što se njihovi lični podaci neovlašteno objavljuju.
Radar: Vučić doprineo da Miškoviću platimo milione evra
09.01.2025.•
30
Postupak pred Međunarodnim arbitražnim tribunalom u Vašingtonu, po tužbi Miškovićevog preduzeća Mera Invest, koštao je Srbiju 32,7 miliona evra.
Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a
09.01.2025.•
0
Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.
Vučević prosvetarima dao novu ponudu
09.01.2025.•
73
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata u prosveti održali su sastanak s premijerom Milošem Vučevićem.
Dečaku iz Prijepolja amputirana dva prsta zbog petarde
09.01.2025.•
4
Osmogodišnjem dečaku iz Prijepolja amputirana su dva prsta ruke zbog povreda izazvanih petardom, nezvanično se saznaje.
Nasilje nad životinjama u Srbiji: Teško dokazivo krivično delo za koje se retko ide u zatvor
09.01.2025.•
6
U Srbiji se godišnje prijavi oko 200 slučajeva nasilja nad životinjama a za ubijanje i zlostavljanje životinja retko koji počinilac završi iza rešetaka.
Stopirali pozive nasrtljivih trgovaca: Više od 29 hiljada potrošača upisano u registar "Ne zovi"
09.01.2025.•
11
Od 5. oktobra prošle godine, u registar "Ne zovi" u koji se upisuju potrošači koji ne žele da primaju pozive trgovaca koji im nude razne proizvode i usluge, upisalo se 29.683 građana.
EU o učešću Srbije u Danu RS: "Izbegavati postupke koji negativno utiču na dobrosusedske odnose"
09.01.2025.•
6
Evropska unija pozvala je Srbiju da "izbegava postupke koji negativno utiču na dobrosusedske odnose i da bude podjednako posvećena evropskoj perspektivi jedinstvene i suverene Bosne i Hercegovine".
Proizvođači mleka sutra u Ministarstvu sa mlekarama o smanjenju otkupnih cena
09.01.2025.•
1
Proizvođači mleka u Srbiji sutra će u Ministarstvu poljoprivrede razgovarati sa predstavnicima mlekara o razlozima smanjenja otkupnih cena sirovog mleka od pet do 11 dinara po litru.
FOTO Pao deo fasade Mašinskog fakulteta u Nišu: "I ostatak sklon padu"
09.01.2025.•
6
Niko, srećom, nije povređen kada je otpao deo fasade sa dela zgrade Mašinskog fakulteta u Nišu, ali je policija proverila to mesto i taj deo zgrade ogradila trakom.
Lojalisti i "žuti": Znaju li naprednjaci ko je ko?
09.01.2025.•
16
Poslednjeg dana 2024. godine predsednik Srbije plasirao je u javnost novu priču, onu o "diviziji" unutar SNS-a, lojalistima koji se zaklinju na krv.
GSP Beograd zatražio izmenu ugovora za tramvaje koje je poručio - moraju da budu "nemanjićko plavi"
09.01.2025.•
2
Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd izmenilo je ugovor sa turskom firmom "Bozankaja" od koje kupuje 25 tramvaja i sada traži da ta firma isporuči tramvaje čija je boja "ultramarin plava".
Skoro 4.000 univerzitetskih profesora podržalo studente u blokadi
09.01.2025.•
5
Skoro 4.000 univerzitetskih profesora pružilo je podršku studentima u blokadi.
Komentari 3
Deks
nostradamus
Свињорез
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar