Bivša ambasadorka Belgije u Srbiji: Vreme je da EU prestane da odobrava ponašanje Vučića
Predsednica briselskog Centra za evropsku i međunarodnu politiku (CEIPA) Deniz de Hauer ocenila je da se Srbija 10 godina od početka pristupnih pregovora sve više udaljava od pozicija EU.
Foto: 021.rs
Ova nekadašnja ambasadorka Belgije u Beogradu navodi da za Brisel glavni problem u vezi sa Srbijom predstavlja njen stav o ruskoj invaziji na Ukrajinu i konfliktu sa Kosovom.
"Bilo bi logično da je kao rezultat decenije pregovora Srbija sada bliža EU u smislu demokratije i vladavine prava, sa bližim spoljnopolitičkim pogledima i aktivnostima. Međutim, stvari idu suprotnim putem i pozicije Srbije i EU su sve udaljenije", rekla je De Hauer.
Dodala je da je u Srbiji nazadovanje u oblasti vladavine prava najveće na Balkanu, sloboda medija je problematična, dok u spoljnoj politici Beograd pokušava da balansira između Istoka i Zapada i selektivan je u usklađivanju sa evropskim vrednostima.
U intervjuu objavljenom na sajtu CEIPA, De Hauer je rekla da članstvo u EU mora da podrži celo društvo što je sada problematično u Srbiji.
"Entuzijazam ljudi za članstvo u EU je opao poslednjih godina jer je javnost izgubila veru zbog činjenice da su pristupni pregovori veoma dug proces. Reforme su od suštinskog značaja i vlada bi trebalo da uradi više u sprovođenju zakona. Takođe, Srbija je jedina zemlja kandidat u kojoj vlada vodi medijsku kampanju protiv EU, a formalno podržava članstvo", ukazala je.
Govoreći o Kosovu, De Hauer je rekla da postoji opasnost od ponovnog razbuktavanja tenzija jer ni na jednoj strani nema političke volje za neophodne ustupke, a sporazumi se ne primenjuju, ukazavši da kosovski problem kao vruća tema odgovara predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
"Obećavši EU da će rešiti konflikt, Vučić je osigurao blagonaklonost Unije koja mu daje kišobran nekažnjivosti, dok on istovremeno skreće pažnju kod kuće sa unutrašnjih problema i polako transformiše Srbiju u autokratsku državu. Nije u njegovom interesu da radi na rešenju", ukazala je.
Na pitanje o uticajima Rusije i Kine, De Hauer je kazala da "poslednjih godina postaje jasno da strategija Kremlja nije samo da zadrži i poveća svoj uticaj u regionu, već i da poremeti proces integracije u NATO i EU iskorišćavanjem slabih institucija i aktivnom politizacijom i zaoštravanjem postojećih etničkih i verskih tenzija".
"Srbija je glavni partner Rusije i središte ruskog uticaja na Zapadnom Balkanu a protivljenje Moskve nezavisnosti Kosova pomoglo joj je da održi svoju popularnost i uticaj na Beograd i etničko srpsko stanovništvo širom Balkana. Moskva ometa normalizaciju odnosa Kosova i Srbije mešanjem opasnom retorikom i širenjem propagande o sukobima 'Velike Albanije' i 'Velike Srbije'", rekla je.
Kineski pristup je, prema njenim rečima, suptilniji od ruskog, ali ambicije Pekinga mogu biti značajnije — da dobije pristup EU.
"Glavni interes Kine za Zapadni Balkan se ne odnosi prvenstveno na zemlje regiona kao takve, već na njihovu blizinu EU koja je glavno izvozno tržište za Kinu. Ona želi da održi i produbi diplomatske i ekonomske odnose sa zemljama na Balkanu (osim sa Kosovom na diplomatskom nivou jer ga ne priznaje) i sa Srbijom kao glavnim regionalnim partnerom Kine. Čini se, međutim, da nema znakova da je kineska vlada pokušala da izvrši politički uticaj kroz svoje ekonomsko učešće u Srbiji, ili da će to ikada učiniti", dodala je De Hauer.
De Hauer koja se kao diplomata dugo bavila Balkanom, ocenila je da su slabe nade za rešenje kosovskog problema sve dok Srbijom vlada SNS pod vođstvom Aleksandra Vučića naglasivši da je vreme da se EU probudi.
"Vučiću je potrebna podrška Zapada da bi ostao na vlasti. EU ga je do sada podržavala, smatrajući ga kooperativnim po pitanju Kosova. Sve dok se vidi da Vučić pokušava da reši pitanje Kosova, EU će nastaviti da ga podržava. Vreme je da se EU probudi i prepozna da je njegov stav kooperativan samo na rečima, a da je kod kuće njegova retorika sasvim drugačija. Vreme je da EU prestane da odobrava ponašanje predsednika Vučića", rekla je.
De Hauer je ukazala da je Srbija daleko najveći primalac finansijske pomoći od EU na Balkanu i dodala da bi "uskraćivanje sredstava kada se Srbija uključi u antievropsku retoriku ili akcije, moglo da doprinese izvesnoj umerenosti na srpskoj strani".
"Istovremeno, EU bi trebalo da izvrši pritisak i na Kosovo i na Srbiju da počnu da primenjuju Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije (tzv. francusko-nemački predlog, usaglašen u februaru 2023.) i Ohridski sporazum (dogovoren u martu 2023. koji treba da pripremi mapu puta o tome kako da se ova normalizacija realizuje, šta treba da se uradi, u kom roku, ko to treba da uradi i kako), kao i da izađe s finansijskim sankcijama ako bilo koja od dve strane ne pokazuje političku dobru volju", dodala je.
Da Hauer je takođe ocenila da je situacija sa slobodom medija u Srbiji zabrinjavajuća navodeći da iako Ustav Srbije garantuje slobodu medija, novinare ugrožavaju politički pritisci i nekažnjivost zločina koji su nad njima počinjeni što često dovodi do autocenzure.
"Od dolaska sadašnje vladajuće stranke SNS na vlast, 2012. godine, polako jača uticaj države i intenziviraju se napadi na autonomiju srpskih univerziteta. Mediji su sada uglavnom u vlasništvu državnih preduzeća. Nema više medijskog pluralizma. Anti-EU narativ dominira vestima. Nema mesta bilo kakvoj opoziciji: predsednik Vučić je 14 puta prisutniji na nacionalnoj televiziji od cele opozicije", navela je ona.
Dodala je da se čini da vlada sada ide ka još tvrđoj politici koja podseća na poteze režima Slobodana Miloševića iz 1998. godine kada su donošeni zakoni o obrazovanju i informisanju koji su potpuno ugušili autonomiju visokoškolskih ustanova i slobodu medija a sprovodio ih je Vučić kao tadašnji ministar informisanja.
Kao primer je navela zakon o imenovanju kontroverznih ličnosti u savete fakulteta i univerziteta i zakon koji finansijski guši medije i čini ih manje konkurentnim na tržištu dozvoljavajući (državnom) Telekomu Srbije da osniva i poseduje medije.
De Hauer je zaključilada da EU treba da iskoristi trenutno slabljenje pozicije Rusije na Zapadnom Balkanu da dugoročno ojača sopstvenu poziciju u regionu i da mu pruži nove pokretače za razvoj.
"To je moguće samo ako EU nastavi da pokazuje stvarni interes za stvaranje perspektive evropskih integracija za region i da se čvrsto zalaže za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine. EU takođe treba da unapredi svoju komunikacionu strategiju. Iako je Srbija zemlja na Balkanu sa ubedljivo najvećom finansijskom pomoći EU, to srpski narod jedva da zna", navela je ambasadorka De Hauer za CEIPA.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Uhapšen čovek koji je motkom nasrnuo na učenike
22.01.2025.•
0
Policija je saopštila da je uhapšen B.M. (47) koji je osumnjičen za nasilničko ponašanje.
Peticija podrške pravu Vučića na život: "Neka mu neko pojasni da su studenti poručili da je nebitan"
22.01.2025.•
9
Javnosti malo poznat Institut za političko umrežavanje pokrenuo je novu peticiju "podrške pravu na život predsednika Srbije Aleksandra Vučića".
DNEVNI KVIZ: Ko smišlja ovih 10 pitanja?
22.01.2025.•
7
Kviz znanja 021.rs stiže i ove srede pred vas.
Pritvor za troje odgovornih u staračkom domu u Barajevu
22.01.2025.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za troje odgovornih u staračkom domu u Barajevu koji su osumnjičeni za nepoštovanje propisa usled čega je izbio požar.
Sindikat kulture u četvrtak obustavlja rad na jedan sat, a u petak potpuno
22.01.2025.•
2
Republički odbor Samostalnog sindikata kulture doneo je odluku da u četvrtak obustavi rad na jedan sat, a u petak, 24. januara, da sprovede totalnu obustavu rada.
Pretio zaposlenima u beogradskoj školi
22.01.2025.•
1
U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.
Požar u Barajevu izazvala cigareta ili upaljač, troje osumnjičeno za nepoštovanje propisa
22.01.2025.•
0
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da je do požara u Domu "Ivanović" u opštini Barajevo došlo zbog žara cigarete ili otvorenog plamena upaljača.
Tabloidi morali da obrišu više od 100 tekstova: Zbog laži, širenja mržnje i targetiranja studenata
22.01.2025.•
6
Tokom studentskih blokada, prorežimski tabloidi su morali da uklone više od 100 tekstova u kojima su iznosili informacije bez dokaza ili širili govor mržnje prema učesnicima blokada i protesta.
Policija u Beogradu celu noć ispitivala strance, predstavnike NVO, ujutro su deportovani
22.01.2025.•
21
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih organizacija koje su učestvovali na radionicama Erste Štiftunga u Beogradu, provele su dobar deo noći u beogradskoj policiji.
VIDEO: Čovek iskočio kroz prozor stana i motkom nasrnuo na učenike
22.01.2025.•
12
Učenici Grafičko-medijske škole u Beogradu objavili su snimak na kom se vidi kako je na njih nasrnuo čovek sa drvenom motkom u rukama.
AFP o "generalnom štrajku": Najveći pokret nezadovoljstva koji je Srbija videla poslednjih godina
22.01.2025.•
1
Agencija Frans pres danas je prenela vest o pozivu studenata, koji nedeljama protestuju u Srbiji zbog korupcije, na generalni štrajk u petak.
Zbog tragedije u Barajevu: Radnici u socijalnoj zaštiti razmatraju štrajk, traži se i smena ministra
22.01.2025.•
9
Tragedija u domu za stare u Barajevu upućuje na neadekvatno institucionalno postupanje i propuste, kažu iz Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite.
Mreža organizacija za decu Srbije: Pretnje prosvetnim radnicima povećavaju tenzije u društvu
22.01.2025.•
0
Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) ocenila je danas da "pretnje primenom represivnih mera protiv nastavnika i učenika zbog obustave nastave, ne doprinose ostvarivanju prava na obrazovanje".
Đedović: Nema govora o štrajku zaposlenih u EPS, politici nije mesto u toj kompaniji
22.01.2025.•
19
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas kako su joj sindikati u Elektroprivredi Srbije (EPS) potvrdili da nema govora o štrajku zaposlenih u EPS.
Sindikat u RTS-u zahteva emitovanje preciznih izveštaja sa studentskih protesta
22.01.2025.•
6
Sindikat radnika produkcije i tehnike zaposlenih na RTS-u zahteva emitovanje izveštaja sa studentskih protesta u informativnim emisijama i učešće predstavnika protesta u programu ove kuće.
Dijana Hrkalović osuđena na 16 meseci zatvora
22.01.2025.•
68
Bivša državna sekretarka u MUP-u osuđena je zbog zloupotrebe uticaja na 16 meseci zatvora, u šta se uračunava i vreme provedeno u pritvoru.
Školska godina bi mogla da bude produžena
22.01.2025.•
28
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da bi školska godina mogla da bude produžena.
Studenti u blokadi pozvali na generalni štrajk u petak
22.01.2025.•
42
Studenti u Srbiji koji učestvuju u blokadi fakulteta pozvali su građane da se u petak, 24. januara, pridruže generalnom štrajku.
Ministarstvo: U Srbiji nema sumnje na zarazne bolesti slinavka i šap
22.01.2025.•
1
Ne postoji sumnja, niti je potvrđen slučaj zarazne bolesti slinavka i šap u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Naprednjački srednji prst: Može i bednije, ali ne baš mnogo
22.01.2025.•
42
Srednji prst koji pokazuje krvava šaka - to je najnovija poruka Srpske napredne stranke građanima Srbije.
Đukić Dejanović: 86 odsto škola radi, deca bila osramoćena
22.01.2025.•
24
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da u ovom trenutku 86 odsto škola u Srbiji radi najnormalnije, i da će inspekcija nastaviti da obilazi škole koje ne rade.
Komentari 18
Антун Чупак
Optimista
SNSu došo kraj
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar